# Skydd för sladdar
Author: [Borttaget]

Hej!

Jo ,det är så att Totte älskar att få springa fritt men vi har tyvärr sladdar i vart enda rum och jag har nu hört att de ska finnas något skydd för sladdarna.

Det ska bland annat finnas något "spiralskydd" mm.

Är det någon som har detta och i så fall fungerar det bra, är det dyrt att köpa och finns det större skydd så man kan ha många sladdar där i eller är varje skydd till endast en sladd?

Tack på förhand ![Tungan ute](http://www.hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 1
Author: [Borttaget]

\*putt\*

## Comment 2
Author: Happy09

Kan du inte bara hålla koll på honom när han springer fritt? Så han inte gnager på sladdarna?

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2 Ne trodde jag gjorde det men ändå han Totte med att gnaga av en sladd, som tur var bara en ofarlig sladd men ändå =/

## Comment 4
Author: Roxie

bygg en hage till honom då? :)

## Comment 5
Author: Gnolis

vill gärna oxå veta nåt om detta för det är omöjligt att vakta dem när de biter av en sladd på 1 sek typ..

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#4 Hade tröttnar han på direkt.

Är det verkligen INGEN som vet något om skydd för sladdar ![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 7
Author: southdakota

Hittade [Kabelupphängning](http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/10146078), [Kabelsamlare](http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/80146070) och [Sladdöverdrag](http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/60146245). Något användbart? ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Tack så mycket. Ska kolla upp allting!!! =D

## Comment 9
Author: Zheverez

ett billigt alternativ är att gå till ett byggvaruhus och köpa rör.

finns i olika färger och grovlekar.

får du inte i sladden med kontakten så kan du be dom såga upp röret utmed långsidan. butiken kan också kapa rören i den längd du önskar.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#9 Mycket smart idé!
