# Parning?
Author: Charlie2006

Jag har en Chokladfärgad LH guldhamster, dock har han halvit mage och lite vit haka samt vita fosingar. Kommer från en uppfödare men väger dock 110g så undrar om det är så smart att ta ungar efter han? och isåfall ska jag välja en hona som är hel choklad utan några vita inslag?. Eller tycker ni att jag ska köpa en ny hane? då en störe och utan några vita inslag, kommer såklart inte att sälja dena hanen som jag äger nu. 

Är nämligen ny med guldhamster, har avlat på roborovski, campbells och vintervit förut, men vill ändra ras, lite omväxling vill jag ha och blev så charmad av Sam så jag vill ellerfall ha en kull guldisar och spara 1 unge :)

Sam/Boston på bilden, han är dock grymt söt, bra päls och bra längd och jätte snäll och tam.

## Comment 1
Author: Saraah-s

jag skulle tagit en choklad eller en svart hona utan vit till honom :)

## Comment 2
Author: Charlie2006

#1 Tack för tipset, vill nog ha choklad isåfall då både Sams mamma och pappa är choklad och att ungarna sanorlikt kommer få chokladfärg :).

## Comment 3
Author: Saraah-s

Men om det bara är lite vitt på hakan och tassarna så gör det inget om du parar med nån med lite vit på. Bara inte båda två föräldrarna är vitmagade så är det ingen fara :)

## Comment 4
Author: Mistletoes

Parar man 2 choklader kommer det bara choklad eller ev champagne om båda bär på rödögt =)

  
Kan iof komma caramel också ifall båda bär på creme :P (men dom är ju genetiskt choklad-caramel då..)

## Comment 5
Author: Charlie2006

#4 okej ;), Sam är rödögd.

## Comment 6
Author: Mistletoes

Är Sam din choklad kille? Choklad har bruna ögon.. (brunögd svart)

## Comment 7
Author: Royalz

Om han är choklad vitmagad så kan ögonen få en rödaktig färg. Så det ser nog ut som han är rödögd.

## Comment 8
Author: Linda3046

Att hitta en choklad hona utan någravita inslag allt kan vara svårt. Typ alla svarta eller choklader har ofta någon vit fläck någonstans. Men om det finns någon möjlighte att Sam är vitmagad så ska man ju såklart välja en hamster som inte är roan eller vitmagad.

## Comment 9
Author: Charlie2006

#6 Han är min choklad kille, elrfall i stamtavlan står det att han är choklad, ser ju ut som han är rödögd men kan ju se fel eller något. #8 tack för tipset det med att jag inte ska välja roan eller vitmagad.
