# Foder
Author: sländanskaniner

Min hamster äter en vanlig blandning som finns att köpa på djuraffärer.

Sånna där onyttiga med massa godis i.

Men jag hittar inget annat så det är det jag måste köpa.

Men nu tänkte jag fråga, vad i denna blandningen är bra och vad är inte bra?

Så jag i så fall kan ta bort det som inte är så bra.

Skulle även vara super om jag fick råd vad för mat jag kan köpa och var det finns.!

## Comment 1
Author: Frosstis

Du kan göra en egen mat, sök lite på sajten :) Finns även recept på råttor ifokus :)

## Comment 2
Author: luddtuss

Jag har inget svar att komma med till denna tråd utan puttar in ett par fler frågor istället. . . .

Om man nu inte vill/kan göra egen, vilken köpefröblandning är att rekommendera? Det finns ju så många olika, är ingen av dom okej?

## Comment 3
Author: Emmyz

Jag köper hamstermat i lösvikt, "lyx-gnagarblandning utan pellets" tror jag det kallas. Försöker undvika den som är "färglad" utan väljer den med mycket frön i. Sedan så blandar jag detta med axa grynblandning, undulatmix och hundmat eller kattmat (torrfoder).

Om om jag köper färdig hamstermat i butik så köper jag alltid pelletsfri:) Jag brukar även kolla så att det inte innehåller så mycket röda, gröna eller oranga pluppar. Alltså inte så mycket "färgglada" saker i. Sen kollar jag så att det är en bra variation av frön osv:) Jag blandar alltid i kattmat/hundmat torrfoder i så att dom får protein.

## Comment 4
Author: sländanskaniner

\# Okej, tack! Ska man inte ha pellets i? Eller varför är inte det bra?

Så jag kan blanda i lite katt torrfoder i?

Btw, vad heter de svart vita fröna?

## Comment 5
Author: Frosstis

De svart vita fröna är oskalade solrosfrön.

## Comment 6
Author: jossa5

#4 Dom svartvita fröna är solrosfrön. Dom finns även som helvita. :)

## Comment 7
Author: sländanskaniner

Aha, men ska man ha pellets i ?

## Comment 8
Author: jossa5

Man kan ha pellets i. Nackdelen med pellets är väl att man inte vet vad som är i dom.

Jag ger själv min hamster en blandning från djuraffären, men hon är så kräsen och vägrar äta när jag försöker byta. Ska dock försöka igen och få bort blandningen, så man vet att hon får i sig bra saker. :)

## Comment 9
Author: Emmyz

#7 De flesta hamstrar äter inte pellets, utan petar bort dom, så jag själv anser det onödigt att köpa hamstermat med mycket pellets då mina endå inte äter det. Men jag tror absolut inte det är farligt att ha pellets i hamstermaten, kanske någon annan här inne som vet om pellets är farligt? De flesta gnagarblandningarna innehåller ju tyvärr pellets. Men jag har iaf lärt mig att man helst ska köpa pelletsfri hamstermat.

Om man inte har möjlighet att köpa pelletsfri, så kan man ju iaf undvika att köpa en blandning med "bara pellets" lixom x) Men tycker din hamstermat såg bra ut, då det inte var så mycket pellets, och mycket frön vilket är bra. Men jag skulle absolut blanda i kattmat-torrfoder i, då det innehåller protein vilket är bra för hamstern:)

## Comment 10
Author: sländanskaniner

Jag skiter i att ta i pellets, min hamster äter det ändå inte .. :p
