# Uppfödare i Jönköpings trakten?!
Author: LinneaTova

Några frågor här ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

1\. Någon som känner till en uppfödare i Jönköping eller vet vart på internet jag kan hitta ngn. (Spelar ingen roll om Guld eller dvärg)

2\. Har en Lidl bur till min Dvärg skulle jag kunna ha den till en Guldis?

3\. om du bor i Jönköpings trakten och inte har köpt din hamster hos en uppf vilken affär?

Tack på förhand för alla svar ![Flört](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 1
Author: Linda3046

2\. Som jag förstått är Lidl buren lika stor som en miniduna så man kan ha den till guldisar enligt jorbruksverkets regler. Men personligen tycker jag att man gärna ska ha en större bur till guldhamstrar, men den är större än minsta tillåtna buren så den är ju godkänd.

## Comment 2
Author: MariaG

fråga nr 3. Jag har köpt mina hamstrar i djuraffären Rilo Zoopermarket i Jönköping. En bra djuraffär med mkt tillbehör o mat osv.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

svar på fråga ett.

vi föder upp dvärghamstrar i Stockholm/Uppsala trakten. Det skulle möjligen finnas transport möjlighet ifall du skulle vara intresserad. Kontakta oss ifall du vill ha mer information, [n-d-u@hotmail.com](mailto:n-d-u@hotmail.com)

du kan också läsa mer på våran hemsida

[www.narveshamstrar@weebly.com](http://www.narveshamstrar@weebly.com)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

\* [www.narveshamstrar.weebly.com](http://www.narveshamstrar.weebly.com)
