# Hjälp!
Author: keeeejk

Hej!

just nu är det en väldigt sorgsen stund för mig. Jag blev, för ungefär två veckor sen ägare till en så underbar hamster, det är helt otroligt. Jag har haft massa djur men aldrig hafft så jättestort intresse av hamstrar av någon anledning men när jag såg en hamster som var vit och beige och alldeles vild föll jag pladask. Ärtan, sju vekor gammal. Så underbar. Men så hände det att hon rymde för en vecka sen idag, och vi har inte hittat henne än. Vi är alldeles förtvivlad, vi har letat så gott som överallt och jag har googlat på ställen dom kan  tänkas terfinnas i när dom rymmer men vi hittar henne inte. Vi har lagt fram mat men det är, vad vi kan se, orört, och vi har till och med brytit upp ställen i väggar och borrat hål. Vi har knappt hört något ljud heller. Nu undrar jag om det finns något ställe vi kan ha missat att leta på. Hon är lite rädd för människor, vi hade precis fått henne och hon kom från en djuraffär.  Sorgen är så total, jag vet inte var jag ska ta vägen, har verkligen haft konstant panik och gråtit hysteriskt i en vecka nu. Jag vet inte vad jag ska ta mig till. Och jag tänker att jag kunde ha förhindrat det på något sätt. Åh. Jag mår så hemskt dåligt. Om man bara visste vad som hade hänt. Åh, jag mår så hemskt dåligt. Är det någon som har varit med om något liknande? Det verkar ju ganska vanligt att dom rymmer, vilket jag inte var beredd på, men dom flesta verkar ju få tillbaka sina förrymda hamstar. Åh, jag vill så otroligt gärna få tillbaka henne. Jag vet inte hur jag ska kunna stå ut med sorgen annars, Vi hann bara ha henne knappt två veckor men hon var så fantastisk. Jag älskar (de?) henne så otroligt mycket.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag har haft två hamstrar på rymmen.   
Den ena hittade vi bakom byrån där buren stod på (mellan väggen och byrån) och den andra gömde sig under kylskåpet.

## Comment 2
Author: Odette

Tyvärr är det lätt hänt att de kommer bort minsta lilla man slarvat med en bur lucka eller varit lite ouppmärksam på en rasthage som inte varit helt 100% säker.  
Oftast lyckas man lokalisera dem samma dag/natt eller inom det närmsta. Men har man otur så kan de vara borta för gott.

Har även varit med om en hamster som lyckades ta sig in i spisen, långt upp och in.. letade förbrilt efter henne några dagar för att sedan inse att hon blivit total grillad. Inget jag kommer att glömma i första taget.. det är så fruktansvärt hemskt, å bara vetskapen om hur hon dog ger mig ångest och skuld känslor som heter duga. Det går inte att förlåta sig själv efter en sådan grej...

Men det enda man kan göra är att verkligen försöka säkra burarna så gott man kan!  
Inget ska kunna ta sig varken _ut eller in_ i buren.

Hoppas ni finner henne vid liv, sätt ut mat och vatten/gurka i olika rum i huset/lägenheten så kanske ni kan se om hon varit framme och ätit..

## Comment 3
Author: UlrikaD

Det lättaste är ju att lägga ut mat i alla rum och se ifall det försvinner någonstans. Vända ut och in på alla vrår, kika under och bakom allting.

Det är ju alltid lättare att hitta dem precis när de har rymt, går det många dagar så kan de ju ha fastnat någonstans och inte kunna ta sig loss själva.

## Comment 4
Author: Michaela-N

#2 Ush vad hemskt...

## Comment 5
Author: TildaH

Ni kan även prova strö mjöl i alla dörröppningar, då ser man om något litet djur sprungit förbi.

Själv dödförklarade jag min hamster redan efter en dag då vi hade 8 hundar som samtliga var villiga att äta upp honom om tillfälle gavs. Så du kan gissa att jag blev förvånad när han plötsligt dök upp i vårat vedrum, var nog därför han klarat sig, för där inne var aldrig hundarna.

## Comment 6
Author: HamsterMarie

Mina hamstrar springer gärna under kylskåpet.

andra ställen är t.ex: Under låga saker soffor m.m, lådor, småhål, under sängar och mer.

Lägg ut Massor av rivet papper i så många hörn som möjligt.. då kan du lättare spåra den. ochså mjöl som de skriver här över.

Lycka till nu ! ![Oskyldig](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 7
Author: Luisa

min hamster har både krypit under kyl och diskmaskinerna och jag fick panik så fort det hände men som tur var fick jag ut honom direkt.

hoppas att du hittar din hamster!!

## Comment 8
Author: [Borttaget]

En av mina hamstrar hade gömt sig i bastun i källaren:P

Han hade gått ner får trappan!:O

Och sedan gömt sig under bastugolvet:O

En annan av mina hamstrar har gömt sig under kylen så när vi hittade henne så var hon lite smutsig.Hihih^^

Hon har också suttit under en fotölj eller typ inuti... så på låga ställer tror jag att man kan hitta dem ibland...

Men alla mina hamstrar förutom 2 så 3 av mina hamstrar har rymt och alla har vi hittat levande.

Min hamster som jag har nu,Miloe hon rymde hos grannarna som vaktade henne.Vi tror att det var lillgrabben(2 år) som såg när vi tog upp hon som lyfte ut hon ur buren.Men hon trivs så bra i sin bur att hon efter en dag toro jag upphittades stående på bakbenen som tur var:)

Hoppas ni hittar den håller tummarna:)

## Comment 9
Author: HamsterMarie

Min hamster (Mandel) rymde typ några timmar sen kom hon tillbaka själv till sin bur. ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 10
Author: NathalieT

Min hamster rymde in under garderoben ![Förvånad](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") Tog flera timmar för oss att fatta hur hon hamnade där. Hittade sedan ett hål som var nästintill omöjligt att se !

Har hon dykt upp ännu ? ![Förvånad](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 11
Author: CamillaS

Håller tummarna för att ni hittar henne och då levande!![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 12
Author: goldenhamsters

Hamstrar kan gömma sig på ställen som man själv aldrig skulle ha gömt sig på själv. Min hamster klättrade upp i ett skåp, både bland rengöringsmedel och dammråttor. En annan hamster som jag hade hon bet sönder jätte månag burar och rymde hela tiden till samma ställe, hon rymde upp i en byrå och lyckades klättra sig uppåt fler våningar och bosätta sig bland en massa gamla barbies! Fast ibalnd har man ju otur och hamstern rymmer och blir biten av en hund eller katt...

Leta efter bajs överallt, fast nu verkar det ju vara ett tag sedan så om du inte hittar henne nu är väl inte chansen stor att ni gör det ![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 13
Author: Imasy

För att kanske vara lite hemsk, men döda djur börjar ju lukta efter ett tag. OM din hamster hade dött för en vecka sedan, så tycker jag att du borde ha kännt någon konstig lukt hemma.

Hamstrar kan ju ta sig in på de mest oväntade ställerna där man aldrig kunnat tro de skulle ta sig in, både högt och lågt.

Ni har inte hittat bajskorvar eller så på golven eller liknande?

## Comment 14
Author: Novis10

putt

## Comment 15
Author: goldenhamsters

Min kompis hamster rymde, och hon hittade den aldrig igen. Fast hon har en hund så troligen så åt den väl upp hamstern. Har du haft besök av en hund eller katt på sistone?

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Hittade ni henne/honnom tillslut (super gammal tråd men är nyfiken)

## Comment 17
Author: Luisa

vill också veta, har ni hittat henne?

Här är mina förslag på vart en hamster gärna rymmer:

Bakom elementet

Diskmaskinen

Spicen (stavning)![Skäms](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

Under något skåp

I skor

I soffor och skåp

I garderoben

har också läst att någons hamster kröp in i en högtalare

Leksakslåda

Bakom sängen?

Bakom bokhylla/vitrinskåp

Under badkaret

Vet att det är lite sent men aja
