# Aries
Author: Verticalvein

I förrgår så kom lilla Aries hem till mig ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")  
Han är supermysig men lite mager än så länge, han är en av de 30st hamstrarna som bodde hos en djursamlare.  
  
Tänkte lägga upp några bilder på honom ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
Jag har tänkt att byta namn på honom för Aries känns inte riktigt rätt för mig, ni får gärna komma med förslag om ni vill :) Min andra hamster heter Brimer så det får gärna vara något som passar med det![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: Verticalvein

...

## Comment 2
Author: Verticalvein

...

## Comment 3
Author: Verticalvein

...

## Comment 4
Author: Verticalvein

...

## Comment 5
Author: Verticalvein

Sista bilden

## Comment 6
Author: Roxie

Naaw, så söt :D

## Comment 7
Author: UlrikaD

Lill-skrutten då.![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 8
Author: Zvintos

Googlade lite snabbt på namn och hittade Alfrik eller Allvis.  
Båda är namn på dvärgar inom den nordiska mytologin.  
Tänkte eftersom han är såpass liten. ![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 9
Author: Verticalvein

#8 Haha vad kul att döpa honom efter en dvärg ![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Han ser inte riktigt ut som en Alfrik eller Allvis men något sånt skulle vara kul :P Jag har börjat fundera lite på Vidar och kanske kalla honom för Vide för han påminner lite om en videung ![Oskyldig](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 10
Author: Verticalvein

Sambon har döpt om Aries till Vide för att han tycker att han ser ut som en videung :P Sen till den tråkiga saken, jag vägde Vide nyss och han vägde inte mer än 76g!![Gråter](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Han är så smal den lilla stackarn.

Jag har skickat iväg sambon till affären för att köpa toa-lät också för jag har insätt att stl-spån inte fungerar till hans långa päls, så nu har vi en massa roliga tovor att reda ut han och jag![Obestämd](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") Men förhoppningsvis så blir det bättre när jag byter bottenmaterial ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 11
Author: Zvintos

#10: ![Förvånad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") Det var inte många gram...

## Comment 12
Author: Verticalvein

\# Jag vet jag tycker så synd om honom!![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 13
Author: UlrikaD

Han var den minsta i gänget här hemma. Väldigt tunn. Men ändå pigg och glad så det är nog mat och kärlek som gäller där.

Vet ju att Amun-Ra köpte bebis därifrån och hon vägde ju under 100g också. Vet ju inte hur gammal denna killen är.

## Comment 14
Author: Evovva

Oj det var en liten rackare. Tror det var honom som min dotter ville ha. ![Flört](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Vägde Go Go igår hon väger 145 och Vitsippa vägde jag nyss och hon väger 141 och just nu äter hon dåligt. Vilken barnmat är bäst att ge dom??

## Comment 15
Author: Verticalvein

#13 Kärlek och mat får han i mängder! Han är så himla mysig och vill komma ut hela tiden, han klättrar redan upp för mina händer när jag stoppar in dom i buren ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")  
Idag fick han och Brimer sina grönsaker blandade i barnmaten för Vidar (Vide) var inte så förtjust i den men jag tycker att han behöver det så jag testade att göra på det viset och det funkade kanon, han bokstavligen slängde sig över maten när jag ställde ner den ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

#14 Haha ja han är liten och fin min lilla kille ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
Jag har förstått att man ska ge den maten som är för barn på 4 månader.

## Comment 16
Author: Verticalvein

Jag tog kort på Vidar och Brimer nu så ska ni få se skillnaden, jag ber om ursäkt för bildkvaliten... den är obefintlig![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Men man ser ju iaf vad bilderna föreställer ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Först ut är Brimer

## Comment 17
Author: Verticalvein

Och här är Vidar

## Comment 18
Author: TildaH

Caine har varit ner o vänt på 70g vid sin rymmning, vägde omkring 100g före utflykten, men massa smaskig mat så vände de åt rätt håll ganska lätt.

Men han är fortfarande en liten gosse på ca 130g

## Comment 19
Author: Zvintos

#17: Men lilla vännen då..

## Comment 20
Author: Verticalvein

#18 Ja jag tror att Vidar också är en liten kille, jag gissar på att han kommer väga ungefär som din Caine.

#19 Visst är han liten, brimer ser verkligen ut som en jättehamster om man jämför

## Comment 21
Author: MaaariaS

#17 Väldigt liten kille,men med god mat så går han nog upp snabbt![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 22
Author: Verticalvein

#21 Ja jag hoppas på att han gör det, han äter bra så det är bara en tidsfråga ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 23
Author: UlrikaD

Med kärlek och bra mat kan man göra underverk.

Jag är förvånad över att de flesta var i såpass gott hull som de var. För maten de fick var bara säd i stort sett, havregrym, korn, vete och rispuffar. Ingenting att bygga muskler och växa på direkt.

## Comment 24
Author: Verticalvein

#23 Nej det var verkligen inte mycket att bygga muskler på ![Obestämd](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") Men det var ju skönt att dom flesta trotts det var i bra hull som du sa![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Jag tänkte att jag skulle försöka väga honom en gång i veckan så jag ser att han ökar ordentligt![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 25
Author: Verticalvein

Nya bilder från idag![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 26
Author: Verticalvein

...

## Comment 27
Author: Verticalvein

Sista bilden och även min favorit![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 28
Author: UlrikaD

Han är en liten damm-tuss ju.![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 29
Author: Verticalvein

Han är ju det![Flört](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Det är nästan så han flyger iväg om man skulle blåsa på honom ![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Jag vill bara tacka dig än en gång för den här underbara killen! Han är så överdrivet social och står och hänger på dörren så fort man går förbi![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Sambon är helt frälst och planerar att vi ska bygga en liten rast hage åt dom båda ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 30
Author: UlrikaD

Rasthagar är praktiskt!

Var ju inte jag som gjorde någonting, var ju ni som sa att ni ville ha honom.![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 31
Author: Miilla

Så fin han är den lille pojken ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 32
Author: Verticalvein

#32 Haha jo iofs men det var du som förmedlade honom till oss kan man säga så då är det dig vi ska tacka ![Flört](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Jag ska eventuellt till min pappa i helgen och då ska jag  kolla i hans garage om det finns något användbart där ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

#33 Tack så mycket ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 33
Author: NathalieT

Verkar som att han hamnat i rätta händer till sist :) Jätte söt är han verkligen! ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 34
Author: Verticalvein

#35 Tack så mycket! Jag hoppas att han också tycker det bara![Oskyldig](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 35
Author: Verticalvein

På 5 dagar har Vidar gått upp till 82 gram!![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 36
Author: Verticalvein

Här kommer lite nya bilder på Vidar :)

## Comment 37
Author: Verticalvein

...

## Comment 38
Author: Verticalvein

Sista bilden.

Om någon är intresserad så har jag filmer på honom på min blogg  
[http://verticalvein.bloggplatsen.se](http://verticalvein.bloggplatsen.se)

## Comment 39
Author: Novis10

så söt han är så:)

## Comment 40
Author: Verticalvein

#41 Han tackar så mycket ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 41
Author: Odette

[#25](http://hamster.ifokus.se/discussions/4d90f4e4c5c6a70ed70000eb-aries#25 "Direkt länk till kommentar") Jag trodde först att du hade laddat upp fel bild.. tittade på den tre gånger å var fast beslutsam om att det föreställde ett ben på en lurvig hund med ett sår.. Såg precis ut som det!  
Tills jag scrollade ner och såg att hundens "päls" var bakgrunden å att det faktiskt var en liten hamster där hihihi ![Flört](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") 

Han va iaf himla söt må jag säga.. super gullig i ansiktet å jätte fin päls. Får passa på att gratulera till den nya hampisen ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 42
Author: Verticalvein

#43 Haha ja du är inte ensam om att se fel kan jag lova, och han har ju nästan identisk färg på sin päls som på fusk pälsen ![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Han är helt underbar om man får skryta lite![Oskyldig](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig") Tack så mycket![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 43
Author: Verticalvein

Lite fler nya bilder på Vidar![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 44
Author: Verticalvein

...

## Comment 45
Author: Verticalvein

...

## Comment 46
Author: Verticalvein

Sista bilden ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 47
Author: MaaariaS

Han börjar gå upp i vikt sötisen![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 48
Author: Verticalvein

#49 Ja nu känns han inte alls lika tanig i kroppen när man tar i honom![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Kul att det syns på bilderna också

## Comment 49
Author: MaaariaS

#50 Ja det syns + att pälsen blivit finare också...helt underbart..![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 50
Author: UlrikaD

Han ser ju ut som en helt annan hamster en den lilla skrutt som landade här.

Sån himla tur att han kom till dig, man ser verkligen på bilderna hur bra han mår nu.![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 51
Author: Verticalvein

#50 Ja han har så fin päls nu![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Han är som en liten ängel

#52 Ååh vad glad jag blir över dom fina orden ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Jag vägde honom nu bara för att kolla hur mycket han har gått upp eftersom att ni tycker det är sån stor skillnad på honom och han väger faktiskt 95g nu :) snart är vi över 100g ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 52
Author: goldenhamsters

Ojojoj, 20 gram han har gått upp! Han ser så glad ut på bilderna, han är säker superlycklig just nu över att få komma till ett bra hem med bra käk ![Flört](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 53
Author: Verticalvein

#54 Haha ja han verkar iaf inte klaga på käket här, han slänger sig över skålen innan jag äns hunnit ställa ner den ![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 54
Author: Verticalvein

Jag känner att det kanske är dags för en lite uppdatering här med några bilder :)

Först en jättesuddig bild men jag tycker att han är så  söt där han sitter mitt i gräset <3

## Comment 55
Author: Verticalvein

"Skulle man inte kunna få en liten stund för sig själv?"

## Comment 56
Author: Verticalvein

Vidars terrarium :)

## Comment 57
Author: Verticalvein

Sötisen

## Comment 58
Author: Verticalvein

Försökte mig på att fota honom lite mer seriöst men det gick inge vidare :P

## Comment 59
Author: Verticalvein

Jag tycker att han har ganska fint huvud faktiskt <3

## Comment 60
Author: Verticalvein

Jag vet inte hur glad sambon blir om han ser att jag lägger upp den här bilden men jag tyckte den var så himla söt, även fast man bara är en liten hamster så kan man få dom tuffaste att vekna ;)

## Comment 61
Author: UlrikaD

Naw, fluffet då!! Han är ju bra mycket större och ser friskare ut än när han landade här.![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 62
Author: Verticalvein

#63 Ja han har växt på sig lite sen då :) Jag har inte vägt honom på länge men jag kan tänka mig att han väger över 100g nu iaf :) lite barngröt då och då gjorde visst susen ;)

## Comment 63
Author: Verticalvein

Jag tänkte att jag skulle uppdatera tråden igen, det var ju ett bra tag sedan sist. Vidar lever och mår bra men man märker att han börjar bli gammal. Han sover säkert 22 timmar per dygn utan att överdriva och är inte så intresserad av att komma ut längre. Han går hellre och skrotar lugnt i buren och letar efter sin mat som jag strör ut över hela buren så han ska ha någon sysselsättning för sig på nätterna <3

Här kommer en gammal bild på honom från när han var ung och pigg :)

I mars i år har vi haft honom i 2 år :)

## Comment 64
Author: UlrikaD

Det är ju helt ofattbart hur längesen det faktiskt är.

Jag minns det som igår när jag stod i mitt djurrum och det var transportburar precis överallt och inte burar och vattenflaskor så det räckte till alla. Och jag försökte ge alla att dricka samtidigt för de var så otroligt törstiga och de bara drack och drack och drack.  
Helt galet.

Men så otroligt skönt att veta att alla fick bra hem. Och att lilla Vidar fortfarande hänger med:)  
Den absolut minsta av allihopa.

## Comment 65
Author: Verticalvein

Ja jag kan bara föreställa mig vilket otroligt jobb du hade den tiden! Så himla skönt att det löste sig för dom allra flesta också :)

Han är fortfarande ganska liten men ligger precis över  100g men nu börjar han tappa lite grannför varje vecka känns det som :( Det är väl dags att inse att han snart kommer att vandra över regnbågsbron :(

## Comment 66
Author: [Borttaget]

Vilken gullig hamster! Nu är jag avis xD

## Comment 67
Author: [Borttaget]

Så fint att han fick det så bra och har blivit en gammal gubbe nu i ett gott hem. :)

## Comment 68
Author: [Borttaget]

Vilken fin hamster!

## Comment 69
Author: tove1717

han kanske kan heta Bamse och Brimer
