# Hamsterns vikt
Author: Ellenfyrkant

Jag måste säga att det är ganska intressant hur vikten varierar så bland olika vintervita. Jag själv har 5 stycken vuxna hamstrar och skillnaden i vikt mellan den minsta och största är 23g!

Bianca: hona, privatuppfödd, saknar stamtavla, 42g

Luna: hona, privatuppfödd, saknar stamtavla, 47g

Ronny: hane, köpt som omplacering kommer troligtvis från djuraffär, saknar stamtavla, ca 56-57g

Felix: hane, köpt som omplacering kommer troligtvis från djuraffär, saknar stamtavla, 55g

Hemlis: hane, köpt av Mapilamis uppfödning, har stamtavla, 65g

De 4 första är av ungefär samma kroppstyp, Ronny var lite extra rund ett tag men fortfarande slink i kroppen. Honorna är ännu mindre och slankare men det är ju också könsbundet. Hemlis är mycket grövre i hela kroppsbyggnaden så han Är en mycket större hane sen har han dessutom lite former men absolut inte fet. Han är den enda av mina hamstrar som har stamtavla. Så jag blir ju givetvis lite nyfiken. Vilken storlek är det mest "korrekta" i utställningssamanhang?

Berätta gärna lite om era vintervita och vad de väger.

## Comment 1
Author: mjuhm

Nu är jag inte riktigt säker på vikterna, men ungefär såhär ser det ut nu, räknar inte med min campbell. Mellan de vintervitas vikter skiljer det sig 27g!

Paris: Hona, privatuppfödd, 2½ år, saknar stamtavla, 40-42g

Dante: Hane, kommer från en uppfödning i Norge men är köpt på djuraffär, , saknar stamtavla, 67-69g.

Paris ser lite annurlunda ut, men kan bero på hennes ålder. Hennes bakdel är mkt smal medans hennes överdel samt huvud sitter som det ska. Hon är ganska smal om man tittar på henne uppifrån, och hennes mage ser mer uppsvälld ut, men hon mår bra och är mattes lilla matvrak! Dessutom är hon stor. Dante är i perfekt form men väger lite för mkt. Han är oxå ett rejält matvrak, men ingen klår paris!
