# Vilken färg har min Delilah?
Author: cherryskull

Köpte en guldhamste för några veckor sedan. Nu funderar jag på vad hon kan ha för färg, enligt shf hemsida så ser hon ut att vara lilac (satin). Vad tror ni?

//Ina och Delilah

## Comment 1
Author: Imasy

Jag skulle gissa på dove satin ;)

Har du fler foton?

## Comment 2
Author: membeel

Jag skulle gissa på choklad skp .. Du har ingen bild där man ser hela henne? (:

## Comment 3
Author: cherryskull

skulle kunna stämma ser jag nu, har en till bild på datan,fast man ser inte så mycket bättre på den,får ta fler bilder senare :)

## Comment 4
Author: Imasy

ja på sista bilden såg hon ju mer brun ut eller vad man ska säga ;)

## Comment 5
Author: cherryskull

hittade en till bild där man ser hennes kropp lite mer :)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Choklad tror jag ;)

## Comment 7
Author: Anfa

Aaw så söt <3

## Comment 8
Author: Imasy

På bilden i #5 ser hon mer "grå" ut, så där skulle jag säga dove ;)

## Comment 9
Author: membeel

Jag skulle gissa på silverchoklad tack vare bild #5, men tkr mig fortfarande ana skp-fläckar :p

## Comment 10
Author: chocomian

Känns rätt troligt med dove ja! Jättesöt! :)

Hur gammal är hon? :)

## Comment 11
Author: Imasy

Du har ingen bild där man ser henne bakifrån/ mer över ryggen?

## Comment 12
Author: cherryskull

chocomian : tack! Köpte henne i djuraffär för drygt en vecka sedan,dom visste inte exakta åldern men de hade fått in dem en vecka tidigare. Är min första guldhamster,har bara haft dvärg innan så jag tycker ju denna är stor :P

imasy: tog lite fler bilder,ska kolla om ja fick med ryggen lite mer på någon

## Comment 13
Author: cherryskull

här är en bild på hennes rygg

## Comment 14
Author: Imasy

jag håller mig fortfarande till dove ;)

## Comment 15
Author: cherryskull

okej :D tack så mycket

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Jag gissar spå silverchoklad skp :)  
  
Det är även min Delilah ;)

## Comment 17
Author: cherryskull

vad står skp för?

va söt hon var! fint namn :P

## Comment 18
Author: [Borttaget]

sköldpadd

## Comment 19
Author: cherryskull

ahaa, tror dock inte hon är det irl, ser kanske ut så på bilderna men det är nog ljuset som spökar,hon är jämn i färgen :)

## Comment 20
Author: chocomian

#12 Aha okej :) ska också köpa min guldhamster i djuraffär.. men man är själv mer kunnig än de själva oftast :S

## Comment 21
Author: cherryskull

#20 jo det är ju oftast så,dom sa att min hamster va en hane i djuraffären,sen kollade jag direkt efter och såg att det var en hona, man tycker ju dom ska kunna sånt. När jag köpte mina dvärghamstrar sa de att det va två honor, några veckor senare visste vi att så var inte fallet för då låg det 9 små rosa ungar i hamsterhuset :P

## Comment 22
Author: chocomian

#21 Mja, precis :P man får kolla efter det mesta själv :P så bra man läser runt på internet och pratar med andra, så man kan någorlunda iaf innan man köper sig en :)

Jag har bestämt mig för en hona, men kan likaväl falla för en hane, när jag väl träffar på de i affären, så det återstår att se.

Men kommer gå till 2 olika isf innan jag bestämmer mig :)

## Comment 23
Author: cherryskull

jo precis :)

ja man får ju se va de har för utbud :P åkte runt till 4 olika djuraffärer innan jag bestämde mej \*kräsen\*

## Comment 24
Author: chocomian

#23 Klart! Man gör det som krävs, tills man är nöjd :)

## Comment 25
Author: kajsa_karin

Skp tycker jag inte hon verkar

choklad ser hon för grå ut att vara.

dove tror jag på

## Comment 26
Author: Helena1978

Ser ut att vara Dove, lite svårt att säga då hennes ögon ser svarta ut på bilderna vilket förvirrar.. brukar inte vara lätt att få ögonen att se svarta ut på bild, men det kan ju bero på ljussättningen, vilken typ av kamera man använder etc...

Lilac är en färg som inte funnits i Sverige på ett bra tag, vet bara en uppfödare som skulle kunna få fram den då hon ganska nyligen importerat djur från England.

En Lilac är ju vilttecknad, med mörka kindteckningar, vita halvmånar etc, din hamster ser ut att vara helfärgad så hon är garanterat ingen Lilac.

## Comment 27
Author: cherryskull

#26 okej,jo jag tror mer på dove nu när jag sett bilder på den färgen. Hennes ögon är mörka, inte röda iaf.

Ja då är hon inte lilac iallafall :) är inte så påläst om just färger osv. Tack för info!

## Comment 28
Author: cherryskull

läste just att dove färgade ska ha röda ögon,hm tycker inte att hon har det ?

## Comment 29
Author: Helena1978

Dove liksom cinnamon och rö rost brukar ha synligt mörkt röda ögon som små med de mörknar med åldern och kan se svarta ut, men som sagt det är ju förvirrande att hon inte är rödögd på fotografierna, hmm svårt att bedöma färger när man inte ser hamstern i fråga i verkligheten och kan vrida och vända på den.

## Comment 30
Author: cherryskull

#29 jo förstår det, ska kolla på henne idag i ett annat ljus, kanske är det som förvirrar. Men man tycker ju att det borde vara synligt på bilderna. Har en chinchillla som har tydliga röda ögon, men hamstern kanske har väldigt mörkt röda. Vet du vid vilken ålder ögonen mörknar? Jag vet ju inte säkert hur gammal hon är eftersom jag köpte henne i djuraffär,men hon är ju helt klart ung

## Comment 31
Author: cherryskull

läste runt lite och hittade en bild på en hamster som var silver pearl brown, skulle delialah kunna vara den färgen,med tanke på att hon har svarta ögon och inte röda som hon skulle haft om hon var dove?

## Comment 32
Author: Sara87

Skulle också gissa på Silverchoklad (ev satin). Ser ut att vara för brun för att va Dove, i alla fall på min skärm.

## Comment 33
Author: Sara87

Förresten, Dove har väl röda ögon? Vad har Delilah för ögonfärg?

## Comment 34
Author: cherryskull

#33 jo precis, delilah har svarta

## Comment 35
Author: Sara87

Ok, då är hon mest troligt Silverchoklad satin, va jag kan se på bilderna :)

## Comment 36
Author: cherryskull

#35 okej, tack så mycket :)
