# Skadad hamster- hjälp!
Author: ccareface

En av hamstrarna har ett stort sår längs ryggen (Sidan av magen, uppåt ryggen) Ganska stort, ganska djupt. Vi har tvättat såret noga och tagit bort saker ur buren som hon möjligen kan "skada sig på". Vi ska se i morgon om det blivit bättre, annars kommer vi uppsöka veterinär. Vad kan man göra mer för att det inte ska bli infekterat osv? :/ Hon är i alla fall pigg och verkar inte ha ont, äter och dricker och går o springer runt i sin bur. Tacksam för svar..

## Comment 1
Author: Roxie

Sätt hamstern i en mindre bur/låda och ha endast tyg eller handduk i botten. Spån och annat kan annars fastna i såret. Blöder det? Har det blödigt mycket? Rengör endast med koksaltlösning eller vatten och absolut inte med klorhexedin, alsollösning eller annat. Hur stort är såret i cm? Tänk på att tex 2cm sår är litet för oss, men på en liten hamster är det enormt! Hoppas hon klarar sig!

## Comment 2
Author: ccareface

Ja hon har inte spån i sin bur nu, bara mjukt myspys att bädda in sig i. Det har knappt blödigt något alls. Ja, vi har endast rengjort med koksaltlösning och vatten! Det är ca 1,5 cm, så ganska stort :/

Ja. Lilla skruttan, hon måste klara sig :c

## Comment 3
Author: Bruden-Mbuti

är det inte doftkörtlarna då som hon visar.

om hon markerat mkt, dvs gruggat sej på burinredningen och buren då blir körtlarna extra synliga.

det sitter en körtel på var sida om höfterna,magen. svårt att beskriva exakt. men googla så hittar du säkert bilder på vart körtlarna sitter.

## Comment 4
Author: ccareface

#3 Nej det är det inte. Det är ett sår, syns tydligt.

## Comment 5
Author: ccareface

En bild på lilla skruttan, har ingen bild på såret.

Hon är pigg och såret ser fint ut idag, inget tecken på infektion, det är inget var i såret , såret är torrt osv :) Hon äter och dricker som vanligt och verkar inte ha ont idag heller! Blir det värre åker vi in till veterinär.
