# Hjälp tack! :)
Author: Zorro_Tiger

Hej hej! Jag har precis varit och köpt mjölmaskar till mina dvärgisar och undrar hur ofta och hur många man ska ge. Sedan undra jag om ni tycker att duna fun och mini duna är bra burar? :)

## Comment 1
Author: Zorro_Tiger

\* PUTT \*

## Comment 2
Author: Therese.G

Inte helt hundra på mjölmaskarna så jag lämnar det till någon annan ..

**Jag** tycker om duna burarna, men kan nog (kanske) säga att majoriteten föredrar SAMLA lådor från IKEA.

## Comment 3
Author: Scorpio97

Kan inte heller om mjökmaskarna, tycker dom är äcklig så ger aldrig det till mina.

Vilken bur man har är en smaksak. Så länge buren är stor nog, så spelar det ju ingen roll igentligen. SAMLA-lådorna är väl oftast billigare, 149kr för den största tror jag det är. Dunor är ju lite snyggare, men oftast dyrare (och ibland mindre). Ju större desto bättre. Och man ska ju alltid tänka på hamsterns bästa först, inte vad som är snyggast eller så.

Skulle jag få välja fritt vilken bur jag skulle ha, så skulle jag ha akvarium. För det är snyggt, ljust, enkelt att renovera och stort. Tyvär så är det ju även dyrt, därför har jag inte möjlighet att ha det (:

## Comment 4
Author: Flöffo

Jag vet inte riktigt men kanske 3 st. i veckan?

## Comment 5
Author: Zorro_Tiger

Tack för alla svar!

3# Ja mina drömburar är också akvarium! :D

## Comment 6
Author: Zorro_Tiger

\* PUTT \*
