# Dagens hamsterfråga; Paprika?
Author: Trixies

Vad jag fått för mig så kan hamstrar äta röd paprika men inte gul , grön , orange & alla andra färger. Varför just röd som kan ätas?

## Comment 1
Author: goldenhamsters

Har jag inte hört något om, de kan väl äta alla sorts paprika? De olika färgerna på papriken är inte det beroende på när man plockar paprikan bara. ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: UlrikaD

Mina får alla sorter som omväxling, det spelar ingen roll.

## Comment 3
Author: Trixies

Okej har läst det från någon annan artrikel...:/ Jahopp , men då är det väll bara att ge dom lite paprika då!

## Comment 4
Author: Amun-Ra

#3 Den gröna paprikan är normalt starkare i smaken än en röd eller gul paprika. Jag ger både röd och gul. Grön paprika ger jag ytterst sällan,bara ibland.

## Comment 5
Author: Trixies

#4 Okej ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
