# Skaffa hamster..?
Author: NaDa...

Har varit förtjust i hamstrar i ca 3 år, nu kom de tankarna upp igen.  
Jag har haft kaniner i 5 år, och skulle nu vilja skaffa min efterlängtade hamster. Har googlat hela helgen efter raser och skötselråd.

Jag har en bur, en duna, som ena min kanin hade som transportbur.  
och jag har ett presentkort till djuraffär för att köpa tillbehör för.

Men jag har ett problem, Mamma. Hon tycker att det är onödigt då jag redan har 4 kaniner.

Så jag har några frågor...

**Hur kan man övertala mamma?**  
**Vilken ras är den bästa nybörjarrasen?**

Kanske jag kommer på flera sen..

## Comment 1
Author: Rebbie

Hade också problem med övertalningen. Skillnaden var att mina föräldrar inte tycker om djur över huvudtaget, så det var lite svårare utgångsläge då de inte ville ha andra djur än vårt akvarium.

Hund har jag alltid älskat mest i hela världen, har jag försökt få nåt djur går jag ändå alltid tillbaka till hund, de är så underbara. Men får ingen! Vilket jag nog förstår.

Sedan började jag vilja ha en hamster... Pratade jättemycket om en hamster, tog reda på allt, försökte övertala, köpte lite saker...det blev NEJ. Fortsatte med hund. När jag for hem till min kompis efter ett lov hade dom skaffat en hamster. Jag blev helt KÄR! Kom hem väldigt exalterade och mamma såg på mig att jag verkligen verkade vilja ha en hamster på allvar, hade där före velat ha hund och kanin så en hamster verkade så "liten och enkel" i jämförelse. Jag motiverade, förklarade, berättade, planerade... Till slut pratade mamma med pappa, sedan med min mormor (ifall hon kunde ta hand om den eventuella hamstern då vi var borta) och så gick hon med på det!! Bästa stunden i mitt liv typ (men bättre blir det då jag väl får min hund)

Nu har jag en guldishane som är så otroligt gullig. Har börjat få stort hamsterintresse och vill börja med avel och utställning. Vill därför skaffa hamster nummer 2 och det kommer ju att kräva antagligen lika mycket övertalning som den första...

Så jag tycker du ska VISA att du är intresserad genom att ta reda på allt allt allt om hamstrar och göra som jag, berätta om hur du har planerat ALLTING med hamstern, kostnderna, skötseln och motivera varför du kan ha en hamster. Berätta om hamstern (info så de ser att du har läst på) och varför den är så bra. :)

Rasen är väl smaksak. Jag ville börja med guldhamster för de verkar vara lugnare (?) och så är det mera att ta i, de är större och enligt mig är dvärgisar lite "för" ömtåliga och små. Och dvärghamstrar ska du ha två och uppåt av.

Lycka till, hoppas det går bra :D (blev ganska långt..)

## Comment 2
Author: NaDa...

Okej :)

Har ju försökt prata, men mamma säger bara 'Nej' och sen är det slutpratat ;)

får väll nöta lite till då...

## Comment 3
Author: Stephanie

Det bästa är nog att utgå från varför hon säger nej, vad hennes argument är, och utifrån det argumentera emot ![Flört](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

_OT: Jag är så glad att jag har en djurintresserad familj. Har fått skaffa alla djur jag vill i stort sett, så länge jag betalar och sköter själv. Det måste vara jobbigt att vara djurintresserad när familjen inte är det ![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")_

## Comment 4
Author: NaDa...

Okej, ska testa båda :)

Har också en familj som älskar djur, men mamma och pappa kallar djur som är mindre än huskatter för 'råttor'. Därför har jag fått kaniner, för att de bor ute och mamma och pappa behöver inte bry sig så mycket om dem (dock har båda blivit kära i kaninerna (;)

## Comment 5
Author: Rebbie

Ja det är otroligt jobbigt för mig som verkligen älskar djur att leva i en icke-djurintresserad familj! :/

Men ja håller helt klart med **#3**, det är det bästa tipset som jag själv glömde att skriva!

Det blev likadant för mig som i **#4**, min pappa (och kanske mamma också) tyckte att hamstrar är "råttor". Pappa var emot hamstern och mamma tyckte inte speciellt om det. Men när vi skaffade lilla Diezel blev båda mina icke-djurgillande föräldrar förälskade i honom :D Det var en trevlig känsla kan jag säga!

_min hamster:_

## Comment 6
Author: NaDa...

Testade det ni sa, Mamma sa att de luktar, så nu frågar jag "Experterna" här på Ifokus:

**Luktar hamstrar?**

## Comment 7
Author: WilmaP

#6 Jag är verkligen inget proffs på hamstrar, har nyss skaffat min och hon luktar absolut inget (dvärg) Men såvitt jag vet så luktar inte guldhamstrar mycket heller.:) Till din mamma; Jag tycker verkligen att "NaDa" ska få köpa en hamster, hur mysiga djur som helst och lätthanterliga! :)

## Comment 8
Author: Ozanna

Jag ville först ha en katt, men så fick jag vara hamstervakt för en kompis hamster, jag och hela familjen blev förälskade och Pappa blev bara glad när jag ville ha en hamster istället för katt! :) Hamstrar luktar inte, bara om du städar buren tillräckligt ofta, men så är det ju med alla djur! ;)

## Comment 9
Author: NaDa...

Okej, Och visst kan man lära dem att 'gå på toa'? Det skulle ju förenkla det hela.. :P

## Comment 10
Author: mjuhm

_Måste bara säga att jag är glad som bor i min familj. Pappa växte upp med djur, likaså mamma. Så jag får ha i princip hur många jag vill:)_

Sen luktar inte hamstrar speciellt mycket. Ja har haft dvärgar i 4-5 år nu & som mest hade jag 13 stycken, & det har aldrig luktat. Dock vet jag att guldhamsterhonor kan lukta lite då hon brunstar.

## Comment 11
Author: mjuhm

#9 Och ja, man kan lära hamstrar att gå på toa ifall du har ett sandbad åt dem:) Men se isåfall till att byta där ofta. Min hane behöver jag knappt städa buren åt, han går duktigt på sin låda:)

## Comment 12
Author: LiljaAngel

Min hamster luktar inget så länge man städar buren noga. =D

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Jag tycker att guldhamstrar verkligen kan stinka. Jag hade spån till mina i början och ingen toalåda och då blev det snabbt lukt. Nu kör jag med toa-lätt ströet och en toalåda till varje hamster. Jag använder ett fågelbadkar som toalåda, då kissar de inte över kanten och de är större än flera hamstertoaletter jag sett, som känns bra små till en vuxen guldhamster. Såna http://www.undulatshopen.se/Portals/0/produktbilder/18001\_2.jpg

Alla mina hamstrar går gärna i sanden jag har i toalådorna och jag behöver inte byta så ofta i själva buren. Har inte behövt lära dem att gå dit, de vill så himla gärna kissa i sanden så de gör det automatiskt.

Hehe, jag är tacksam för att jag till slut blev vuxen och fick skaffa de djur jag själv ville. Som boende hemma fick jag inte ha akvarium utan vi hade hund och jag hade några fåglar och råttor. Krävdes dock en hel del tjatande. Vet hur det känns.
