# vad försöker han säga?!
Author: Anna4077

Har haft min hamster nu i en vecka. Första dagarna gick bra men sen verkade han lite irriterad på mig så har backat lite. Rolf är ca 9 veckor och köpt på djuraffär. Redan andra dagen kröp han upp i handen påmig. Häromdagen gjorde jag rent hansbbur och stoppade honom i en lekhage med sambon som vakt. När jag va klar stack jag ner handen och han kröp upp i den och jag lyfte upp honom för att stoppa honom i buren. Han var ganska upphetsad och jag fick hålla ett ganska stadigt tag i honom så han inte skulle ramla ner på golvet. Då hackade han med tänderna (första ljudet han yttrat) och blev helt stel. Jag skyndade mig att stoppa ner han i buren ochdefter att stått tyst och stilla en liten stund sprang han in i huset Gissade att han blev rädd att jag höll fast honom och blev orolig att han skulle bli rädd för mig. Så efter en stund stack jag ner handen med en godis till honom och han kom fram. Men nu har han börjat bita mig på naglarna (vet inte om det är mitt glittriga nagellack eller vad det är) och han biter nästan hål på skinnet. Han kommer och kryper upp i min hand men sen hänger han sig i min tumnagel. Visst har han små bitit tidigare men nu kan jag försöka dra undan handen långsamt men får med mig hamster med ett stadigt bett om min tumnagel. När jag igår skulle känna efter i boet om han kissat där (han va inte i boet) så attackerade han mig. Jag är inte rädd och jag höll inte i honom hårt när jag var tvungen att hålla fast honom utan höll me båda händerna kupade. Vad är det han försöker förmedla? Vad gör jag för fel? Är det bara trots? Ska jag ge honom mer utrymme eller försöker han bara vara dominant? Han piper inte eller något ljud jag har lyssnat. Är det mitt nagellack som stör honom? Mina naglar är lite långa men inte korta heller, är dom bara intressanta för en 9 veckors hamster att gnaga på? Behöver han bara mer tid på sig? Vad ska jag göra Vet att det inte är personligt men känns som jag gör något fel. Detta är min första hamster. Tacksam för svar

## Comment 1
Author: pixielutt

Haha först måste jag få be om ursäkt för att jag skrattade, men min morfar heter Rolf o de lät kul "Rolf e köpt på djuraffär" haha :)

Första gången när han hackade tänder och blev stel så kan det mycket väl berott på att du höll fast honom - han känner dig ju inte riktigt än och blev förmodligen ställd av att någon ganska "okänd" håller fast honom. Hamstrar blir stela när de är uppmärksamma på någon fara.

Hänt mig själv när jag skulle peta ur en morotsbit ur min plutts hus (trodde inte hon var där - men det var hon visst) hon bet till och ställde sig sedan i "dörröppningen" och var helt stel.

Testa att blåsa på honom när han biter dig, de gillar inte det och lär sig då att om han bits så kommer det hända något som han inte gillar.   
Hade också bitproblem med min andra hamster, hon bet istortsett varje gång jag satte ner handen men jag blåste på henne varje gång och hade tålamod och nu bitts hon inte längre :)

Att han attackerade dig när du kände i hans bo kan just bero på att du inkräktade på hans bo och att han som sagt inte riktigt känner dig än.  
Bästa relationen till en hamster enligt mig är när man uppnått ömsesidig respekt och tillit :)  
Och det tar ju ett tag innan man kan börja lita på varandra, tålamod krävs :)

Kan vara så att han gillar att gnaga på din nagel för att naglar brukar vara gnagvänliga :p men som sagt blås försiktigt så han reagerar och ha tålamod! :)

Lycka till och uppdatera gärna!

## Comment 2
Author: DrJones

Min förra hamster bet alltid mina naglar när jag hade nagellack! :) det slutade med att jag inte längre bär nagellack ;)

## Comment 3
Author: Anna4077

#1 haha det kan jag tänka mig att de lät lustigt :) jag har provat att blåsa på honom idag och det verkar som att han förstår att det inte är ok. Har blåst när han bits hårt och skulle följa med om jag drog tillbaka handen ni förstår hur jag menar. Första gångerna sprang han in i boet men kom ut lika fort igen. Nu i kväll ställde han sig på bakbenen och tittade på mig med huvudet lätt på sne

## Comment 4
Author: February

#3 Nee, vad sött att han kollade på dig så!! ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 5
Author: Anna4077

Ja man kan ju smälta för mindre :p

## Comment 6
Author: pixielutt

#3 Åh vad gulligt det måste sett ut :)

## Comment 7
Author: Anna4077

Ja det var det verkligen
