# Helt galen rymning :O
Author: Zorro_Tiger

Måste bara berätta vad som hände i söndags:

Jag har nu flyttat min oplanerade hamsterbebis på 1 och en halv månad till en annan bur. Denna buren är en Mini Duna. Vi hade ingen vatten flaska så det hålet där var öppet villket värken jag eller pappa tänkte på. (Den fick flytta till denna buren på lördag eftermiddag)

På söndag eftermiddag skulle jag till min kompis som bara bor en liten bit ifrån mig. Jag skulle ta med min ryktväska (En väska där man har borstar till hästar i) När ajg spänner fast ryktväskan på paket hållaren så hör jag något som pipper till emn jag tänker inte mer på det utan börjar lugnt cykla iväg till min kompis. När jag kommer fram så ställer jag ryktväskan på min kompis rum och sedan kollar vi på TV ett tag och sedan går vi ut. Min kompis kommer ut lite före mig och ställer väskan på ett bord och börjar plocka ut lite borstar. När jag stänger dörren efter mig så ser jag hur hon lungt står där borta och plockar ut borstar. Sedan skriker hon till mig i ren panik:

\- Det är en hamster i ryktväskan!!!!

Och jag bara: HAHA, Sure!

Och hon bara: Seriöst kom hit jag börjar gråta!!

Och när jag går fram och tittar så ser jag min lilla hamster unge krypa runt där!!

Så jag och min kompis tog en burk och lade hamstern i och cyklade hem med den. Den klarade sig helt utan skaddor och var helt lugn!

Asså det var något av det sjukaste jag varit med om! Min kompis trodde först det var en mus eller nåt!

Nu har vi iallafall satt ditt en vattenflaska och allt är bra med den lille! :)

## Comment 1
Author: Erika89

Haha de är listiga ibland ;)

## Comment 2
Author: Zorro_Tiger

Kan man lungt säga ja!

## Comment 3
Author: Frosstis

oj, men hur kom han ut? :O bra att det gick bra :) (btw hur fick han luft i burken?)

## Comment 4
Author: Zorro_Tiger

Han kom ut genom hålet där vattenflaskan ska vara :P Vi hade en hög burk uten lock :)

## Comment 5
Author: Frosstis

Men det hålet är ju jättelitet? ;)

I väskan elr? xd

## Comment 6
Author: goldenhamsters

Haha, vilket äventyr för den lilla hamstern ![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute"). Vilken tur att det gick bra, nu får vi bara hoppas att han inte blev förkyld av kylan när du cyklade hem till din kompis. Men de brukar vara rätt tåliga, så han är säkert frisk ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad").

## Comment 7
Author: Zorro_Tiger

5# Jag vet! Det är ju super litet! ;) Va?

6# Japp! Och eftersom hans pappa heter Tiger och mamman Zorro så Blev namnet Tarzan men det berodde mest på att han har varit ute på äventyr ;)

## Comment 8
Author: Frosstis

Haha ja, undra hur han kom ut! x) Men det gick ju bra ändå :)

## Comment 9
Author: Zorro_Tiger

8# Undrar sag oxå XP
