# Klotterplanket 56
Author: Tazzar

[Länk till förra tråden](http://hamster.ifokus.se/discussions/4f0c5f7e88f47208260561b5-klotterplanket-55?discussions-1).

## Comment 1
Author: NaDa...

Först?

## Comment 2
Author: sanso

Barnen har resfeber och svårt att somna, ska det vara så när man ska resa hem?

## Comment 3
Author: HamsterMarie

3:a ?? :)

## Comment 4
Author: Krille12

Åh, men kom igen, inte först den här gången heller :(

## Comment 5
Author: Lojs

Landat hemma efter att ha suttit på tåg större delen av dagen. Hem kom jag med två nya möss och två nya hamstrar, (skulle varit en, den andra vart ett impulsköp...) alla från olika ställen. Härligt med nya djur, ska bli spännande att lära känna dem!

## Comment 6
Author: NaDa...

#5 Kul!  
Vill köpa en dvärgvädur rex (Kanin), dock är mina föräldrar inte riktigt med på den iden.. ;) De tycker att jag har tillräclkigt med djur.. Även om jag inte tycker det. :)

Nyss hemkommen från en filmkväll med kompisarna då en av dem fyllde år i måndags. Vi skulle titta på disneyfilmer hela kvällen, dock dog VHSen efter två filmer..  
Riktigt roligt endå! Sällan vi är alla fyra ensamman hos någon :)

## Comment 7
Author: Wand

Jag som suttit och vakat över HiF i flera dagar för att komma först, buhuhu. ![Gråter](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 8
Author: Novis10

#7  
Samma här :/

## Comment 9
Author: HamsterMarie

#7 Samma här. :P

## Comment 10
Author: HamsterMarie

Öh, haha. #8 Såg inte att du hade skrivit, men så skrev jag precis samma sak i #9.

## Comment 11
Author: Novis10

#10  
Haha, sånt händer. ;)

## Comment 12
Author: Charlie2006

Precis kommit hem från kompisen, dax att börja städa nu, tror jag ![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")..

## Comment 13
Author: Wand

Känner att min hjärna inte är så rolig att äga alla gånger.   
  
När jag är på dåligt humör så letar jag folk att bråka med, och just i detta fall blev det en bekant till min pojkvän som jag tjofsade lite på. Känner fortfarande en enorm lust till att bråka med någon.  
  
Det värsta är ju att när jag inte får uppmärksamhet av det jag gör så blir jag ännu surare.   
  
Måste ha någon sjukdom av något slag...............................

## Comment 14
Author: goldenhamsters

#13 Det låter som min syster, hon har ADHD. När hon är på dåligt humör så börjar hon tjaffsa med vem som helst om minsta lilla sak för att få göra någonting, och hon måste ALLTID ha sista ordet. Hon kan inte acceptera att bli den som har fel.

Hon älskar att hacka på mig. Man blir så irrterad på det och det är svårt att inte säga något tillbaka när man blir kallad dumma saker... Men det är bara att ignorera då för det är hennes ADHD som talar som min mamma säger.

Hon är som värst när hon inte ätit sin medicin. För då ena sekunden kan hon vara rätt galen och glad, sen andra slår hon över till förbannad. Man hänger inte med i humör svängningarna, för nästa sekund kan hon bli glad igen.

## Comment 15
Author: Wand

#14 Det där känner jag igen alltför väl. Min storasyster har ADHD (+3 andra diagnoser) och är fruktansvärd, framförallt då hon glömt sin medicin. Min mor har också ADHD, och jag är under utredning för ADD, så antar att det är därför då, haha... ![Cool](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")  
  
Fast ADHD är verkligen fruktansvärt. Min mor har inte någon grov ADHD, men det har min syster. En dag med henne är tillräckligt för en månad, haha.

## Comment 16
Author: Charlie2006

Mamma fick fota mig och Elektra idag, för att vara bild på mig blev den ok. ![Flört](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Äsh glad på bild vad är det :P.

## Comment 17
Author: Annisch

Imorgon blir det bilfärd till Ikea. Ska köpa nån SAMLA är det tänkt, och lite skålar och sånt.. förhoppningsvis flyttar nya små pälsbollar hit snart så nu laddas det upp med nytt. :)

## Comment 18
Author: Lojs

Eh, råkade visst gå in på grand-prix.se och klicka hem ett par burar, ett par hjul och lite annat smått och gott. Hur gick det till liksom? Det är alldeles för lätt att handla på nätet...

## Comment 19
Author: NaDa...

Hittade lite av mina gamla favoritleksaker just.  
Djur och 'djungel' av plast. Nu leker Brage nöjt med allt! Palmer, stegar och tigrar. I vilket land är jag nu undrar Brage. ;)

## Comment 20
Author: Wand

Sitter och kollar på Notting Hill. Fantastisk film som man sett så många gånger förut!

## Comment 21
Author: NinjaKakan

Och jag ska sova på soffan för min katt kissade i sängen igååååår. WIIIE. Har ingen lust att sova i kattkiss så får bli soffan tills jag har kommit på en lösning om hur jag ska tvätta madrassen .

## Comment 22
Author: Odette

Verkar som att min lilla knasfia Swosch håller på att lämna mig nu, hon finns nog inte kvar i morgon.. ![Gråter](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")  
Hon är född den 4 Mars- 2010 så hon blir ju snart 2 år men ändå.. hon är bara så speciell, så tokig och rolig! Kommer bli så fruktansvärt tomt utan henne....  
  
[http://exentrions.weebly.com/exentrions-celamie-swosch.html](http://exentrions.weebly.com/exentrions-celamie-swosch.html)

## Comment 23
Author: Wand

#22 Usch vad hemskt, beklagar! ![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 24
Author: goldenhamsters

#22 Nej vad tråkigt, beklagar ![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan").

## Comment 25
Author: Tazzar

Dags för hampisarna att få sin morgongröt med morötter. ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 26
Author: UlrikaD

Fick ett mail där ett par säger att de är intresserade av att köpa en chinchilla eller en iller, men har inte riktigt bestämt sig.

Är ju som att säga att man vill skaffa hund eller guldhamster men inte har bestämt sig.

Går ju inte att jämföra.

## Comment 27
Author: Wand

#26 Haha, får mig att tänka lite på ett barn...   
  
Svårt att bestämma sig när man får många möjligheter framför ögonen.   
  
Inte så välgenomtänkt djurköp då, haha. ![Obestämd](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 28
Author: goldenhamsters

Ikväll har jag bakat hemma gjorda semlor. För att det tar så lång tid att baka, så är det egentligen inte så värst gott... Endast brödet som är gott tycker jag :p. Men de är söta i alla fall :) Eller egentligen blev de rätt fula... jaja brödet var gott :)

## Comment 29
Author: Wand

#28 Jag är inget större fan av vanliga semlor, men förr när min mor brukade baka egna så hade hon alltid chokladmassa istället för mandelmassa i, och där kan vi snacka gott. ![Flört](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")  
  
Jättesöta små semlor du lyckats göra tycker jag!

## Comment 30
Author: Tazzar

#28 Flitigt! Nu blev jag också sugen på att baka någonting. ![Oskyldig](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

#29 Smart, här är en till som inte heller gillar mandelmassan så särskilt. :P

## Comment 31
Author: Novis10

#28  
Super söta :D  
  
#29  
Det måste jag nog också testa då jag inte heller är förtjust i madelmassan. ;)

## Comment 32
Author: goldenhamsters

#29 Åh så smart, jag gillar verkligen inte mandelmassa. Du skulle ju sagt det här innan jag börjat baka, då kunde jag ju testat det ;)

#30 Tack ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad"). Baka är rätt kul faktiskt, nu är min syster och jag inne i en bakperiod som min andra syster säger. Vi bakade jätte mycket julgodis i december och så blev det paus ett tag för vi behövde ju äta upp allt. Nu har vi börjat baka igen, massor av saker. Choklad tårtor, semlor, kladdkaka och idag tänkte jag göra brända mandlar. Haha nä vadå att vi blir tjocka? ![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 33
Author: NinaS

I morse när jag kollade till djuren så hade Taji flyttat sitt hus så bäddmaterialet hamnat i vattenskålen. Han låg och sov i fuktigt hushållspapper... Mysigt! ![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 34
Author: NinjaKakan

Ja och däääääääär spillde jag ner mina byxor med vitlökssås :D Jag är den vandrande vitlöken.. Mums.

Varit sverige igenom känns det som. Ringde till min handläggare på soc och ska få ett busskort på 200 kr som kommer räcka i typ...4 dagar från stället jag ska flytta till. Smart att dom tänker. Ännu bättre att jag sitter mitt i smeten i en jäkla röra och ska flytta på fredag och inte packat lådorna än, för jag inte har några. Känner att paniken är slående.

## Comment 35
Author: NaDa...

Vi brukar ha jordgubbsylt i fastlagsbullarna (Semlorna) Då blir dom riktigt nom nom!

## Comment 36
Author: HamsterMarie

Å herre gud. Blev så rädd nyss. Twix gömde sig under ett sandbad/toalätt utan att jag såg henne. Letade och letade för att jag trodde hon hade rymt. Hon som har ungar och allt. Busunge är hon allt!

## Comment 37
Author: Wand

Sitter här med blekning i håret. För 2½ år sedan klippte jag av mig allt mitt hår (vilket visserligen var kortare än mitt hår är nu...) och bestämde mig för att spara ut ordentligt. Jag plattade inte och stylade inte håret under dessa år, och färgade inte heller, bortsett från i somras då jag var dum och färgade svart. I slutet av oktober -11 så blekte jag håret en gång och färgade rött, och håret blev slitet på en gång såklart.   
  
För någon vecka sedan så använde jag en semi-blondering, som gör håret upp till 3 nyanser ljusare, som inte fungerade ett dugg och alltså bara slet håret utan resultat. Och ja, nu sitter jag här med blekning igen, en riktig och stark sådan, som förstör håret alldeles.  
  
Funderar på att klippa mig kort, men då har dessa 2½ år varit förgäves.  
  
ÅNGEST.

## Comment 38
Author: goldenhamsters

Kan inte fatta varför Eternity är så stoooor! Hon väger 70 gram mer än sin mamma :O Och typ 90 gram mer än sin pappa. Vad jag vet har hon inte ens några stora föräldrar i släkten :/

Jag tror att hon är lite tjock fortfarande, även fast hon fått banta i ett halvår nu så typ fortsätter hon växa.

![](http://aliciarider.blogg.se/images/2012/dsc06104_187106743.jpg)

Tips på hur man bantar en hamster? Har testat med att endast ge pellets, men hon fick vita tänder då i brist på vitaminer.

## Comment 39
Author: Wand

**Har precis haft en grov virusattack på datorn, så jag vill bara sprida ett litet råd till er alla.**  
  
Om ni upptäcker ett antivirus-program som helt plötsligt dyker upp på er dator, så har ni troligen blivit attackerad av detta virus.  
Det viruset gör är att blockera er ifrån att kunna ta bort det, så att ni måste köpa er bort ifrån det. Det dyker hela tiden upp skyltar om att ni måste uppdatera programvaran och att det kostar pengar, och att virusen som programmet upptäckt måste bort. Vad ni än försöker göra på datorn så kommer detta att dyka upp, igen och igen och igen.  
  
Ignorera programmet - virusen som programmet funnit existerar inte, det är programmet självt som är ett enormt virus.  
Det krävs ett väldigt bra antivirus-program för att få bort det, tursamt nog så har vi ett extremt bra antivirus-skydd på våra skoldatorer som har betald licens. Söker man om viruset i fråga på google så kommer ni få råd om att skaffa ett betalt antivirus-skydd, och jag tycker att ni ska följa det rådet innan ni får attacken själva.  
  
Jag är inte säker på att viruset är helt borta ifrån datorn, men jag kan använda internet igen och viruset är blockerat.  
  
Var försiktiga ute på nätet. Jag fick det genom att besöka en bild på google.

## Comment 40
Author: Wand

Programmet kallar sig för övrigt Security Shield, ni kan googla på det.

## Comment 41
Author: goldenhamsters

#39 På min förra dator för några år sedan hade jag något virus som låtsades var ett antivirus-program. Jätte irreterande, fast jag ignorerade det hela tiden.

Gud vad rädd jag blev nyss! Jag sitter vi datorn här nere och så hör jag hur någon hamster gallskriker jätte högt på övervåningen och min katt är på övervåningen, trodde att någon glömt stänga dörren och en hamstrar rymt. Så jag kastar mig upp från trappan in till hamstrarna, men så var det bara dvärghamstrarna som hade små tjaffsat lite med varandra. Men de hade verkligen skrikit högt, blev verkligen rädd. Sen börjar de putsa på varandra som om de inte alls just skrikit som om de skulle dött några sekunder innan... Dvärghamstrar alltså :p

## Comment 42
Author: Wand

#41 Detta är ett nytt virus, tror inte det blivit uppmärksammat förrän nu 2012. Det låter en inte vara förrän man betalat för att "antivirus-programmet" ska aktiveras, och som sagt så blockerar det internetanslutning och program så att du inte ska kunna ta bort det. Så det är extremt svårt att ignorera sålänge man vill använda datorn... ![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 43
Author: NinjaKakan

Jaha. Fortsätta att packa lådor. Bråkade med min far igår och han skulle säga upp kontakten med mig och allt vad det var, så jag bara gööööööööör du så. (Pappa och jag har ingen vidare bra relation och har aldrig haft). 3 minuter senare kom ett sms: Förlåt att jag brusade upp;(.

Aja jag skiter i vilket, har annat för mig.

## Comment 44
Author: Linda3046

[#39](4f230d6dd4ebea42fe006c0a-klotterplanket-56?discussions-1#39 "Direkt länk till kommentar")

Jag råkade ut för något liknande för några år sedan! Ett "anti-virusprogram" som egentligen är ett virus, det var nog inte lika illa som det du hade dock. Riktigt irriterande!

## Comment 45
Author: Wand

#44 Usch och fy! Näe, det är ju inte helt nytt med denna typ av virus (har ju dock haft turen att aldrig råka ut för det) men nu gick det som det gick, och detta är som sagt helt nytt. Så jag hoppas att ni andra slipper det.   
  
Har alltid blivit sååå irriterad över att ESET (mitt antivirusprogram) uppdateras varje timme ungefär, men nu är jag extremt glad för det, haha. ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 46
Author: [Borttaget]

Måste bara skryta lite om vilken riktig "hamster-dag" jag har haft idag :-D

Klockan är över tolv och jag är precis färdig med allt hamster-göra och jag älskar känslan av att hamstrarna är nöjda o glada, jag ska snart sova medan de leker vidare.

Det började med en liten trip till Granngården. Jag tröttnade på spånet jag använt till hampisarna hela tiden. Kunde inte välja mellan Lättströ o Stl-strö, så jag valde båda X-) Där gjorde jag även ett riktigt fynd! De hade plasthjul, (såna där hela enkla man hänger på gallret) med diametern 18 cm för halva priset. Jag fick 4 st för hundra kronor vilket jag tyckte va ett kap. Jag tog de sista annars hade jag nog tagit ännu fler :-P Inte för att jag har fler hamstrar just nu som ska ha hjul, men det är bra att ha hemma när ungdomarna blivit gamla nog.

Sen åkte vi till djuraffären och köpte fler vattenflaskor. Hittade Kapok där vilket jag va tvungen att prova nu när Sookie håller på att boa inför sina bebisar. Köpte lite annat smått o gott.

Sen åkte vi vidare till en tjej som jag hittat på facebook som ska börja avla hamstrar och fick träffa mina livs första Kineser. En Agouti-hona och en dom. spot-hane som va suuuupersöta (förutom pungen ![Skäms](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")) Detta paret va till salu och jag hade såååå svårt att åka hem utan dom. Men men, jag kände att det fick räcka med att snart få hem Campbells också. Va där i flera timmar, fikade, skrattade o klämde så klart på både Guldar o Vintervita.

Sen hem o städade alla burarna. Sookie äääälskade Kapok-grejjen o givetvis fick alla de andra en bit också. Får ju inte bli orättvist ![Flört](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Jag trodde Crocker skulle gå åt av lycka. Han satt o kände på det alldeles häpen o sen roffade han åt sig så mycket han bara kunde o gjorde sig ett mysigt litet bo. Fixade nya leksaker till alla o nya grenar plockade vi i skogen på vägen hem innan idag. STL och Lättströ blandade jag med den spånen jag hade över o det blev kanonbra!

Så hela min lördag har gått i hamsterns tecken och en sån dag kan ju inte ha varit annat än alldeles perfekt! :-D

God natt alla hamstervänner!

## Comment 47
Author: Wand

Har skickat in förfrågan om tatuering till en tatuerare nu, med bild på motivet jag vill ha osv. Kommer gå på ca 5000 kronor, nu behöver jag bara pengar så att jag kan boka tid och genomföra hela operationen...   
Har längtat i många år, så nu ska det baskemig bli av snart tycker jag! ![Cool](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 48
Author: goldenhamsters

#46 Låter som en härlig dag om den handlar om hamstrar ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad").

Blä inte kul att gå upp 05:45 på en söndag för att rida och få syn på temperaturen, et är 23 minusgrader ute -.- Fast man kanske inte ska klaga igpr hade det tydligen varit över 40 minus i norraste Sverige så bussarna och tunnelbanan slutat gå ![Förvånad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad").

## Comment 49
Author: Wand

Min far hade besök igår av en vän som är över 60 år, och när jag kom hem ifrån stan' runt halv 4 på eftermiddagen så var de stupfulla båda två och gaggade runt.   
En halvtimme därefter satte de sig och lyssnade på musik HÖGT och vännen skrek, skrek, skrek, satt och "ååååååaaaaaaaaaaaaa"de till musiken och visslade HELA natten. Vid halv 4 började de tystna en aning. Han satt bokstavligt talat och lät "ååaaaaaaaååååaåaaaaa" hela tiden.   
  
Kunde med andra ord inte sova, somnade vid 4-tiden. Vaknade imorse halv 9 av att han satt i vardagsrummet för sig själv och lät exakt likadant och visslade.   
  
Börjar fundera på om det är något fel i hans huvud...  
  
Men man kan ju på ett ungefär säga att halva min helg blev förstörd av att inte kunna höra mina egna tankar, filmerna jag kollat på, musiken jag lyssnat på eller något. Gah. ![Obestämd](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") \*suck\*

## Comment 50
Author: Wand

Min musflicka Kathryn blev plockad på extremt mycket päls av sina burkamrater för några veckor sedan, så nu har hon suttit ensam i ca 2 veckor.   
Hennes päls har växt ut lite svagt (ca 1 mm) men hon ser fortfarande förfärlig ut, och mycket av pälsen som växt ut är vit trots att hon var helt svart innan. Det hela är så mystiskt. ![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 51
Author: Lojs

Oops, råkade visst tinga 2 mushanar. Det blir till att ha dubbel karantän, jag har redan 2 hamstrar och 2 möss i karantän i köket, de här muspojkarna får väl bo på toa tror jag.

## Comment 52
Author: sanso

Idag har det varit lite av "djurpyssel-dag" här hemma. Har städat hos undulaterna som fick mysducha i badrummet under tiden. I ugnen har jag morötter och äppleskivor på tork. I köksskåpet står burkar med frö i blöt och småfåglarna på utsidan har fått fröautomaterna påfyllda. I kväll ska det städas hos hamstrarna, men de får vakna ur sin skönhetssömn först;)

## Comment 53
Author: Lojs

Jag måste ju skryta med hur fina mina nya muspojkar som jag skriver om i #51 är! Det här är den ene killen. Foto lånat av uppfödaren Kent, med tillstånd.

## Comment 54
Author: Lojs

Och den andre killen. Jag är helt kär, bara utifrån bilderna, tänk så det blir när man får lära känna dem med!

## Comment 55
Author: MaaariaS

Var ute med Max och stod 2 meter ifrån 2 rådjur som bara titta på oss i flera minuter innan dom förvann in i skogen.Så fina djur![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")Kan man ta in några såna att ha i badrummet???![Oskyldig](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 56
Author: MaaariaS

Nu ska jag dricka lite te och äta choklad och sen gå och sova.

Gå upp kl 6 på en Söndag är jag inte så van vid zzzzzzzzzzzz

## Comment 57
Author: MaaariaS

Nu ska jag dricka lite te och äta choklad och sen gå och sova.

Gå upp kl 6 på en Söndag är jag inte så van vid zzzzzzzzzzzz

## Comment 58
Author: NaDa...

En normal kväll: Göra läxor och plugga prov, vara på ifokus och gosa med hamster ^^

## Comment 59
Author: UlrikaD

Superfina muslingspojkar!!

Jag är alldeles för snål för att lägga så mycket pengar på splash och tricolor när jag inte avlar. Men jesus, vad fina de är!!![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 60
Author: Lojs

#59 Jag har gått och trånat över både splash och tricolor sedan långt innan jag skaffade möss, nu när det fanns så fina till salu så kunde jag inte låta bli innan någon annan snodde dem, kosta vad det kosta ville...

## Comment 61
Author: UlrikaD

#60 Ja, de är superfina så jag förstår att du slår till om du har möjligheten:)

## Comment 62
Author: goldenhamsters

Finns tydligen fördelar med kylan. Rören i min skola hade frusit till is och läckt vatten i helgen. De behövde stänga av värmen i skolan eller nått sånt för att laga det så det blev minusgrader i skolan, så alla barnen fick gå hem. Så behövde bara gå i skolan en timme idag ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande").

## Comment 63
Author: NaDa...

#62 Lyx :O Vill också... helst på onsdag... För då har jag finska prov >.<

\--  
Har sålt två stycken sims 2 nu, ett igår och ett idag. 25 euro till min framtida kaninbur!

## Comment 64
Author: goldenhamsters

Har nyss bakat hemma gjorda kräckerstänger till hamstrarna och hängt upp dem med snöre från gallret. Det blev succé! Alla hamstrarna står nu och brottas som galningar med kräckerstängerna och försöker bita loss bitar.

![](http://aliciarider.blogg.se/images/2012/hamsterkakor-krckerstnger-018_188276257.jpg)

Tom var helt galen i dem!

## Comment 65
Author: UlrikaD

#64 Hur har du gjort? Vill också göra:)

## Comment 66
Author: goldenhamsters

#65 Jag använde mig av detta recept: [http://dvarghamster.ifokus.se/discussions/4f2eb34dd3b4fd4ca2008ca1-pyssel?discussions-1](http://dvarghamster.ifokus.se/discussions/4f2eb34dd3b4fd4ca2008ca1-pyssel?discussions-1) Men jag ändrade en del. Hade i gnagarblandning, kattfoder, mandlar, vetegroddar, mjöl, havregryn, knäckebröd och ägg. Det var verkligen otroligt populärt! Redan uppätet ![Förvånad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad").

Rätt enkelt och roligt att göra faktiskt.

![](http://aliciarider.blogg.se/images/2012/hamsterkakor-krckerstnger-005_188276180.jpg)

Nygräddade :)

## Comment 67
Author: Novis10

Undrar samma som #65! :D

## Comment 68
Author: UlrikaD

#66 Tusen tack, det ska jag testa.

## Comment 69
Author: Novis10

#66  
Oj såg inte att du kommenterat. x)  
Men tack det får även jag testa någon dag! :D

## Comment 70
Author: Novis10

Gud så irreterad man blir när man förut haft super lätt att hitt brunsten på en hona men nu när man äntligen fått hem den önskade hanen som man fått lova vägrar hon brunsta!![Skrikandes](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")  
Förra gången hon var beräknad att brunsta så var jag uppe till 3 -4 men ne hon var inte villig att ställa sig i parningsställning.. Usch så irreteran man blir![Obestämd](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 71
Author: Linda3046

#66

Det där måste jag också pröva! :D Tutte har gnagt ner sina stångar som han fick i julklapp :P

## Comment 72
Author: Lojs

Vad glad jag blev, jag hittade ett akvarium med bottenyta på 75x35 cm för 60 kr på second hand!

## Comment 73
Author: AnnaCDSG

Vad glad jag blev när jag vaknade idag!

Drömde att Fnisselin som är över ett år och aldrig haft någon kull, hade tjuvparat sig med Hardy och fick 15 ungar. Och Daewoo (som är en hane) var en hona i drömmen och hade tjuvparat sig med Razzmatazz och fick nästan lika många ungar som Fnisselin. Samtidigt dessutom!  
Puuh, vad lättad jag är att det bara var en dröm. ![Cool](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

\-

Inte långt kvar tills min lilla Panda är fem månader nu. Ska förhoppningsvis få låna en superfin hane av Ulrika. Sen är det bara att hålla tummarna att allt går som det ska.  
Och den kullen ser jag faktiskt fram emot. Mycket! ![Flört](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 74
Author: Jenna_Nord

Har upptäckt hur farligt de är att hänga här inne!!

När min underbara pojke gick bort i januari tänkte jag att jag skulle göra ett hamsteruppehåll. Men de är verkligen inte lätt när man ser alla söta och goa hamstrar här inne! Är grymt sugen på att skaffa en ny liten pälsboll nu :( Trodde verkligen inte att det kunde kännas så tomt utan min pojke!

## Comment 75
Author: Wand

Idag blev jag hundägare igen, efter att ha varit hundlös i över ett år. Känslan är obeskrivlig, och denna valp är helt fantastisk.   
  
Hennes namn är Renn, och hon är en schäfer/golden retriever/amstaff-blandning på ca 4 månader.  
  
Hon är min, min, min.

## Comment 76
Author: NaDa...

#75 Såg på Facebook, och bloggen din! Hon är übergullig, även om jag inte är en hundmänniska. :)

## Comment 77
Author: Wand

#76 Hihi, kan ju inte låta bli att spamma ut min lycka överallt... ![Oskyldig](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig") Tack, hon är underbar! ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")  
  
Kan inte heller förstå hur man inte kan vara en hundmänniska, men å andra sidan så tycker ju kattmänniskor att jag är konstig som är rädd för katter, så jag kan väl finna mig i att vi har lite olika smak då. ![Tyst](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")

## Comment 78
Author: HamsterMarie

Buhu! Har värsta förkyldningen. Vaknar mitt i natten med slem i halsen och täpt i näsan. Och sen kan man inte somna om. Jättetrött. Samtidigt känner man hur en öroninflammation smyger fram.

Det blir att vila, vila, vila och dricka te. :/

## Comment 79
Author: Sagaaa

Köpt ny bur idag :D Bytte från Mini Duna till Duna Fun Large :)

Även inhandlat ett nytt slags bottenmaterial :D

Det är ett slags pappersströ som ser ut som små sönderrivna kartongbitar, riktigt bra, mycket mjukare än toalätt och miljövänligt också :D

Väldigt Prisvärt, 49:- på granngården för en stor påse/säck på 10 kg :D

http://www.granngarden.se/product/papperstr--stl-pro-10kg--

KÖP KÖP KÖP!! :D

## Comment 80
Author: Wand

Har nog fått hjärnskakning. Ramlade imorse rakt på bakhuvudet, har haft ont i huvudet hela dagen nu, oavbrutet. Och inte spänningsvärk utan slagvärk om ni fattar...   
Blev yrslig nu med. Det är väl bara en tidsfråga innan jag börjar må illa som ett juti.  
  
Krya, mig själv.

## Comment 81
Author: UlrikaD

#79 Är nog ganska många härinne som använder Stl-strö. Här har jag nog använt det i ett år snart. Helt suveränt:)

## Comment 82
Author: Sagaaa

Oj, visst inte att de va de man kallar för stl-stö :S pinsamt.. MEN det ska sluta säljas på granngården, gå ur deras sortiment liksom :O

Precis när jag hittat de också, får köpa ett lager ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 83
Author: UlrikaD

#82 Det står stl i länken du skickade med:)

Synd att granngården ska sluta sälja.

## Comment 84
Author: Sagaaa

oj då, jag tänkte mer stl = storlek...eller nåt ![Oskyldig](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

mm, finns det att köpa nån annan stans?

## Comment 85
Author: UlrikaD

#84 Ställen som säljer saker till häst har det.

Såg att du bor i Göteborg, Naturnära på Hisingen har det.

Ligger mittemot Biltema.

## Comment 86
Author: Sagaaa

Okej, då kan jag ju åka dit :D yippie ^^

## Comment 87
Author: Erika89

#83 Åh nej! Ska granngården sluta sälja.. :( Vad drygt... Och synd.. :(

## Comment 88
Author: Novis10

Usch, igår var det verkligen ingen bra dag på ett och annat vis..  
Ena musligs honan lämnade in, hon var visserligen sjuk men det var ju varken roligt för oss eller för systern som nu är ensam.. Det funderas nu på om vi ska skänka/sälja systern till någon som redan har en liten flock hon kan få vara med i eller att hon får stanna och få extra mycket gos och kel var dag, hmm dessa svåra beslut..  
Vila ifrid min älskade flicka Tanja![Gråter](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 89
Author: luddtott

va o storhandlade idag....o fick syn på zoo kex för små barn...osötade o med fullkorn...va tvungen att prova...redna när jag öppnade påsen va Griffe nyfiken o han har aldrig kommit skuttande så fort när jag matat honom med något som nu...kort sagt mkt poppis...även matte gillar nu Zoo kex :P

## Comment 90
Author: Erika89

Åj, jag önskar jag hade råd och plats med en till hamster redan nu... SUCK! Tänk om man kunde vinna på triss eller nåt :P

## Comment 91
Author: Odette

ibland vill man bara inte vara med...

## Comment 92
Author: goldenhamsters

Jag har inte haft så mycket problem förut med lukten av toa-lätt. Men idag vet jag inte vad det var när jag städade burarna, men jag blev illamående av lukten och märkte att det inte luktade så gott. Det luktade inte konstigt jämfört med tidigare påsar av toa-lätt, men med tiden så har toa-lätt börjat lukta riktigt äckligt för mig ![Obestämd](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd"). Det är det enklaste alternativet för mig (utom sågspån då), för STL-strö kan jag inte finna i närheten av mig. Så jag får väl helt enkelt ha en klädnypa på näsan när jag städar burar...

## Comment 93
Author: Wand

Har en bångstyrig valp här hemma som envisas med att ta saker från bordet, tugga på ytterkläder och gräva i blomkrukorna. Om man ändå hade några grindar att sätta i dörröppningarna, ack, ack.   
  
Men nu ligger hon lite sött framför min sovrumsdörr och tuggar på ett utav sina gosedjur i alla fall. De är söta när de vill!

## Comment 94
Author: Lojs

#93 I min värld gör sig valpar bäst i andras ägo. Så kan man lämna tillbaka när man pussat klart och innan de blivit odrägliga. ;)

## Comment 95
Author: Wand

#94 Hahahaha!   
  
Det är inte sådär superduperjätteroligt varenda sekund, men de fina stunderna väger upp alla de jobbiga. Nätterna med Renn, när hon ligger jämte mig i sängen och lägger huvudet på min hals och slickar mig på händerna när hon råkar vakna till, det är oersättligt!  
  
Sedan att man nästan inte kan låta henne ströva runt i lägenheten utan att gå efter henne och se vad hon pysslar med, eller att hon ska nappa åt sig en sko som hon springer iväg med till någon mörk vrå, ja, det är ju inte så hela livet i alla fall... ![Oskyldig](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 96
Author: Lojs

#94 Sant. Men jag kan gosa med andras valpar, och sedan njuta av mina underbart tokiga vuxna hundar som i alla fall bara har olater som jag är ok med. ;) Fy för valpar, de kan ju inte ens sitt och stanna kvar, det måste man lära dem. Sånt borde de födas med... ;)

## Comment 97
Author: Wand

#96 Har haft min tös sedan i fredags jag, och hon kan både sitt och stanna nu! Duktig är hon! Fast hon är visserligen inte en minivalp, hon är 4 månader.....   
Saknar vuxenhund, då är de ju som sagt inlärda och de få olater de har kan man stå ut med... ![Tyst](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")  
  
I skrivande stund så tuggar hon på den förbaskade lådan som jag försöker få henne att låta bli hela tiden... tänk att hennes 5 gosedjur, personliga tuggkudde, 2 ben och plastflaskor inte ska vara nog. ![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 98
Author: Imasy

Ang virusatackerna som det skrivs om längre upp i tråden, ville jag bara inflika lite här då vi läser om detta på en av mina kurser som heter "Risker och hot", att denna attack sker enbart för att man ska bli rädd och köpa detta virusprogram.

Troligen är det alltså säljaren/tillverkaren av virusprogrammet som skickar viruset. Bara ytterligare ett av alla internets alla fula fiskar som visat sitt fula tryne ;)

## Comment 99
Author: Linda3046

Kul att mitt ESTA (inresningstillstånd som man måste ha om man ska åka till eller mellanlanda i USA) tar slut en dag innan jag ska mellanlanda i USA -\_\_- Nu måste jag betala 14 dollar för ett nytt..

## Comment 100
Author: [Borttaget]

Hej. Jag skulle behöva få lite tips på vad jag kan döpa min lilla kille till. Han är 8 och en halv vecka gammal. Troligtvis nf umb eller rost umb samt någon teckning. Tror på dålig ds. Korthår. Vill att han ska få något gulligt man men fantasin står still just nu. :P

## Comment 101
Author: [Borttaget]

#99 Det där låter som min typ av otur. Alltid någonting dylikt. Ska åka någonstans å så gick tex busskortet ut dagen innan. Så typiskt.

## Comment 102
Author: Wand

Har nyss sett klart Schindler's List för ungefär ettusensjuttielfte gången i mitt liv. Ingen film, bok, berättelse, bild eller något alls kan beröra mig så mycket som just den filmen och händelsen.

## Comment 103
Author: Linda3046

#101 Yepp, the story of my life. ![Flört](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Nämen, alla tänker nog så att dom är mer olycksdrabbade än andra. Jag vill tro det iaf :P

## Comment 104
Author: [Borttaget]

#102 Jag har sett den men jag tycker den är så sjukt hemsk :O

## Comment 105
Author: Wand

#104 Den är fruktansvärd, och just det faktum att allt som händer där också har hänt på riktigt (och antagligen var 1000 gånger värre än det upplevs i filmen...) gör det hela så groteskt och vidrigt. ![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") Sedan att det även under dessa svåra tider fanns en sådan vänlig själ som Oscar Schindler får man ju bara vara glad över!

## Comment 106
Author: Linda3046

#102 Åh, den filmen vill jag se! Min moster berättade om den och hon sa också att hon blev otroligt berörd av den. Det är fruktansvärt vad människor kan göra i krig och för makt, pengar osv. Min farmor var judinna och överlevde auschwitz, men större delen av hennes familj gjorde inte det. ![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") Hon var en riktig överlevare, överlevde några cancersjukdomar också som bröstcancer två gånger..

## Comment 107
Author: Wand

#106 Du bör verkligen se den, det är en fantastisk film.   
Fruktansvärt att höra om din farmor, självfallet underbart att hon överlevde, men ja... fruktansvärt. Usch. Det finns inget känsligare ämne för mig än just judar, jag vill själv konvertera till judendomen av olika skäl haha.  
  
Hon låter som en stark kvinna!

## Comment 108
Author: ella99bella

#75 suuuuuper söt!

## Comment 109
Author: Wand

#108 Tackar, det är hon verkligen!

## Comment 110
Author: Wand

Kan väl slänga in en bild på lillvoffan igen då, nu när hon boat in sig ordentligt här hemma _i en hel vecka!_  
  
Hon heter inte Renn längre, utan hon har fr.o.m idag fått anta namnet Gaia som passar henne mycket bättre. Och hon lystrar bättre till det också, haha...

## Comment 111
Author: Wand

Måste ju visa hennes knasöron också... schäfern i henne syns!

## Comment 112
Author: goldenhamsters

#106 Åh gjorde hon? ![Förvånad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") Vilken stark farmor du har! Läser just en bok om det och det är ju helt hemskt. Så många tusen som dog... Att din farmor klarade sig visar ju verkligen på hur stark och vilken vilja hon hade.

Gud vilken halsbränna jag har. Känns som om jag har något brinnande i halsen... Varken halstabletter eller alvedon hjälper ![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan"). Är helt röd vid halsmandlarna och hade blod i mitt saliv imorse. Får se hur mycket sömn jag kan lyckas få denna natt... Hemska halsbränna.

## Comment 113
Author: Wand

#112 Tusen... det var 6 000 000 judar som dog under andra världskriget.

## Comment 114
Author: goldenhamsters

#113 Oj så många, det är ju för hemskt ![Gråter](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter"). Visste att det var flera hundra tusen, men inte att det var 6 miljoner.

## Comment 115
Author: Wand

#114 Nej, det är ofattbart hur många människor som mördades bara för att de bar en viss religion...   
  
Hur många som dog totalt under kriget kommer jag inte ihåg, men det var 6 milj. judar i alla fall. Helt fruktansvärt hur en man kan orsaka så mycket död...

## Comment 116
Author: ella99bella

Gaia passar henne jättebra!

## Comment 117
Author: Linda3046

#106 Ja, hon var väldigt envis också. Tror min syster brås väldigt mycket på henne för hon är också väldigt envis ![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 118
Author: Imasy

#110

Har du skaffat hund? :) Hon sååg ut som en riktigt söt naggande god tigerkaka som man gärna äter upp i ett nafs :)

## Comment 119
Author: Wand

#118 Joppjopp, förra fredagen flyttade hon hit!  
  
Haha, nu när du sade sådär så ångrar jag att jag inte döpt henne till Tigerlilja. ![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") Får väl trösta mig med att det är lättare och mer passande med Gaia...

## Comment 120
Author: Wand

Japp, det är härmed bekräftad.   
  
Jag är en iFokus-nörd. ![Cool](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 121
Author: NinjaKakan

Någon som kan svara på hur varmt där ska vara på ett ungefär där hamstrarna finns ? Har precis satt ut en termometer så ska kolla hur varm/kallt där är, men jag tycker där kunde varit lite varmare. Medans mamma inte tycker att det behövs varmare.

Så, vilket rumstempratur ska där va ?

## Comment 122
Author: Charlie2006

Kanske dax att börja städa ![Flört](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört"), imon kommer en hamsterköpare vid 11, tidigt ![Tyst](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Idag öppnade söta musbebisarna i b-kullen sina små pepparkorns ögon, redan förälskad i två av dom som stannar. :)

Nästa helg kommer det möss hem hitt :D är så lycklig för dom. Några från tjeckien, en från stockholm, och sen kanske man hittar några till på utställningen som råkar åka med ner i fickan. :) Röd, splash och tricolor är det som följer med hem, eventuellt också en eller flera chocolate. Som vanligt är det flera hanar är honor, inte bra ![Oskyldig](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig").

## Comment 123
Author: NaDa...

Då har man kommit hem från Stockholm då.  
Riktigt bra dag då jag hittade både konfirmationsklänning och en jacka till den. Klänningen köptes på halva priset rea, så den blev också 'billig' (500 kr).  
Sen fick jag ju spendera dagen med 2 underbara vänner till på köpet ^^

## Comment 124
Author: Sagaaa

#122 Va söt den vita muslingen va ^^

Vill också ha en liten mus i framtiden :)

## Comment 125
Author: HamsterMarie

Vårat lilla avokadoträd bara växer och växer. Idag fick han flytta till en större kruka. Har läst att de kan bli upp till 20 meter. Alltså riktigt stora träd. Det förväntade jag inte mig när jag planterade en helt vanlig kärna från en avokado, köpt på ica.

## Comment 126
Author: Wand

#125 Haha, tufft med ett avokadoträd! ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Du får ta och sätta det i trädgården sedan när det blir för stort att ha inomhus. ![Cool](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 127
Author: HamsterMarie

#126 Visst! ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Ja, blir han hela 20 meter måste vi ju slänga ut honom. Skulle ju vara kul om trädet kunde överleva vintrarna utomhus också.

## Comment 128
Author: Wand

#127 Haha ja justja, tänkte inte på att vi bor i kalla Sverige.....

## Comment 129
Author: Lojs

#125 Man brukar väl göra så med avocadoplantorna att man klipper toppen då och då så att det snarare grenar sig än blir högt.

## Comment 130
Author: HamsterMarie

#129 Jo. Det är kanske smartast.

## Comment 131
Author: Lojs

#130 Och finare. ;) Nu var ju ditt lilla träd fint, men ofta blir de bara en lång pinne med glest mellan bladen.

## Comment 132
Author: HamsterMarie

#131 Jomen precis, breder de ut sig ser de mycket snyggare ut.

## Comment 133
Author: NinaS

#122 Så otroligt söta!

## Comment 134
Author: Bulba

Usch, nu svävar min älskade häst mellan liv och död på Ulltuna hästklinik... ![Gråter](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

Han fastnade i eltråden och slet av sträcksenan. Blev et riktigt djupt och otäckt sår ![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") Han blev ihopsydd och fick övernatta på kliniken men nu visar han tecken på kolik och det blir bara värre... Är det så att enda utvägen blir en operation kommer han att få somna in istället... ![Gråter](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 135
Author: ella99bella

#134 håller tummarna för honom!

Fin bild!

## Comment 136
Author: Wand

Igårkväll när jag släckt lampan och lade mig i sängen så tog Gaja (min hund) förstapris i att vara go'!   
  
Hon lade sig som en liten bulle bredvid mig, med huvudet på min kudde så vi låg med kinderna emot varandra, och så låg hon tills jag somnade. ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 137
Author: NinaS

#134 Vi håller tummar och tassar här hemma... <3

## Comment 138
Author: Novis10

#134  
Alla tummar och tassar hålls här hemma på att h\*n klarar sig..![Gråter](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 139
Author: Linda3046

Tydligen måste jag krympa mina bilder jättemycket för att kunna ladda upp dom, så här kommer en bild efter tusen års bildtorka på Tutte :P Så korthårig! ![Oskyldig](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 140
Author: goldenhamsters

#139 Så han är också superkorthårig, Tom är också det just nu, han hade en långhårig period vid december men nu tror jag att han har börjat fälla igen. Han fäller ju på våren och hösten och det tar evigheter innan han får lång päls igen då -.-

## Comment 141
Author: Amun-Ra

R.I.P älskade Silverdalens Melvin! Tack för den underbara tid vi fick tillsammans och tack för din underbara dotter...![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 142
Author: goldenhamsters

#141 Men va!? Har Melvin vandrat till himlen redan? Stora lejonet melvin, hur dog han? ![Gråter](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") Beklagar!

## Comment 143
Author: Amun-Ra

#142 Somade bara lugnt in i sitt bo! Ingen sjukdom eller smärta i allafall. Svårt att säga, då han var hur pigg och kry igår kväll när jag påfylde vatten flaskorna och kollade till dem. Ja, mitt vackra lilla söta lejon har vandrat till himmelen!![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 144
Author: Linda3046

Ush alltså, nästa måndag ska jag flyga till Nicaragua.. Det är två mellanlandningar, en i London Heatrow som är världens näst största flygplats och sen Miamis flygplats som jag hört av många är jättedålig. I london är det övernattning också.. Jag har aldrig flygit själv förut!! Så jag är _lite_ rädd att jag ska virra bort mig och missa planet. ![Obestämd](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 145
Author: Imasy

#144

Wow, det lät spännande! what´s the occasion? :)

## Comment 146
Author: Linda3046

#144

Min syrra är där nere och gör ett projektarbete (minour field study eller något sånt), så jag ska hälsa på henne :) Är i stort behov av semester då jag inte haft en på två år, sen har jag alltid drömt om att se regnskogen och det har dom i Nicaragua :)

## Comment 147
Author: Imasy

#146

Gud vad härligt det lät :)

## Comment 148
Author: Wand

Gaia som blev så duktig förra veckan på att inte kissa inne (hon gjorde ingenting inne på flera dagar!) har haft en jobbig vecka dessa dagar...   
Hon har kissat inne minst 3 gånger om dagen, och gjort nummer 2 minst en gång om dagen.  
  
Hon bara sätter sig och kissar där hon känner för det, ibland kan man hitta 3 fläckar bredvid varandra, och sedan någon bakom soffan, och någon mitt i hallen...  
  
Blir galen! ![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 149
Author: UlrikaD

#148 Inte så ovanligt. När en hund bytt hem, lugnat ner sig och känner sig säker i det nya hemmet. Då är det dags att börja testa gränser...;)

## Comment 150
Author: Nusse123

mår nästan lite dåligt när jag tänker på hur länge sedan jag var inne! Men nu så!

## Comment 151
Author: Wand

#149 Ja du, inte bara gränser, utan tålamod också! ![Obestämd](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")  
  
Har varit ute och rastat henne kort 5 gånger idag(direkt på morgonen + en stund efter frukosten och 3 gånger därefter), samt släppt henne nere vid sjön en sväng och ändå har jag torkat 4 pölar inne...

## Comment 152
Author: UlrikaD

#151 Min leonbergervalp hade en sån period. Han lyfte på benet och kissade på fönsterbrädan!!! Mycket kiss från en leonberger.....

Tror vi tillbringade mer tid utomhus än inomhus någon vecka där, var lika bra.

## Comment 153
Author: Wand

#152 Hahaha! Inte kul, usch och fy. Men det lönar sig i slutändan, jag intalar mig själv med att om några månader kommer hon att sluta med dessa dumheter och bli duktig och uträtta sina behov enbart utomhus, men några månader är ju en så lång tid ibland...

## Comment 154
Author: Wand

Hittade en annons på blocket om en tik på 6 månader som omplaceras på grund av att ägaren + ägarens sambo har fått jobb och inte har tid för hunden längre.  
  
Skaffar man verkligen en hund om man vet att man inte får tid när man väl skaffar jobb? Känns inte som att de riktigt tänkte igenom det där från början...

## Comment 155
Author: Nusse123

Aaaaaaah!! Hade precis gått igenom alla annonser på djurannonser och la alla gamla i "gamla annonser", var precis klar när jag insåg: hmmmm.. låste jag trådarna? Svar: nej!

hahaha, så typiskt mig! Nej nu struntar jag i det!

## Comment 156
Author: HamsterMarie

#155 Suck, haha. Sånt händer mig ibland med.

## Comment 157
Author: Novis10

Har ett svårt beslut nu, om jag ska låta marsvinen få ett nytt hem eller inte. Har ju inte haft dem särskilt länge alls, men är rädd att dem kommer bli stressade när vi ska flytta. Dem kommer ju sitta i transportburen med en massa skällande hundar bredvid sig.. :/  
Vi ska ju flytta ut på landet (Gotland) så det blir att åka båt i ca 3-3,5 timmar.  
Vi hade tidigare ett marsvin som inte klarade av hundar, hunden skällde och han fick panik i buren, han dog pga stressen. Och vill verkligen inte att det samma ska hända dessa töser.. :(  
Någon som vill säga sitt och/eller har ett förslag på vad som kan göras?

## Comment 158
Author: Wand

#157 Det lär väl bli stressande att flytta marsvinen någon annanstans också...  
  
Eller så får ni se till att hunden inte skäller konstant i 3,5 timma

## Comment 159
Author: Novis10

#158  
Jodå, men att sitta på en båt med 20-tal hundar som skäller tror jag faktiskt stressar dem mer. Men att försöka få tyst på ett 20-tal hundar kan vara svårt..

## Comment 160
Author: Charlie2006

Nu har jag köpt tyg så här ska göras hängmator till ett stor gäng med möss. :) Tyckte det blev biligare än att köpa hängmata till alla burar. Hamstrarna kanske också får några, om det blir tyg över. Köpte även samlar lådor på ikea idag som jag ska ha till mössen. Så nu ska man bara såga sönder dom ![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute"). Sen är dom klara att använda, men vet inte om jag vågar ha mina nyaste möss i öppena lådor/burar än.

## Comment 161
Author: Nusse123

Lite surt att mitt konto på weebly hade raderats och att när jag bad dom att öppna det igne var allt borta... bara att börja om ;)

## Comment 162
Author: NinjaKakan

ÅH. Alltså jag orkar inte. Detta är to mutch. Kakan har fått något skit nu men kan inte svara på vad det är . ÅH

## Comment 163
Author: Nusse123

Mår illa. Det snurrar runt en bild på facebook med en kille som står bredvid sin döda mamma. Stackars honom, men... bredvid sin **döda** mamma!?

Har ni sett en död person förut? Huuuuu!

## Comment 164
Author: NinjaKakan

#163 såg också den bilden. Är så jäkla trött på fb med alla bilder som sprids där. Allt från vanvårdade djur till döda människor. ÄR SÅ TRÖTT PÅ DET -\_-

## Comment 165
Author: Wand

#163 Jag såg min farfar då han var död. Vi fick komma och se honom när han låg i sängen där han somnat in. Det värsta med hela upplevelsen var att se min far gråta, själv klämde jag inte en tår varesig då farfar eller morfar dog. Tror att jag är född utan hjärta...

## Comment 166
Author: UlrikaD

#163 Varför lägger man upp en sådan bild kan man ju undra.

Har själv sett några döda människor, det värsta var väl en fest som spårade ur när jag bodde i USA. Låg en kille och sov på en soffa och jag skulle väcka honom. Han var knivhuggen och tänkte inte vakna någonting mer alls.

## Comment 167
Author: UlrikaD

Och bara för det loggar jag in på facebook och det första jag får se är någon som sprättar upp en hund på mitten!!

Vad fan, ska man inte kunna gå in där överhuvudtaget mera.

## Comment 168
Author: Nusse123

#165 Skulle inte tro du är född utan hjärta ;) Alla reagerar olika och bearbetar på olika sätt. Men lillebror till exempel gick runt och sjöng "morfar har dött, morfar har dött" när morfar dog.

#166 men usch vad hemskt! Vilken chock!

Själv har jag sett min morfar död. Han blev helt gul, precis som mamman på bilden. Usch och fy!

## Comment 169
Author: NinjaKakan

#166 Men herregud. Jag hade nog aldrig fungerat igen..

På tal om något annat så är det time för doktorn imorgon. Få nya mediciner, alltid ett trevligt hål i plånboken tills högkostnadsskyddet går in \*känner ni ironin?\* och sen ska jag ta bort 2 leverfläckar och skicka in dom på analys. Igeeen. Men därefter så jag minsann shoppa hamsterbur :D

## Comment 170
Author: michane

hmm..

Va inne och läste på någon tråd att hamstrar som man köper i djuraffär är ganska skrajsna när det kommer till händer och så i början, då är min fråga...

Igår köpte vi våran första hamster, en kille på 5 månader och nu är han verkligen hur trevlig som helst och har inga problem alls att bli uppburen eller så, innan var han lite skyggare men absolut inte rädd eller så. Tillägger att han kommer från en djuraffär.

Idag när vi var iväg för att köpa lite grejer till honom så hittade vi en till liten krabat i djuraffären som vi vart helt kära i och även hon fick lov att följa med hem, hon är bara 8 veckor men också hur snäll som helst, blir inte rädd när man stoppar ner handen i buren och vi har bärt upp henne flera gånger och hon bryr sig inte alls.  
Och nu springer hon runt i buren och lever loppan, springer i hjulet, klättrar och har sig som hon gjort sen vi satte in henne i buren första gången.   
Nu till frågan, är det vanligt att hamstrar är såhär "orädda" och trevliga när allt är nytt och det är ny miljö och allt ??

## Comment 171
Author: Wand

#170 Mina erfarenheter är att guldhamstrar är jätterädda och svårhanterade från djuraffärer medan dvärghamstrar är relativt lugna. Vet inte hur det ser ut generellt sett, men så har det varit för mig.   
Skulle kunna vara för att dvärghamstrarna bor tillsammans även i affären och då blir mer lugna medan guldhamstrarna ska vara ensamma och då kanske blir mer lättstressade.  
  
Vad är det för hamstrar du köpt?  
  
Det finns ju få affärer där hamstrarna kommer från bra ställen, så det kan ju vara välhanterade hamstrar du fått tag på också.

## Comment 172
Author: michane

#171  
Jaha okej, för vi tänkte att dem är överdrivet lugna för att vara ifrån djuraffärer, dessutom två olika djuraffärer..

Det är två guldhamstrar vi köpt och hanen är runt 5 månader och den andra som är en hona är 8 veckor.

Dessutom så känner vi väl lite så att hanen som är 5 månader borde väl vara lite mer rädd med tanke på att han inte har blivit hanterad i djuraffären överhuvudtaget för det sa dom när vi köpte han att vi kunde ha lite problem med honom för att han inte var handtränad och van vid händer..

## Comment 173
Author: goldenhamsters

Har nu börjat lite smått med hästagility med min häst. Haha måste erkänna att det är lite läskigt att ha en häst på 165 cm springandes bredvid en.

Som tur var är han väldigt snäll, även om han sprang iväg ett par gånger för att bocka av sig lite. Imorn kanske det blir en liten hopp bana i ridhuset :)

## Comment 174
Author: sanso

Köpt ett akvarium till dotterns hamster som överraskning till henne idag. (hon blev lite avis när lillebror fick akvarium som bur till hans hamster) Hoppas hon blir glad :)

## Comment 175
Author: Imasy

Var och hämtade två kaninbebisar igår och nu blev vår "gamla" kanin glad igen. Hennes kompis dog för ett par dagar sedan.

## Comment 176
Author: Charlie2006

En av mina nya möss, har varit här i en vecka. ;)

## Comment 177
Author: NinjaKakan

Känns verkligen som att livet går åt mitt håll. Woho. Någon annan som kände ironin hela vägen ?

Innan jul var det katterna som blev sjuka, sen en jäkla massa bråk med min far, sen blev katterna sjuka igen, hyresvärdarna höjde hyran på lägenheten så vi inte kunde bo kvar, fick hitta hem till mina 3 katter eftersom puckot som skulle ta hand om dom inte förstod vad det var för ansvar och nu Kakan?

Tänker inte ens fråga om det kan bli värre, för det kan det. -\_-

Huvudet högt och kämpa!

## Comment 178
Author: NinjaKakan

Okej. Precis gjort hemmagjorda kräckers som står i ugnen ^^ Så hoppas på att dom blir bra mycket bättre än dom jag gjorde sist som blev fullkomligt kassa :P

## Comment 179
Author: [Borttaget]

Oj så länge sen jag skrev här igen... Skärpning nu alltså! ![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 180
Author: NaDa...

Hmm.. Lätt att träna aguilty med hamstern när han inte vill ha godiset (Solrosfrön). >.<  
Vägde honom med.. 136 gram och han är 5 månader.. Känns lite, men vad tycker ni?

## Comment 181
Author: goldenhamsters

Idag när dvärghamstrarna sprang i gallerhagen så fick Eternity springa i badrummet. Jag satt och läste i samma rum och så hör jag en av mina dvärghamstrar hacka tänder, som hon brukar göra när någon guldhamster går nära gallret. Mina guldhamstrar är smarta nog att springa därifrån, men Eternity är ju väldigt kaxig av sig så hon ska springa fram till gallret och stryka sig mot det för att retas med dvärghamstrarna. Men hon gick lite väl nära detta gång för Fideli (en av dvärghamstrarna) hoppar mot gallret och biter Eternity i tungan så hon kastar sig bakåt och springer iväg och lipar med tungan och ser väldigt förvånad ut.

Efter det springer Eternity omkring och ser väldigt förvirrad ut. Hennes tunga var inte alls så skadad, hon blödde inte ens efter som tur var. Men hon har i alla fall lärt sig en läxa nu hoppas jag, inte mucka med dvärgar för de kan vara farliga små djur, inte dömma efter storleken.

## Comment 182
Author: NinjaKakan

#181 HAHAHA :P inget snällt att skratta åt kanske, men det lät ganska roligt XD Bra att hon inte blev skadad iaf :)

## Comment 183
Author: goldenhamsters

#182 Hehe, jag skrattade lite jag med sen. Stryk från en dvärg, Fideli fick inte en endast skråma.

Har funderat på vad som skulle hända om dvärghamstrarna mötte en guldhamster någon gång när inte galler är ivägen, tror att dvärghamstrarna skulle vinna, de är väldigt hotfulla mot guldhamstrarna. Ella och Tom springer aldrig nära gallret när de vet att det finnsa två monster i hagen som gör läskiga ljud och attackerar gallret om de kommer tillbaka, som en djurpark med farliga monster :P

## Comment 184
Author: NinjaKakan

#183 xD Man kan ju undra :P HAHA djurpark med farliga monster var det ja :P

Okej. På tal om annat så var jag hos doktorn idag för att kolla på mina leverfläckar. Och det har visat sig att där är aktvitivet i den största som jag har under bröstet. Alltså finns det en chans att jag har hudcancer. Ska iförsig inte ta ut det i förskott men jag ligger ganska hårt i riskzonen. Så ska tillbaka och ta bort den. Ush, nu räcker det med skit...

## Comment 185
Author: madsan

Idag är jag en glad guldhamsterägare! Olof är så söt och låter mig nästan lyfta upp honom efter en månad! Det tog tid för honom att komma ut ur sitt skal, men nu när han har gjort det vill han aldrig gå in i det igen :D Från att skyggt ha gömt sig i ett hus rusar han nu ut ur sitt bo när han hör att gallret öppnas! Han står på bakbenen för att kolla ut och titta vad jag håller på med!

Ska försöka ta bilder på honom så att jag kan visa alla! Men han är fortfarande lite kameraskygg så det blir små steg :D

Det här har verkligen vart ett test i tålamod eftersom jag är väldigt otålig annars. Kul att se att det lönar sig i längden :D

Madsan

## Comment 186
Author: nadilda

Hihi igår kväll vid halv 8 så åkte jag till Netto för att köpa en burk barnmat åt hamstrarna, jag tror nog att dom flesta i affären glodde på mig efterssom jag hade på mig en stor once pice och mammas stora svarta cyckelhjälm och jag tågade leende in i affären tog en burk barnmat, betalade och gick ut.

hihi vad gjör man inte för sina hamstrar!

## Comment 187
Author: NinjaKakan

#186 Haha XD Kan faktiskt se det framför mig ^^

Håller på och mixtrar med att göra en nya blogg då detta namnet irriterar mig till 100 gånger om. Det ska väck :D Tills vidare så surar jag lite över att jag inte kan flytta över 3 års gamla inlägg -\_-

## Comment 188
Author: goldenhamsters

Hoppetoss är för gullig mot Fideli. Fideli är aldrig rädd och somnar hur som helst, så Hoppetoss tar på sig ansvaret att skydda Fideli. Fideli somnar diretk när man lägger ner henne i buren, men det gör inte Hoppetoss. Hon lägger sig alltid över Fideli och vakar ett tag efter faror innan hon kan somna, hon är så beskyddande mot Fideli. På bilden ligger Fideli och sover och Hoppetoss ligger över och ger mig onda ögat :P De är så söta tillsammans.

## Comment 189
Author: NinjaKakan

Haha aow ^^ Så söta..

## Comment 190
Author: NinjaKakan

Well bli inte förvirrade nu mina kära forumkamrater, jag har fått byta namn :) Så jag är fortfarande samma som Miss\*\*\*\*head :)

## Comment 191
Author: Lojs

Är tydligen en insnöad gnagarmänniska på en femårings nivå eftersom jag inte alls tycker det är ok att mata reptiler med levande gnagare, oavsett anledning. Funderar på om jag inte är lite stolt över det. ;)

## Comment 192
Author: Charlie2006

Hatar att vara sjuk. ![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") Åkt på matförgiftning två gånger på mindre än en månad. I föra veckan vart det magsjuka och i helgen åkte jag på riktigt hög feber och huvudvärk. Så har inprincip legat i sängen och inte ätit något på 4 dagar. Den ända gången jag gått upp per dag är när jag givit djuren mat och tagit djuren från och till från rasthagen.

Nu måste man försöka ta sig upp ur sängen och städa burar utan att svimma.

## Comment 193
Author: UlrikaD

Dagens märkligaste annons. En guldhamster o en dvärghamster som fått bebisar tillsammans. Guinness rekordbok nästa!

[http://www.blocket.se/stockholm/Sota\_hamstra\_ink\_bur\_med\_tillbehor\_39269935.htm?ca=15&w=3](http://www.blocket.se/stockholm/Sota_hamstra_ink_bur_med_tillbehor_39269935.htm?ca=15&w=3)

## Comment 194
Author: Novis10

#193  
Nämen gud är detverkligen sant då? :o

## Comment 195
Author: UlrikaD

#194 Med tanke på att det är fysiskt omöjligt så nej, det är inte sant. Men de tror ju uppenbart det.

## Comment 196
Author: Novis10

#195  
Jo det verkar dem ju göra.. Haha ;)  
Tror snarare det var hybrider, därav ''albinon''

## Comment 197
Author: Amun-Ra

#193 Hahahaha, helt idiotiskt! Man bör nog vara lite mer påläst om man skall ha hamster tycker jag. Men vad vet man om någon personal i djuraffären lurat i dem att den ena är en dvärg och den andra en guld om tex den ena gulden råkat vara liten i växten. Finns ju små guldhamstrar pga dålig val av avelsdjur mm...Sådant bryr ju sg inte grosisster om. Det är ju bara pengar som gäller där! Strunt samma om guldhamstern är futtig eller har åkommor då bara det kommer in stålar...

Samma sak gäller varor! Förr i tiden var det kvalitet som heter duga på varorna. Ifag går varorna typ sönder innom 1-2 år och man måste köpa nytt. Medan det på den gammla goda tiden höll betydligt längre tills de gick söner...

Det är bedrövligt, men så är det när pengar dominera i världen, då struntar de fullständigt i kvalitete på varorna. För bra kvalite betyder inte lika mycket varor såld så de får in pengar. BLÄ, FY OCH TVI VALE för denna girighet och penga makt! USCH OCH FY!![Skrikandes](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 198
Author: goldenhamsters

#193 Hahaha ![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute"). Tittade på hennes bilder i henens album och såg bild på pappan, han var orange med röda ögon, så någon albino var han inte. Det var en campbell/hybrid, kan inte campbells färgerna så vet inte vad hans färg hette. Men en guldhamster var det inte i alla fall :)

## Comment 199
Author: NinjaKakan

Åh. När jag var inne i djuraffären så tittade jag såklart på djuren. Och där var en så fruktansvärt söt guldis.. vit ds (?)..Han såg ut som en dalmatin iaf. Och jag vill bara ta honom/henne med hem. Så söt..

## Comment 200
Author: [Borttaget]

Fortfarande ingen brunst på Emmie, haha jag kommer bli galen... ![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 201
Author: Odette

_Nu låser jag tråden och [skapar en ny ->](http://hamster.ifokus.se/discussions/4f6b8d9588f472771c00e439-klotterplanket-57)_
