# Byta foder ?
Author: WilmaP

Hej! Nu är det så att jag är i stugan, och jag ska vara här tills på söndag. Smilla fick följa med men givetvis har jag glömt hamstermaten! Min mammas särbo som skulle komma lite senare på eftermiddagen skulle försöka köpa med sig "Hamster Crispy" som jag använder i vanliga fall men den fanns inte så hon köpte "Vita Kraft". 1. Kan jag ge henne det istället för mitt vanliga foder, i ca 2 dagar? 2. Har hört att vita kraft ska vara dåligt? Om det nu är det så kanske det inte gör något om jag bara använder det i 2 dagar?

## Comment 1
Author: liinnea

Jag tror nog inte det ska göra något, men ge henne lite grönsaker o sånt också. :)

## Comment 2
Author: WilmaP

Någon mer som vet ?

## Comment 3
Author: Novis10

Jag tror inte det gör någon större skada på henne. Det man bara ska tänka på är att inte byta foder för ofta och ha olika vaje gång. Men eftersom det här bara är 2 dygn så ska det nog inte göra något.  
Mvh Nova

## Comment 4
Author: goldenhamsters

Jo det kan vara dåligt. I onsdags så shoppade jag med Erica (som jag har uppfödningen med) och hon köpte hamster crispy. Hon hade tidigare haft ett annat foder som tog slut.

Hon blandade inte i det nya fodret i maten och dagen efter hade en av hennes hamstrar en otrolig diarré. Det är ju inte jätte farligt, men inte det trevligaste för det luktar inget vidare... Så egentligen så ska man ju vänja in dem ett nytt foder, annars är det dåligt för deras tarmflora.

## Comment 5
Author: WilmaP

#4 Okej, hon har fått lite grann, en liten mängd igår och en liten idag. Son tur är åker vi ju hem imorgon.
