# Parningen...
Author: [Borttaget]

Igår, klockan 9.30 parades Lillemor och Nisse.

Först var vi fundersamma om vi skulle para henne efter 1 månads vilotid, men när det visade sig att det var helt okej så gjorde vi det, eftersom vi ville ha en sista kull från Nisse, våran finaste avelshamster.

Nu ska vi öka Lillemors vikt så att hon blir tjckare och klarar diandet från ungarna och behöver tips på fet mat! Något förslag ?

## Comment 1
Author: UlrikaD

Om man läser på SHF:s sida om dvärgar så står det att man ska låta bebisarna vara kvar hos mamma i minst fyra veckor gärna fem. Har era bebisar redan flyttat?

## Comment 2
Author: Royalz

#1 Jag tror det var 1 månad sen ungarna flyttade från mamman :)

## Comment 3
Author: UlrikaD

Ok, då räknar de vilotiden efter det att ungarna flyttat och inte sedan förra parningen då.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

jaaa.. vi räknade sedan ungarna flyttade ;)

## Comment 5
Author: UlrikaD

Då är jag med igen. Fick inte ihop det med tiden bara.![Skrattande](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 6
Author: [Borttaget]

haha okej ![Tungan ute](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

några bra tips på fet mat ????

## Comment 7
Author: UlrikaD

Jag är inte särskilt haj på dvärgar, och speciellt inte honor som ska ha bebisar. Men det står en del inne på SHF:s sida om mat också tror jag.

## Comment 8
Author: Ebba-A

#6 En välling på majsmjöl (2-3 msk) och standarsmjölk (1 dl), brukar ta 75% mellanmjölk och 25% mellangrädde istället för standardmjölk.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

thanx :D
