Hjälp!
Hej! :)
Jag och min kompis hade våra hamstrar att lukta på varandra medan vi höll i dem. (Min guldhamster hona Lola och hennes guldhamster hane) När jag höll i Lola började hon plötsligt lukta konstigt och svansen var stel och stod rakt upp. Öronen låg bakåt och hon stod alldeles stilla! Jag blev jätterädd, för jag har aldrig sett henne göra så! Är det normalt?
Med vänlig hälsning, Mimmi & Lola
Med vänlig hälsning, Mimmi
Jag tror att hon visade att hon var redo att para sig med en hane. Då brukar dom ha svansen rakt upp. Men det är inte farligt att dom står så, det händer ibland, och nu gjorde nog lukten av en hane att hon ställde sig så.
Mvh,
Jossan Medarbetare på Svenska Hamsterföreningen.ifokus
Tusen tack! :D
Med vänlig hälsning, Mimmi
Precis som #1 säger, din Lola var i högbrunst. 😉 Och kanske var det tur att hon var det, guldhamstrar gillar nämligen inte annars att hälsa på andra guldhamstrar, och hon kunde ha bitit antingen hanen, eller dig som höll i henne. 🙂
Tack så mycket, jag och min kompis ska vara försiktigare i framtiden! ;)
Med vänlig hälsning, Mimmi