Hamster iFokus

Hamster

Etikettbildtråd
Läst 1471 ggr
takykardi
2013-08-20 20:03
2

Doris

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Det här är min första hamster, Doris!

Första natten började hon gnaga galler kl.03:30. Då blev katterna som galna och började klösa på dörren. När jag ligger med täcket över huvudet, och tänker på vilket djur jag ska mörda först (skämt föståssss), så hör jag en röst bredvid mig som säger "Malin, jag kan inte leva så här!". Så för att behålla mitt och sambons förstånd så fick Doris flytta ner i badrummet den natten. Nästa dag fick hon flytta in i ett gammalt akvarium. Nu mår alla människor och djur bra fysiskt och psykiskt, här i huset iaf!

MissEmmis
2013-08-20 20:05
0
#1

Det där med att gnaga galler verkar vara ett ganska vanligt problem bland guldhamstrar? Själv har jag mina i plastlådor, så jag har ingen erfarenhet.

Miss Emmi's uppfödning

Blogg: http://emmisibirier.bloggagratis.se

takykardi
2013-08-20 20:08
0
#2

Ja det verkar så då man läser runt! Har en kompis som hade hamster då han var barn och den gnagde sig igenom gallret och rymde in i klädskåpet!

ElviraNym
2013-08-20 20:08
0
#3

Ja många hamstrar gnager på galler tyvärr. Men haha jag gjorde också precis samma sak första natten om man tar bort katterna för sådanan har jag inga:)

Med vänliga hälsningar,
Elvira