# Varför
Author: Jolinn

Hej jag har en fråga om värför hamstrar som har svansknyck inte får paras ? ![Glad](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: Roxie

Därför att det är en genetisk defekt, som är ärftlig. Inget man vill avla vidare på då det kan hända att knycket sätter sig längre upp i ryggraden och påverkar hamstern negativt med smärtor och felbelastning.

## Comment 2
Author: Amun-Ra

Vill också berätta att en hamster jag hade som hade svansknyck blev så illa däran att hon började få svårt att få bakbenen att funka som de skulle. Hon började hacka tänder av irritation när hennes bakben inte ville lyda när hon skulle gå! Svanskycket gjorde henne lam i korta stunder. Till sisst blev det så dåligt att jag tyckte det var bäst att avsluta lidandet och låta dr låta henne somna in.

Orsak för att man inte vill avla på knick är att det är en defekt som kan orsaka lamhet hos hamstern så den börjar få svårt att gå eller i värsta fall sluta kunna gå. Värre är det om hamster har svansknyck som liten. Får den svansknick som äldre så kan den ha större chans att slippa eländet som tillfällig lamhet eller bli helt och hållet lam. En hamster som fått Knyck senare i livet har det inte så lätt heller eftersom knicket kan göra så hamster kan få ont i ryggen som roxy redan har berättat.

## Comment 3
Author: Jolinn

Oki tack ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
