# ÄR DET ENS LAGLIGT?!
Author: [Borttaget]

Hittade denna annons på blocket och undrar om det en sär lagligt att ha en hamster i en sånhär liten bur...absolut inget jag skulle ha till mina hamstrar

[http://www.blocket.se/vasterbotten/Hamsterbur\_37335142.htm?ca=2&w=1&last=1](http://www.blocket.se/vasterbotten/Hamsterbur_37335142.htm?ca=2&w=1&last=1)

## Comment 1
Author: NinaS

Den ser ju liten ut, men det kan ju bero på bilden också. Det står ju inget om måtten i annonsen, tyvärr.

## Comment 2
Author: Mysisa

Ser ut som en "normal" hamsterbur i mina ögon, alltså inget jag själv skulle stoppa ett djur i men ungefär den storleken på bur har jag sett många ggr hemma hos folk med hamster.

Om jag skulle tycka att det är kul med hamstrar så skulle jag enbart använda en sån bur som transport eller avlesbur. Övrig tid skulle mina hupotetiska hamstrar få bo i ett 700liters akvarium.

## Comment 3
Author: Linda3046

Vore ju bra om han kunde skriva ut måtten. Tycker det verkar som att buren är kanske 20x30cm om man jämför med burluckan, hyllplanet och hjulet och isåfall är den inte ens laglig för dvärghamstrar eller möss.

## Comment 4
Author: jollycox

Jag tycker det ser ut som denna bur: http://www.pwss.nu/product.php?productid=9386&cat=1683&page=1

## Comment 5
Author: Linda3046

#4 Ja, det där är ju definitivt samma! Det var väl bara bilden som luras då.. 42,5x29,5x37cm är den, så den är precis laglig till guld också.

## Comment 6
Author: Suskiv

Om det är samma bur som i #4 så är den precis laglig till en guldis med sina 0,125 kvm

## Comment 7
Author: Be-Bopz

Tycker det ser ut som buren som Rusta sålde förut, den var WAY för liten.
