# Vad kallas hennes färg och teckning?
Author: [Borttaget]

Jag har fått fram en hona med en färg och teckning som jag aldrig har sett någon gång tidigare. Finns det kanske nån som kan hjälpa mig med att färg / Teckningsbestämma henne. Jag vet att hon är sobel, då hennes pappa bara ger soblar. Men vad för sobel i så fall?

Kanske inte de bäst tagna bilderna men det var de bästa jag kunde ta för tillfället.

Tacksam för all hjälp.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

En bild till.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Jag är nybörjare, så detta är bara en chansning; Bandad sobel korthår (?) Söt är hon åtminstone. ![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 3
Author: Ebba-A

Bandad brunörad sobel korthår?

## Comment 4
Author: Mistletoes

Hon ser ut som en silversobel bandad.

Även om pappan är sobel betyder det inte att avkommorna blir det, det beror på vad mamman är också =)

## Comment 5
Author: Saraah-s

jag tycker också att hon ser ut att vara silversobelbandad . :)

För den är lite lik min tös som är silversobel men inte bandad.

Kan visa en bild på henne.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Mistletoes och Saraah-s har rätt i att det är en silversobel, tittade inte så noga på ögonringarna. Men nu ser jag att de är gråaktiga. ![Glad](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 7
Author: Ebba-A

#4 Du har nog rätt, brunörade soblar är ju mer bruna. Silversobel stämmer nog.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Tack så mycket för alla svar. Men jag undrar: är hon  verkligen bandad? Det är bara vissa partier som är mörka baktill på henne. Skickar en bild till där man ser lite bättre hur hon ser ut

## Comment 9
Author: Zheverez

liknar mer roan än bandat tycker jag men är inte så hemma på roan biten ännu.

## Comment 10
Author: Mistletoes

Hon kan vara homozygot bandad, eller bandad och dominant spot.  
Roan brukar oftast bleka ända till huvudet, men det finns ju olika mkt vita där med såklart. =)
