# Ventilation samla låda
Author: atlanta

Räcker det med att göra massor med borrhål uppe vid locket på en samlalåda så hamstern får luft eller måsta man ha nät i locket. Har nämligen två katter som jag vet skulle älska att "busa" med den lille och hål längs kanten känns mycket säkrare.

## Comment 1
Author: Floppan

Har undrat samma sak men har inge svar å ge

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Jag tycker det blev lite för instängt med bara hål. Så jag har nät nu. Och katt ;) Välj ett stadigt nät som tål att en katt kanske hoppar upp på det och möblera inte med för höga saker så hamstern når upp till nätet. En klo i ögat tex är ju inte så bra. Fast jag har dvärgar så det är klart lättare för mig att se till att mina inte når upp till nätet.

## Comment 3
Author: atlanta

#2 Vad har du för nät?

## Comment 4
Author: Twisted_T

Skulle nog hålla med #2. Blir nog lite instängt med bara hål.

Jag har däremot inga katter så har inte svar på vad du kan göra för att förhindra dem från att nå hamstrarna.

Jag har ju nät i taket men mina hamstrar når upp till det.

## Comment 5
Author: atlanta

Min dotter har en hamster nu och den sitter i en gallerbur (ska fixa en samla till honom) och katterna kollar in honom men de har aldrig försökt sträcka in tassen så jag tror inte det är nån fara bara jaghar nått som sitter ordentligt fast i taket så det inte kan tas bort av dem.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5  
Jag har samla-låda, med galler i locket och en katt, just nu går det bra... Men lita aldrig på katterna, min kisse visade aldrig något större intresse för hamstrarna, men en dag hade hon ändå luckats "fiska" upp en hamster ur buren, och då hade jag nät på(dock var ju nätet aldelles för glest)! Hamstern dog, och jag har bytt galler, men tänk på det.  
Med katt kan man aldrig veta säkert... :(

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Jag tycker sk svetsnät är bra. Det finns på byggvaruhus i olika storlekar på maskorna. Stadigt o bra.

## Comment 8
Author: atlanta

#7 Svetsnät har jag till kaninerna =) då kan jag sno lite från den rullen. Tack för hjälpen alla.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Perfekt ju! :D  
  
Lycka till med "burmakeriet"!
