# Funkar keso?
Author: MorganJack

Jag gav min guldhamster naturell keso, men nu i efterskott blir jag osäker.... kan han verkligen äta det? Om inte - vad ska jag göra nu? Tacksam för svar! :)

## Comment 1
Author: goldenhamsters

Japp, det går jättebra att ge keso ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad"). Så du behöver inte oroa dig för att din hamster ska bli dålig om du inte gav jättemycket på en gång, då kanske din hamster blir lite dålig i magen, vilket kommer resultera i lösare avföring.

## Comment 2
Author: MorganJack

Tack för svaret!! :)

## Comment 3
Author: Frosstis

Man kan ge keso. Dock tycker jag det är lite konstigt då det innehåller mjölkprodukter ![Obestämd](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 4
Author: Cafesinner

Min lilltuss älskar keso. Brukar blanda i det i hans barnmat så det inte blir jättemycket samtidigt. Hans avföring har då inte ändrats:)

## Comment 5
Author: MorganJack

Äter din hamster barnmat?

## Comment 6
Author: LinneaJohaanson

#5  
Barnmat är smaskens för en liten hampis!

## Comment 7
Author: Roxie

Keso och alla andra produkter som innehåller laktos ska man undvika att ge. De flesta djur är överkänsliga mot laktos och om man nu måste ge keso eller annat (vilket är helt onödigt) så ska det vara laktosfritt.
