# Katt gräs?
Author: The Idizen

Skulle gärna vilja ha någon växt i Muffins bur, och kattgräs verkar vara okej för dom. Vart kan man köpa det? Pris? Kan man så själv? Isåfall hur?

## Comment 1
Author: Gur4m1

Kattgräs är ju oftast vanlig havre. Du kan även så Krasse eller vad det heter.

## Comment 2
Author: Frosstis

Du kan köpa havre i lösvikt hos djuraffärer och så :) Ta en kruka eller en låg matlåda eller så och ta lite jord, strö över (tätt) havre och strö lite jord på och sedan vattna. Du kan ta sånt där plast på och ta en gaffel och sticka hål på plasten så det kommer luft, och sedan låta det stå i solen.

## Comment 3
Author: The Idizen

#2, kan man inte använda vanliga havre som man typ kan ha i mat osv? Bor en bit ifrån dom bra djuraffärerna. :p

## Comment 4
Author: Frosstis

#3 Jo det kan man :)

## Comment 5
Author: The Idizen

Okej, tack kan man ta blomsterjord då?

## Comment 6
Author: lydia.L

Japp det går bra med blomsterjord :)

## Comment 7
Author: The Idizen

Tack allihopa, tog blomsterjord i en avlång sak och la sedan på havre där och tog vatten på, sedan tog jag plast och gjorde hål i. Det blev jätte bra. Hur länge tar det innan det är klart? :)

## Comment 8
Author: The Idizen

Jag kan nu berätta att det började växa päls på allt, det åkte direkt ner i soptunnan!
