# bur till guldhamster?
Author: Sis_morphine

Hej, jag är helt ny på detta område, har haft råttor och chilchillor tidigare och känner nu att jag vill skaffa en guldhamster, tycker de är väldigt svårt att förstå sig på vilka burar som passar till guldhamster/dvärghamster. Hittade denna bur, måtten på buren är 55x35x43 cm (L\*B\*H).

Min fråga är alltså om man kan ha en guldhamster i denna bur? finns det risk att den kan fastna i rören? ev. om man tar bort rören?

Mycket tacksam för svar, som sagt jag är nybörjare på detta område så alla tips är välkommna :)

_Bild borttagen med hänvisning till upphovsrättslagen. / Imasy_

## Comment 1
Author: Royalz

Det är bättre att ha en bur på längden än höjden då hamstrar är marklevande.

Rören tycker jag ser väldigt små ut, den buren passar bättre åt dvärghamster med tanke på dom små rören och det lilla hjulet.

## Comment 2
Author: Sis_morphine

såg att min bild blev borttagen, här är länken till buren jag menade istället: http://foderbud.se/224,dv%C3%A4rghamsterbur-jenny-2-galaxy.html

## Comment 3
Author: Tinwe

#2 Jag tycker buren passar dvärghamster bättre. :)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Jag håller med Tinwë.

## Comment 5
Author: Charlie2006

Står att den är till dvärghamster på den sidan ;). En guldhamster kommer fastna i dom rören när den blir störe.

## Comment 6
Author: teddybaby

Håller med föregående, det finns definitivt burar i samma prisklass som passar mycket bättre. :) Kolla djurbiten.com tex!

## Comment 7
Author: [Borttaget]

[Men här är en bättre :D](http://foderbud.se/108,hamsterbur-jenny-2.html)

## Comment 8
Author: Tinwe

#7 Själva buren ser ju bra ut.. Men inte hjulet, det är alldeles för litet... :)

## Comment 9
Author: 91Marran

man kan ju skaffa nytt hjul. det har jag fått göra till mina burar om hjulet varit för litet. rören passar guld, då dem kan göra sig mycket små och kan ta sig igenom en spricka på 2cm.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Självklart är hjulet för litet, men det är det ju i alla burar^^.

## Comment 11
Author: Tinwe

#10 Ja.. men jag sa bara det ifall ifall, så ingen hoppar på mig sen och säger att jag borde sagt det eller nått... xD

## Comment 12
Author: kamp-border

jag tror att rören och julet blir för smått :P passar nog lite bättre till dvärghamstrar ;)

## Comment 13
Author: 91Marran

#12 hjulet är litet men säljs jju inga hamsterburar med stora hjul.

## Comment 14
Author: Sis_morphine

att hjulet blir för litet förstår jag, men köper man större hjul och tar bort rören så borde den väl funka?

## Comment 15
Author: [Borttaget]

#14 Det funkar absolut.

## Comment 16
Author: 91Marran

#14 prova med rören, de borde ju funka.

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Nu puttar jag den för jag är inne på exakt samma problem. Känns som en djungel med olika burar och märken....

Kan nån länka en annons/visa hemsida med guldburar?

## Comment 18
Author: TildaH

Jag tyckte att PWSS har flera intressanta burar, vettigt pris oxå.

[PWSS](http://www.pwss.nu/home.php?cat=83)

Om det är perfekta burar åt Guldis törs jag däremot inte säga, de får ngn kunnigare yttra sig om![Tyst](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")
