# gått upp 42 gram??
Author: amandapi

En hona som gått upp 42 gram och är på tionde dagen i dräktigheten, borde vara dräktig på riktigt va?

Eller kan de gå upp så mycket om de är skendräktiga?

Hon har fått STORA bulor på sidorna ![Skrattande](http://www.hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 1
Author: Sigriiid

42 gram på tio dagar låter väldigt mycket! Shit i havet! Hur stor är honan i vanliga fall? Har du en bild på tösen?=)

## Comment 2
Author: amandapi

Hon vägde 150 gr dagen hon parades. Kanske inte så stor då, men hon hon såg definitvt inte liten ut, snarare tvärtom, tyckte hon var jämnstor med min andra hamster som väger nästan 200 gr. Men jag vet att det är så olika, hur de "är i kroppen", eller hur man nu ska förklara.

Men vägde henne nu och hon väger nu 192 gr ![Förvånad](http://www.hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

Shit, göder jag henne för mycket??? Hon har ju fri tillgång till mat hela tiden (alltså fröblandningen, eller vad det kallas, står helt still i huvudet nu efter en lång dag på jobbet..) men sen så har hon fått lite barnmat, gröt och grönsaker till det också. Inte varje kväll (jo grönsaker varje dag) men inte barnmat och gröt varje kväll.

Men har hon gått upp för mycket??

## Comment 3
Author: amandapi

Skulle kunna kanske ta kort på henne men jag vet inte alls hur man lägger in kort här.. ![Skäms](http://www.hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 4
Author: SandyCipper

när du ska lägga in en bild så skriver du en vanlig kommentar och över " skicka " så står det bläddra, där väljer du dina bilder ! :D

## Comment 5
Author: amandapi

Jag försökte ta kort på henne nu, men det uppskattades inte, stackaren blev tydligen stressad så jag lät henne vara. Fick inget bra kort förutom detta och här ser det knappt ut som några bulor alls, jämfört med hur hon ser ut i verkligheten. Nästan så att det faktist ser tungt ut för henne att gå.. ![Förvånad](http://www.hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

nehe, gick inte med bilden får bara upp ett meddelnade när jag försöker..

## Comment 6
Author: Zvintos

#5: Då kanske bilden är för stor.  
Maxstorlek för bilder är 4mb.  
Större än så och bilderna går inte att ladda upp.  
Så testa att förminska först. =)

## Comment 7
Author: SandyCipper

Okej.. men det låter som om din hamster snart är mamma ;D

## Comment 8
Author: amandapi

.......

## Comment 9
Author: amandapi

ja nu gick det ![Glad](http://www.hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Men som sagt är det en dålig bild, speglar inte hur hon ser ut riktigt.. Men av den dåliga bilden jag har, vad tror ni? ![Skrattande](http://www.hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Och är det faktist för mycket att gå upp 42 gram på så kort tid?

## Comment 10
Author: Roxie

Oj haha! Det är väl individuellt där också.. Det är ju som vissa människor som lägger på sig 30kg medans andra bara går upp 5kg.

## Comment 11
Author: SandyCipper

Ojoj! Är 90% att hon har ungar ! xD

## Comment 12
Author: amandapi

\*spännande\* ![Skrattande](http://www.hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
