# Vildvittrans A-kull
Author: [Borttaget]

Nu är bebisarna två veckor gamla och de har fått bli fotograferade för första gången ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Eftersom det är min första kull under namnet Vildvittrans heter alla bebisarna namn som börjar på A. Fler bilder på varje bebis finns på min hemsida under "Vintervita A-kullen".

_**Födda:** 2012-02-05_

_**Pappa:** Roslagens Alexander den Store (Sapphire)_

_**Mamma:** Roslagens Sookie (Agouti Pearl)_

_**Antal:** 7 st_

Först tar vi pojkarna;

Det här är Vildvittrans Alv. Han är en väldigt grov och enligt mig själv fin gosse som är Sapphire Pearl. Jag skulle behålla en hona ur kullen men jag är väldigt kär i Alv redan så jag får se... Han är en av tre bebisar som inte går att tinga eftersom jag vill se hur han utvecklas och kanske behåller jag honom själv.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Sedan har vi Vildvittrans Abacuss som är en söt, ganska krallig Agouti-kille.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Här har vi Vildvittrans Aldor som bara är något mindre än sin brorsa Abacuss. Lugn och mysig liten skrutt.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Här har vi Arelius som är Agouti Pearl. Supersöt pojke med mycket tippning precis som mor sin. Färgerna kan ändras rejält senare eftersom de fortfarande är så små dock.

Arelius kommer flytta till Göteborg sen.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Nu är det tjejerna tur;

Vildvittrans Aska är en Agouti Pearl-flicka jag håller lite på ett tag eftersom jag eventuellt kommer vilja behålla henne själv.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Alva är en Sapphire-tjej som va alldeles nyäten när jag skulle ta kort. Hon blev så jätte trött o ville bara sova i handen så det blev inga vettiga bilder på henne direkt.

Hon är också en av tre jag håller lite på tills jag ser hur de utvecklas och vilken jag själv vill behålla för vidare avel. En riktig gosfia är hon iaf :)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Sist ut är lilla Aleera som är Agouti. En riktig liten clown och sötnöt :D

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Och lite bilder på hela busungarna i buren...

När jag tog kort lade jag ner dom en o en i en transportbur tills jag tagit kort på alla. När den sista var färdig skulle jag bara hämta mamma Sookie som varit ute o motionerat i badrummet och då hade nästan hela högen somnat ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Det tar på krafterna att utforska världen o lära känna matte.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Mat är gott! Mamma Sookie håller hela tiden ett vakande öga på sina små och fastnade därför på bild uppe i vänstra hörnet.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Så många smaker att upptäcka när man är ny i världen. Det mesta äts med förtjusning.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Följa John? Eller följa Alva i det här fallet ;)

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Knasiga Sookie blir som barn på nytt när bebisarna är ute o leker. Här skulle hon tvunget in i en trätunnel jag lagt ner till bebisarna en stund. Hon sitter inte fast även om det ser ut så haha.

## Comment 12
Author: Eliiinah

Men gud va söta!! (:

## Comment 13
Author: Magda

ååå så underbara små!! ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 14
Author: Escaflo

Blir alldeles fluffig innuti av alla sötisar :)

## Comment 15
Author: Hamsterstar

Nämen vilka sötnosar![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 16
Author: hhejlollo

Nej sluta va söööta! Nu blev ja jättesugen!!:( var bor du??

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Bebisarna tackar så mycket :)

#16 Jag bor i Ljungby (Småland) men ofta går transport att ordna.

## Comment 18
Author: Tinwe

Dem är ju bara för söta dina små rackare! :D

## Comment 19
Author: hhejlollo

Är såå sugen!!

## Comment 20
Author: Bruden-Mbuti

vilka söta ulltussar

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Hihi ja vi får se vad det blir av dom små skruttungarna. Charmiga till tusen är dom iaf <3

## Comment 22
Author: Odette

Underbara bilder, det var länge sen man såg såna söta bebisdvärgar.. Å så gillar jag namnen väldigt mkt! Super fina! ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Tack så jätte mycket :D Alltid roligt att höra!

Jag är stolt över mina små knubbisar och att fotografera hamsterbebisar är minsann ett sant nöje.

## Comment 24
Author: Roonja

Grattis! Dem är så fina! ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 25
Author: Roxie

Gud så söta!

## Comment 26
Author: [Borttaget]

Tack så mycket! Eller, det känns fel att säga så egentligen. Inte jag som gjort dom hehe. Men roligt att ni tycker dom är söta iaf :)

## Comment 27
Author: [Borttaget]

Jättefina!![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Skulle gärna "låna" en av dem... Eller kanske allihopa?![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Men du får vara beredd på att vara utan dem ett tag![Oskyldig](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 28
Author: [Borttaget]

Haha nähä det går inte för sig! Jag vill njuta av dom själv så mycket jag kan. De växer ju upp så fort o flyttar snart hemifrån ;)

## Comment 29
Author: [Borttaget]

#28 Okidoki:) Haha, hade jag vart du så skulle jag inte kunnat släppa dem![Oskyldig](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig"), hade behållt alla sju;)

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Haha jaa du det är SVÅRT kan jag säga. Fast samtidigt är det så himla roligt när de nya ägarna kommer o hämtar sina nya familjemedlemar och man ser lyckan. Då känns det som man gör en bra sak :)

## Comment 31
Author: [Borttaget]

#30 Haha, \*måste motstå deras SUPER-SÖTHET!\* ;) Jo att känna att man både tilför arten en hel del och att de nya ägarna blir så glada gör mycket :)

Är alla tingade?... ![Oskyldig](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig") Borde inte fråga men...

## Comment 32
Author: [Borttaget]

Ja precis. Det är ju målet, att tillföra arten något och kanske i framtiden kunna ha djur som kan hjälpa andra uppfödare i deras avelsarbete på samma sätt som jag idag blir hjälpt av dem samtidigt som det är minst lika viktigt att ge hamsterintresserade personer trevliga och friska husdjur.

Det finns några som inte är tingade men de flesta har folk lämnat intresse på. Men är de inte tingade så är det ju fritt fram att lämna in önskemål så klart ;)

Arelius är defenitivt tingad eftersom jag fått tingningsavgift på honom.

De är ännu så små att jag själv inte har bestämt vilken som ska stanna kvar för vidare avel så jag håller lite på Aska, Alva och Alv. Inom ett par veckor ska jag ha valt och då kan en eller två av dom finnas att tinga. Jag har intresseanmälan på båda tjejerna där, men så länge inget är bestämt går det bra att visa intresse. :)

## Comment 33
Author: [Borttaget]

Dumt, nu när jag har "kärat ner mig" i Aska![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Jaja, om du behåller henne så får vi ändå se mer av henne här gissar jag? ;) Annars väntar jag och ser... :)

## Comment 34
Author: Novis10

Grattis!:)

## Comment 35
Author: [Borttaget]

#33 Ja absolut. :) En annan tjej har lämnat intresse på henne, men inget är säkert så vi får vänta någon vecka eller två så får vi se vad som händer :) Jag uppdaterar min hemsida ofta så ett tips är att hålla koll där om du är intresserad av henne eller någon annan av bebisarna :)

#34 Tack så mycket :)

## Comment 36
Author: [Borttaget]

#35 Jahupp![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Kikar där ofta då;)

## Comment 37
Author: [Borttaget]

Idag är mina små bebbar tre veckor gamla. Det är fantastiskt hur mycket de ändras bara på en vecka. ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Jag har nu bestämt mig för att behålla Alv iallafall. Alexander behöver ändå en kompis och en hona kan jag spara ur nästa kull. Är man kär så är man... ![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Det betyder att tjejerna Aska och Alva nu går att tinga eftersom jag inte håller på dom för att själv välja först. Alva är det lämnat intresse på, men hon är inte tingad ännu.

Alla är såå trevliga och de är inte det minsta rädda. De älskar när jag eller sonen kommer o umgås med dom i buren eller låter dom komma upp i handen.

Tog nya bilder igår och först ut är Vildvittrans Abacuss! Han är otingad.

## Comment 38
Author: [Borttaget]

Abacuss är Agouti.

## Comment 39
Author: [Borttaget]

Brorsan Aldor är lite nättare i typen jämfört med Abacuss än så länge. Men han är en riktig liten raring! ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 40
Author: [Borttaget]

Aldor är Agouti och går att tinga.

## Comment 41
Author: [Borttaget]

Underbara Aleera är tredje och sista Agoutin i kullen. Hon är så snäll och mysig. Intresse på henne är lämnat men hon är ännu inte tingad.

## Comment 42
Author: [Borttaget]

Lite suddigt foto tyvärr. Det är inte lätt att hinna ta kort på de små vildarna i vaket tillstånd  ![Flört](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 43
Author: [Borttaget]

Och här kommer min älskling som jag inte kan skiljas ifrån. Alv <3

## Comment 44
Author: [Borttaget]

Alv är Sapphire Pearl

## Comment 45
Author: [Borttaget]

Alva är ensam Sapphire i kullen. Än så länge lite gul i färgen, men det kan dämpas när hon blir äldre. En snäll och försiktig tjej utan att vara rädd eller osäker. Hon gosar gärna i handen, men väntar hellre på sin tur än trängs med de andra vildarna.

Alva är reserverad men är inte tingad ännu så det går bra att lämna intresse på henne ännu.

## Comment 46
Author: [Borttaget]

Det här fotot tyckte jag blev så gulligt fastän det är lite dålig skärpa. Mini-Alva tvättar sig ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 47
Author: [Borttaget]

Vackra Arelius ska flytta till Göteborg.

## Comment 48
Author: [Borttaget]

Väggen verkar vara ivägen hehe ![Flört](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Arelius är Agouti Pearl och han är en urmysig kille!

## Comment 49
Author: moawi

#43 Hjälp, det där var nog den sötaste fluffigaste lilla hampis jag någonsin sett! Gud så söt! ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 50
Author: [Borttaget]

Sist ut är Aska. Supersöt tjej!

## Comment 51
Author: [Borttaget]

Aska är Agouti Pearl med mycket tippning precis som mamma Sookie.

## Comment 52
Author: [Borttaget]

#49 Ja han är helt ljuvlig tycker jag. Honom kan jag helt enkelt inte sälja så det får bli lite ändrade planer framöver. Men så är det väl. Det blir inte alltid som man har tänkt sig hihi ;)

## Comment 53
Author: [Borttaget]

Som det ser ut nu är det bara Aldor och Abacuss som söker hem. Resten är tingade eller reserverade i väntan på tingning.

## Comment 54
Author: Roonja

Lilla Alv är ju en "hjärtesmältare" ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 55
Author: [Borttaget]

Ja verkligen. Han tycks veta om det också ;)

## Comment 56
Author: Roonja

#55 Nu får du faktist sluta visa så här söta bilder! ![Skrikandes](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes") Jag vill ju ha nu! Men kan inte.

Dem är ju så söta så man dör en smula! ![Oskyldig](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 57
Author: [Borttaget]

Haha men du har ju egna små sötnötar. När du bildbombar gulliga bilder på dom så har ju mina precis flyttat kanske. Och då är det ju jag som dör en smula ;) Fullt rättvist hihi ;)

## Comment 58
Author: Roonja

#57 hahah! häämd! nee, hih dem är så underbara. Man kan titta på bilderna 1000 gr och ändå säga åååååh varje gång! ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 59
Author: [Borttaget]

Haha ja hämnden är ljuv heter det ju ;) (fast i fredags föddes b-kullen så jag har fler bebisar att njuta av när dessa flyttar ändå).

Ja bebisbilder kan man aldrig få för lite av. :) Ser fram emot bildbomber från dig sen!

## Comment 60
Author: Roonja

#59 hihi så du fick en till kull! ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Min kull är 8 dagar idag. Ser 5 Sapphire och 4 Agouti! Ska bli spännande! :)

## Comment 61
Author: [Borttaget]

Hrm ja, det gick så attans fort att Alexander hann vara framme igen. Men Sookie är i kanonbra hull o klarar det fint. Jag hade ändå planerat en kull till med samma kombo för att spara en hona som sällskap åt mammsen så det är helt okej. Men lite väl tätt. Man lär sig av sina misstag antar jag. Fast det är väl iofs inget ovanligt om man kollar på andra uppfödare o hur tätt kullarna kommer där honan bor med en hane en längre tid. Men fler kullar ska hon inte ha. Två räcker :)

Åtta små grisar blev det i fredags :)

Nio små är inte fy skam! :D Ska bli roligt att få se dom när de är två veckor :D

## Comment 62
Author: Roonja

#61 Grattis till pluttarna då! ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Jo, det är ju ganska vanligt att hanen parar sig direkt efter honan fått  en kull.

hahah, ne. 9 små bebbar vart det. Blev ganska överaskad då jag inte trodde det skulle bli så många!

## Comment 63
Author: [Borttaget]

Tack tack :)

Nä eller hur!? Jag trodde inte Sookie hade mer än typ fyra eller nåt haha. De är duktiga på att dölja sina bulor :)

## Comment 64
Author: Roonja

#63 ja, vi hade besök igår, och hon titta ner i buren och fråga.

\-hur måga är det?

\-9 stycken

\-jaha, men det är väll 2 mammor?

\- ne samma mamma.

hon ba, ne, dem alla kan ju inte få plats i den där lilla hamstern. O.o

hahah man kan ju inte förstå att dem får plats i en sån liten hamster.

## Comment 65
Author: [Borttaget]

Haha precis! X-) Det är häftigt att det ens kan utvecklas o bli små bebisar på bara ca 18 dagar också tycker jag. Väldigt häftigt :)

## Comment 66
Author: Escaflo

Jisses, redan en B-kull? o.o Nu får Sookie allt låta bli dejtandet ett tag, man orkar ju inte med hur många blöjbyten som helst i streck. ;)

## Comment 67
Author: nadilda

Dom är verkligen jätte söta allihopa ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 68
Author: Frosstis

nejmen HERREGUD så söta!1! :( döööör ♥ ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") jag vill ha allihopa ♥

## Comment 69
Author: [Borttaget]

#66 Eh nej, hon har dejtat färdigt nu.

#67 & #68 Bebisarna tackar så mycket :)

## Comment 70
Author: Magda

ååå är liiiiite kär i Abacuss ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") verkligen rara små.. är även helt kär i Alva.. tur att hon inte är en pojke, då hade jag nog försökt kidnappa henne ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 71
Author: [Borttaget]

Du kan komma hit o kidnappa Abacuss istället tycker jag Magda ;)

## Comment 72
Author: nadilda

Jag vet var Aska kommer å bo![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") hihi

## Comment 73
Author: Nusse123

Fy så söta! ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 74
Author: Magda

hmm kidnappa Abacuss.. vílken bra idé .. synd att jag inte vågar ta hem nya djur just nu bara :(

## Comment 75
Author: Zorro2010

**man tappar ju nästan andan av alv! ![Oskyldig](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")**

## Comment 76
Author: Novis10

Alla dessa är ju hur söta som helst, fast fler dvärgisar här blir det inte ;)

## Comment 77
Author: goldenhamsters

Åhh så söta! Vintervita bebisar måste ju vara något av det sötaste som finns ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss"). Nu får man verkligen lust att skaffa ett par vintervita till när man ser sånna här sötisar.

## Comment 78
Author: [Borttaget]

#72 Hihi ja Aska flyttar till Nadila i Lund :)

#74 Jasså? Känns som om jag missat nåt Magda. Ska kolla FB sen, men det låter inge bra? :-S

#76 Varför inte det om jag får vara så nyfiken?

#77 Klart du ska ha fler dvärgar. Bebisar sen också tycker jag ;) Behövs fler som avlar med stamtavlor!

Tack till alla er andra. Jag ska vidarebefodra de snälla orden till bebisarna ;)

## Comment 79
Author: [Borttaget]

En filmsnutt på mina små snuttisar. Inte världens bästa kvalité och bebisarna va mest intresserade av sin nystädade bur, men kanske kul för exempelvis nadila att se eftersom hon ska ha en av bebisarna :)

## Comment 80
Author: nadilda

#79 Å vad kul nu blir jag super glad, du skulle bara veta hur lång tid jag har tillbringat inne på din hemsida och kollat på bebisar å föräldrar :P

## Comment 81
Author: [Borttaget]

Hihi vad roligt! :D

Transport är ordnad med sambons syster. Hon tror till 99% att hon ska hem hit den 2:a och åker ner till Lund igen på söndagen den 4:e. Då är Aska 6 veckor så det blir ju kanon. Jag mailar eller ringer er angående tider osv. Passar det inte den 4:e får ni hojta så hittar vi på något annat. Den 11:e kunde hon nämligen inte komma upp tyvärr så det får bli helgen därpå :)

## Comment 82
Author: nadilda

Jätte gullig film var det![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 83
Author: nadilda

#81 Å vad bra att transport är fixad, är den 4 denna helgen?

## Comment 84
Author: [Borttaget]

Det är Aska som sitter inne i sandbadet hela tiden. Ville att hon skulle komma ut men det ville tydligen inte hon så jag får filma henne lite mer en annan gång :)

## Comment 85
Author: nadilda

#84 Hon var söt när hon satt i sandbadet också ![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 86
Author: nadilda

Hur går det med dom små? :-)

## Comment 87
Author: [Borttaget]

Hej!

Det går så bra så. De är sååå trevliga allihop :)

Till helgen flyttar den första. Jag ska be sambon ringa syrran igen o se om hon kan säga dag o tid nu :)

Aska är en riktig liten sötnos. Lik sin mor.

## Comment 88
Author: Miilla

Supersöta, Alv var ju för underbar![Kyss](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 89
Author: nadilda

#87 Kul att höra ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 90
Author: [Borttaget]

#88 Tack så mycket. Hihi ja han är en charmig liten prick. Han och Aleera är mina favoriter. Fast det kommer bli svårt den här gången när alla andra flyttar också. De är så himla mysiga.
