# Hamstergrossister?
Author: HappyCatMeows

Hur definierar man en "hamstergrossist"? Är det privatpersoner som säljer hamsterungar i parti och minut till zoobutiker eller är det företagsbaserade "hamsterfabriker"?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

massproducerande hamsterfabriker , som inte bryr sig om hamstrarna utan bara vill ha pengar.

## Comment 2
Author: Imasy

Förutom att det är massproduktion så tas väl inte djuren om hand så bra.

Får aldrig vila emellan kullarna, inte riktigt med mat osv.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2 Nae precis.

## Comment 4
Author: Achatina

Det är djurfabriker, de brukar ju ha andra djurslag än hamstrar >.<

## Comment 5
Author: kajsa_karin

Grossiter betyder massproduktion av hamstrar.

en grossit har flera honor ia avel samtigt. Ofta har de många andra bur som bara sitter i sina burar och produkserar ungar. Har aldrig besökt nått sånt ställe.

Men jag besökte en Hönsfarm för många år sedan och de var hemskt hönsen satt i små burar och bara värpte ägg. det var det vidrigaste jag sett.

## Comment 6
Author: kajsa_karin

gick in på uppslagsboken det står så här om grossit

**Grossist**, ett företag som bedriver [grosshandel](http://sv.wikipedia.org/wiki/Grosshandel "Grosshandel"). Även kallad **mellanhand**.

Vanligtvis köper grossisten stora mängder varor från [producenter](http://sv.wikipedia.org/wiki/Producent "Producent") och säljer sedan vidare till [detaljister](http://sv.wikipedia.org/wiki/Detaljist "Detaljist"). Grossister säljer inte direkt till [konsumenter](http://sv.wikipedia.org/wiki/Konsument "Konsument").
