# Hefners blåögon
Author: Fralice

Såg på en bild att min lilla Hefner har vackra blåögon, fina ju!

Har massor utav söta bilder på Hefner på min blogg : [http://kefi.blogg.se](http://kefi.blogg.se "Min blogg") , så om ni vill se mer söta bilder utav honom, klicka in där! :)

## Comment 1
Author: goldenhamsters

Alla hamstrar har så tror jag, som en blå rand runt ögonen. Väldigt fint ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad").

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1  
Mina har det iaf :)  
Och mina kusiners dvärgar har också haft det  
Tror som du säger att nästan alla har det :)

## Comment 3
Author: Flöffo

Japp alla har det.Fast vissa mindre andra mer.På mina syns det inte så bra.Men söt är han din lilla Hefner. ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 4
Author: Odette

Håller med, hur fint som helst! Han var ju så vit också så det syntes väldigt väl på bilderna.. sötpropp!

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Måste bara tillägga att han var grymt söt på den ilden :')

## Comment 6
Author: goldenhamsters

Jag tycker att den blå randen ser mycket blåare ut på svarta hamstrar, på vita hamstrar ser den inte lika lysande blå ut.

![](http://aliciarider.blogg.se/images/2011/hamster-4-v-037_132234540.jpg)

Som på min bild så ser man tydligt det blåa, riktikgt snyggt, som en lite accessoar ju ![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute"). Men det blåa är snyggt på alla hamstrar tycker jag, vilken färg dem än har.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6  
Guud va sööt! :')  
Min hamster Tindra är ju créme ba & hon har jätte blåa ögon! :)  
Ungefär som dom på bilden :)

## Comment 8
Author: Fralice

Ska hälsa han alla fina kommentarer! :D

Jag hade faktiskt aldrig sett de innan. Men se där, då hade visst alla hamstrar det. Undra "varför"! :)

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8  
Kanske för att dom ska vara mer äckligt söta än vad dom redan är! ;'D

## Comment 10
Author: Tazzar

Blå är vanligast, men har sett några med bruna. ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 11
Author: Fralice

Aldrig tänkt på att hamstrar har blåögon på andra bilder! :P
