# Vinterpäls?
Author: goldenhamsters

Jag tror att Fideli börjar gå i vinterpäls. Hon ser inte lika mörk ut längre, och hennes vita bågar har växt sig större. Jag har tyckt det i ett par dagar att hon blivit mycket ljusare.

Kan de verkligen gå i vinterpäls såhär sent på vintern? Fast hon är född den 22 november så hennes kropp kanske inte vet det.

För det verkar som om alla andra hamstrar börjar byta till sin vanliga päls nu, och så blir Fideli bara ljusare och ljusare.

Lite bilder:

Före  
![](http://aliciarider.blogg.se/images/2012/dsc05797_186539751.jpg)  
![](http://aliciarider.blogg.se/images/2012/dsc06045_186539805.jpg)  
  
Nu:  
![](http://aliciarider.blogg.se/images/2012/dsc00833_186539904.jpg)  
![](http://aliciarider.blogg.se/images/2012/dsc00839_186540012.jpg)

Inte jätte mycket. Men är det vinterpäls tror ni? Eller ljusnar agoutis med tiden?

Har någon annan varit med om att de byter till vinterpäls i slutet av januari?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Haha, sista nu bilden ser precis ut som Aurora... :P Jag TROR att dom kan byta till vinterpäls nu men det låter ju skumt, förmodligen(eftersom de flesta djur inte tänker "framtid") vet de inte när vintern ska sluta i förtid liksom bara typ märker när den gör det? Konstig kommentar men iaf ![Flört](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 2
Author: goldenhamsters

#1 Haha, ja det är lite skumt att hon börjar byta till till vinterpäls när alla andra vintervita bytt tillbaka till vanlig päls nu. Men jag antar att det beror på att hon föddes på vintern, hon kunde ju inte födas med vinterpäls så nu är vintervit processen försenad bara.

Hon har fått ljusare fläckar på kroppen, kommer de att bli vita sen? Har aldrig haft en vintervit som bytt till vinterpäls, så jag tycker det är rätt roligt ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande").

## Comment 3
Author: HamsterMarie

Har hört att de känner av rumsteperaturen och byter päls efter den. Så ja, det borde ju vara rimligt att hon får sin vinterpäls nu. Fläckarna i pälsen kommer kanske inte bli helt vita, men väldigt ljusa kan de bli. Hälsade på en agouti som var ljust, ljust grå över hela kroppen förut, nästan vit.

Agouti får också vinterpäls som alla andra vintervita, ja. :)

## Comment 4
Author: goldenhamsters

Det konstiga  är att jag har väldigt varmt i rummet som hamstrarna bor i. Har värmegolv så det är kanske 22-24 grader varmt. Och i och med att det är i ett badrum med värmegolv så är temperaturen likadan hela tiden. Det är också en av anledningarna till att det är lite konstigt att hon bytt till vinterpäls.

Jo jag vet att agoutis också byter till vinterpäls :)
