# utställningar
Author: amandapi

Jag har ALLTID sagt att jag ska börja ställa ut, men det har aldrig blivit av då jag har haft ett jobb som krävt väldigt mycket av mig, med nästan aldrig lediga helger osv.

Men nu har jag bytt jobb och tiden finns nu ![Glad](http://www.hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Just  nu har jag inga hamstrar som "kan" ställas ut, men jag har ingen brådska med att börja ställa ut NUNUNU.(även fast jag vill)

Det jag undrade var

1\. Hur mycket tid tar det för er med alla utställningar och förberedelser inför utställningar?

2\. Förbereder ni hamstern på något sätt innan utställningar? Jag vet att man inom råttvärlden tex badar sina råttor inför utställningarna, finns det nåt man ska göra med hamstrarna?

3\. Hur mycket pengar lägger ni ner på utställningar?

Om detta inte är lagt i rätt grupp så flytta den gärna! ![Glad](http://www.hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: Royalz

Nej man förbereder inte hamstrarna något. Kanske kollar över klorna, men jag har aldrig behövt det.

Dom ska inte badas eller något.

När jag ställde ut så kostade nog mina anmälningavgifter ca 500:- + bensin för dom flesta utställningar.

Har man bara 1-2 hamstrar blir det ju betydligt billigare!
