# Hamsterburar
Author: [Borttaget]

Hej! Jag undrar hur och var alla har sina hamsterburar, ni som föder upp/har många hamstrar. Lite nyfiken hehe ^^

## Comment 1
Author: Roxie

Kan lägga upp några bilder i morgon när jag fixat nya hyllor och lite sånt, ska till IKEA :)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Jasså, jo jag använder mig också utav det! ^^

## Comment 3
Author: Zvintos

Jag har lite SAMLA-lådor som står på golvet.  
Mina ena dunabur har jag just nu i en GORM-hylla, den andra står ovanpå en låda.  
Planerar att köpa en till GORM, för att ha nya dunor i.  
Såhär ser det ut just nu i alla fall.

Hamstrarna har ett eget rum, där även sambons stationära dator står.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Mina är i mitt rum! Tråkigt bara när de börjar stinka, inte roligt att gå och lägga sig i ett rum som luktar hamsterkiss ;)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Mina är i mitt stora kök.

## Comment 6
Author: Skargardens

Jag har ett litet hamsterrum till mina, på min "hamsterblogg" har jag lagt ut bilder:

[http://skargardens.blogg.se/2010/june/mitt-hamsterrum.html](http://skargardens.blogg.se/2010/june/mitt-hamsterrum.html)

Angående antalet hamstrar har jag just nu 18 stycken + 3 bebisar men det är för det mesta plus/minus några.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Tack för alla bilder!  
#4 Jag har också mina hamstrar i mitt rum, just nu 8 stycken. Rengör man dagligen deras toalätt så luktar dom inte alls tycker jag! :)

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#7 Jo ibland gör jag det men hinner inte varje dag har så mycket annat som ska skötas och när jag får en valp näst nästa vecka så kommer jag inte ha tid alls haha.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Men hur hade du tänkt dig att ta hand om din hamster då? Det ska inte behöva bli lidande för att du köper en valp. Jag har 7st hamstrar, en 5årig hund och en valp på 13 veckor. Jag hinner med iaf. Så man måste tänka på tiden också innan man bestämmer sig för fler djur. Det tar inte alla lång tid att städa lite hos hamstern varje dag. Man sparar så tiden själv, och det är skönare för dom små. Tänk dig själv att få bo smutsigt bara för att mamma har fått en ny familjemedlem. Så tänk ett steg längre i fortsättningen. Det känar man på ;)

## Comment 10
Author: TildaH

#9 Håller helt med dig! Jag har 7hundar, 2 hästar o just nu 1 guldis men snart 2.

Hinner man inte med så säljer man de man inte klarar av och köper inga nya, det är levande varelser!

## Comment 11
Author: Roxie

Så här ser det ut hos mig :)

Ena sidan av rummet

## Comment 12
Author: Roxie

Andra sidan. Som jag byggde ihop idag :)

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Såhär ser det ut just nu. Dom står i vardagsrummet.

Ikea har slutat med genomskinliga antoniuslådor, och bytt ut dom mot såna här vita. Grumf..

## Comment 14
Author: [Borttaget]

**#13** Ja det märkte jag med. Tycker de är lite trist. Menmen.. Snyggt blir de ju!

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Här bor mina älsklingar :)

## Comment 16
Author: [Borttaget]

...

## Comment 17
Author: [Borttaget]

#9 hahhaha nej nu förstod du nog inte riktigt rätt....

Jag kommer ju självklart städa lådan, plocka bajs och byta toapapper varje dag, men jag kommer inte hinna städa hela buren flera ggr i veckan utan det blir nog bara två som vanligt.

## Comment 18
Author: amandapi

Jag har väl inte såå många, jag har 8 hamstrar och 2 gerbiler. Hade dom förut i ett eget rum. (vi bor i hus)

Men har idag faktist flyttat upp dom till vinden. Och nej det är inte så hemskt som det låter då vi har en inredd vind ![Flört](http://www.hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Har inga bilder, men är jättenöjd med dom där uppe. Dels mycket mer plats, funderar på att bygga en fast hage där uppe också, samt att det inte stör min sambo som inte alls gillar hamstrarna haha. Så jag är nöjd och resten av familjen också ![Glad](http://www.hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 19
Author: [Borttaget]

**#17** Men hela buren brukar jag städa ungefär 2 gånger i månaden bara eftersom jag ser till att ta bort alla matrester och avföring nästan varje dag/varannan dag. För det är onödigt att byta underlag oftare än vad som behövs som det ändå är rent.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#19 Japp men för mina behövs det.

## Comment 21
Author: Sigriiid

Här är dvärgarna. Robbar + bebisar i de två till vänster o så kinesen längst till höger.

O så måste jag såklert ursäkta röran - jag håller på o förbereder en flytt. Större kar ska inskaffas efter flytten :)

## Comment 22
Author: Sigriiid

Här bor guldisen Sigrid, ovanpå Expedithyllan.

O även här - ursäkta oredan ![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 23
Author: Nusse123

Zamir bor i min lillebrors rum på hans leksakshylla, Ellie bor i mitt rum uppepå en flyttkartong (som har stått där i säkert ett halvår ![Oskyldig](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")) och Millie bor på en hylla över mitt skrivbord :P

Eftersom dom alla bor på olika platser så orkas jag inte ta kort xD

## Comment 24
Author: sollyckan

hej ny här kommer jag bara och klampar in. Har två guldhamstrar och behöver fixa en lite större bur till den ena.

Nyfiken som jag är av min natur:), så kikade jag in på denna tråd och undrar dessa Antoniuslådor... blir det inte väldigt mörkt i de vita, de som inte är genomskinliga? Verkar bli så instängt på något sätt? Eller det kanske bara är jag som får för mig det:)

Jättefina bilder ni visar på era burar och rum i allafall.

## Comment 25
Author: Odette

Här är en bild på en del av hamstrarnas rum, svårt att få med allt på en enda bild men ![Glad](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=e9cc7b63-6357-41c8-8556-612e7923328b)

## Comment 26
Author: UlrikaD

#24 Jag skulle inte använda de vita som hamsterburar iallafall. Känns som att man lika gärna kan stoppa ner dem i en mörk pappkartong eller nåt.

Vet inte, det kanske kommer in massa ljus i dem, men det ser inte ut så på bild iallfall.

## Comment 27
Author: Charlie2006

Såhär bor mina hamstrar. Tycker det är tråkigt att det bara finns vita lådor att köpa, men har man hamstrar som bitter sönder hållen där vattenflaskan är så har man inget val just nu. Fast till månadskiftet är det tänkt att jag ska komma iväg till ikea och köpa ett träställ som jag kan ha akvarium och terrarium på ![Glad](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad"), sen blir det till hornbach och köpa "burar" när jag har tid.

Dom bor i mitt rum ,och i andra änden av rummet bor mina möss ![Flört](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört").

![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=8c338808-9f8c-4257-9aa3-1f3499ac7845)

## Comment 28
Author: amandapi

Jag har ju redan svarat i dne här tråden men har flyttat på alla hamstrar och gerbiler (och har skaffat två råttor också nu ![Tungan ute](http://www.hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")) som var högst upp på vinden ner till hamsterrummet igen. Men men, det var inte det jag ville skriva utan det jag ville få fram var att jag tycker det är så kul att se att det faktiskt finns en hel del av oss som har en hel del smådjur.

När man träffar någon och säger att man har så många hamstrar som man har (och jag har "bara" 8 st) så tycker folk man är tokig.

Så vart håller ni hus alla som också har många smådjur??? ![Tungan ute](http://www.hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Och du TS, du hade det verkligen snyggt och stilrent till dina hamstrar, sådär skulle jag också kunna tänka mig att ha!!

Är de där antonius OK för guldisar?

## Comment 29
Author: Nicolew

#28 Jag skulle säga att dom genomskinliga är bäst. Sedan beror det helt på hur pass mycket ljus som kommer in i rummet. Då menar jag från fönstret. Men terrarium/akvarium/burar är helt klart bäst om du frågar mig!

## Comment 30
Author: amandapi

#29 OK, men storleksmässigt, är de ok för guldhamstrar?

## Comment 31
Author: Nicolew

**#30** Beror på hur ofta hamstern får vara ute.

## Comment 32
Author: Odette

#30 Jag har bara Antonius systemet uppe när jag har ungar hemma då jag tycker de är så himla små.. och svåra att inreda. Går ju inte göra så mycket roligt i en liten back. Men det är suveränt när man har ungar hemma och ska till att sära på honor och hanar ![Glad](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 33
Author: 91Marran

#20 för mina med. det luktar efter fyra dagar, så vart fjärde dag måste man byta. även om man tar ut både kisset och bajset.
