# Färg & ev ras?
Author: Kickan90

Hejsan

Jag har fått hem 2 dvärghamstrar i veckan och vill veta lite vad ni tror att de är, hybrider eller om ni kan gissa någon ras =)  
Hade varit lite spännande att veta.

Men det som jag är mest intresserad utav är vilken färg de har =)

## Comment 1
Author: Kickan90

Chica

## Comment 2
Author: Kickan90

Chica igen

## Comment 3
Author: Kickan90

Demo

## Comment 4
Author: Kickan90

Demo igen

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Jag tycker att iallafall den första ser ut som en vintervit, men jag är inte något proffs på dvärgar, så jag låter någon annan svara![Oskyldig](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 6
Author: HamsterMarie

Första ser väl ut som en vintervit/hybrid sapphire pearl.

Demo ser ut som en Vintervit/hybrid sapphire på bild #4.

Men på bild #3 blir jag lite förvirrad fast det kanske bara var skuggan som gör att Demo ser beige ut? :)

_Alltså vad jag tror: Sapphire pearl & Sapphire Vintervit/hybrid_

De var jättefina :) grattis

## Comment 7
Author: Kickan90

#6 tack så mkt =)  
Demo är inte beige utan grå, bara bilden som lurar ^^  
så himla go är den dvh.  
Chica gillar inte att bli buren, vet ni någon frukt eller godis jag kan ha och locka lite?

## Comment 8
Author: HamsterMarie

Han vänjr sig nog snart :) Hundgodis/kex är mums och så såklart solrosfrön (fast inte för mycket) :)  det finns mycket gott.

En sak som de flesta inte vet är att de är allätare. så de äter kött också!

## Comment 9
Author: Kickan90

#8 okej, sånt har jag ju hemma ^^  
jag tänkte att de var de men var osäker om de åt kött.  
vilket kött/färs brukar du ge? =)

ger ibland lite kattmat (blötfoder) till mina möss.

## Comment 10
Author: HamsterMarie

När man steker det så kan man t.ex låta bli att krydda en liten bit. Eller så tar man köttfärs, steker och låter bli att krydda. Jag brukar ge skinka. :)

## Comment 11
Author: Kickan90

#10 tack för tipsen =)

## Comment 12
Author: HamsterMarie

#11 finns fler tips på smaskens här: [http://hamsterbladet.wordpress.com/2010/10/26/vad-kan-jag-ge-min-hamster-att-ata/](http://hamsterbladet.wordpress.com/2010/10/26/vad-kan-jag-ge-min-hamster-att-ata/)

## Comment 13
Author: TildaH

#10 Fast skinka är väl oftast inlagd i saltlag? Eller?

## Comment 14
Author: HamsterMarie

#13 ehmm.. Oj, jo kanske)

## Comment 15
Author: Roxie

Ja skinka är ju saltad.

Däremot RÅ nötfärs är verkligen uppskattat här hemma :)

## Comment 16
Author: HamsterMarie

Menar ni påläggsskinka? :)

## Comment 17
Author: goldenhamsters

påläggskinka är dåligt, tror att julskinka också är dåligt.

## Comment 18
Author: HamsterMarie

Jag menar inte påläggsskinka.. :) :)

## Comment 19
Author: Amun-Ra

Du kan även ge rå köttfärs. Men då måste det vara rå nötfärs. Grisnöt måste man steka eftersom köttet kan innehålla mask eller andra oträvligheter. Dessa dör dock när man kokar eller steker igenom köttet. Detta är också den avgörande orsaken till varför profet mohammed förbjöd sina följare att äta gris. Just för att hans följare inte skulle riskera att bli sjuka. På den tiden var det valigare att grisar hade mask och andra oträvligheter som fick människor sjuka om de åt av grisköttet. Därför har man till regel att koka och genomsteka grisköttet före man äter det.Samma sak gäller för får och fjäderfe som med griskött. Nötkött kan man äta rå om man vill utan att att bli sjuk. Det är inte ovanligt att de serverar rostbiff rå. Då menar jag att den är lite stekt och rå innuti.

## Comment 20
Author: TildaH

Jag kan inte komma på en enda skinka som inte är saltad.. Fast de kanske finns![Obestämd](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 21
Author: HamsterMarie

Visste inte att den var saltad. Är bara 12 år, ska inte ge det mer ;) :O
