# Brutet ben?
Author: indaa

Hej nu är oroliga-jag här igen..

Jag tror min hamster har skadat ena bakbenet.. Han håller upp den här han går (alltså går han på 3 ben bara) och han liksom "drar in den" .. så man bara ser hans tår..  
Så han haltar ju när han går pga det, han verkar väldigt stressad av sig och vet inte riktigt vart han ska ta vägen.

Och han vill inte äta sina favoritgodisar osv.. Måste de va att han har brutit benet eller tror ni att han kan ha stukat de eller nåt? Jag kan inte sova nu för jag sitter och oroar mig..

Jag städade buren idag, och han har vart normal hela dagen, han har sprungit runt o lekt som vanligt, men nu på kvällen var han bara inne i sitt bo hela tiden, o när han äntligen kom ut så höll han upp benet.. Så han måste ha skadat sej på nåt sätt i buren..

Bör jag ringa veterinär eller ska jag avvakta o se eller uh, nån som vart me om liknande? Blir så orolig när sånt här händer, för jag fäster mej så lätt vid hamstrarna..

## Comment 1
Author: Charlie2006

För länge sedan hade jag en dvärg hamster som brött bakbenet, han var då min första hamster så kunde inte så mkt men, men. Ellerfall så åkte vi inte till vetten, vet ej varför men han klarade sig men han fick en fraktur så att han släpade benet efter sig (det var bakbenet), till den dagen han gick bort. Han hade inga problem att springa, springa i hjulet obs, bryde sig praktiskt taget inte om benet.

Tycker ellerfall att du ska ringa och prata med vetten.

## Comment 2
Author: indaa

Okej :/ jag hoppas mest på att han bara har stukat det eller nåt, han kan stödja sej lite på den men han vill helst inte det..

Ska väl ringa veterinären och kolla hur jag gör då..

## Comment 3
Author: BMEXX

Kan vara bäst att du ringer.

Men behöver inte sluta illa heller om det är brutet, en kompis hamster bröt benet men efter hur länge det nu var (en eller två veckor kanske) så skuttade han runt som vanligt utan några men, så jag hoppas verkligen att det blir så för din hamster med! Lycka till jag håller tummarna att det inte är nå allvarligt.

## Comment 4
Author: Nicolina

Ett brutet ben eller stukat gör man inget åt, men för hamsterns skull är det naturligtvis bra om den kan få lite smärtstillande under läkningsprocessen. Så en tur till veterinär för en koll och lite smärtstillande är en bra ide tycker jag.

## Comment 5
Author: indaa

okej, tack för alla svaren.. mamma är inte hemma just nu och jag har telefonfobi så hon får ringa när hon kommer hem om det går. så fort som möjligt iaf, hoppas att de inte blir nån infektion eller nåt :/

## Comment 6
Author: indaa

Kollade till han nyss, tog ett tag för mej att få ut han ur sitt bo. Men han kom ut till slut lika nyfiken som vanligt, han kan stödja sig på foten, men han undviker att göra de om det går. Testade att ta upp han och kolla lite (kände ingenstans eller så) och han gjorde inga tecken på att ha ont eller så, och han satte ner foten..

Men när han går runt så undviker han ändå att sätta ner den. Och han verkar lite slöare än vanligt.. Jag börjar undra om han kanske bara stukat den..

## Comment 7
Author: Nicolina

Hamstrar är flyktdjur och att visa att de har ont är lika med döden, det är medfött beteende. Så det spelar ingen roll hur mycket du tar upp honom och tittar på om han vill stödja på benet eller inte, han kommer aldrig att visa dig hur ont (eller inte) han har.  
  
Är foten/benet svullent? Den bör vara tydligt större i jämförelse med de andra benen.

## Comment 8
Author: indaa

okej :/ nej det är inte svullet eller nåt.. jag har kollat jättenoga och han har inga sår, svullnader, stickor, konstiga vinklar eller nånting.. han är lite slöare än vanligt och undviker om det går att sätta ner den foten :/

## Comment 9
Author: Roxie

Men istället för att sitta på forumet och egentligen inte få nån hjälp, kanske det är ett smart drag och på tiden att ringa en veterinär. Ett litet tips bara!

## Comment 10
Author: indaa

Konstigt nog är han helt återställd nu :O  
Han går precis som vanligt med alla benen, springer i hjulet, springer ute på golvet, klättrar, äter, dricker, vill ut och leka, rör på benet.. ja allt sånt, han kanske bara vrickade den eller nåt .. ? :S jag vet inte men nu verkar han vara bra.

Anledningen till att vi väntade med att ringa veterinären är för att vi har en enorm pengakris just nu, inte så kul att säga sånt kanske men nu vet ni. Annars hade vi åkt på en gång..

## Comment 11
Author: BMEXX

Va bra! Få va lite försiktig ett par dagar till blir det där nog fin fint:D

## Comment 12
Author: Roxie

Nej det är inte billigt med veterinär. Det är det verkligen inte! Men att ringa och rådfråga kostar aldrig något :) vad bra att det gick över i alla fall! Aldrig roligt med sjuka djur.
