# Hej hopp! Här kommer jag..
Author: Bullerbytjejen

Hej hej! Linda heter jag och jag är helt ny här.Jag är 30 år och bor i Stockhom. Jag har 12 råttor och två gerbiler och en hund.

Skaffade mig en hamsterkille från Djurmagazinet i Täby Centrum den 3:e november. Var väl inte riktigt planerat så. Men jag hade en jättefin stoor musbur som var helt ny och stod tom så jag tänkte va sjutton, varför inte? Tänkte bara presentera oss här. Han är jättemysig och trevlig individ fast han heter Pesky ![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Jag kan tyvärr inte ett jota om färger, men jag antar att han är som en guldhamster ser ut vanligtvis, sån där guldbrun färg typ. Ska lägga in en bild på guldklimpen när jag fått in på datorn så kanske jag kan få lite hjälp med färgbestämning.

Sen undrar jag, är det stor skillnad på zoohamstrar och uppfödarhamstrar i temprament och sånt och ev sjukdomar. Jag har inte så stor koll på hamstersjukdomar heller ![Skäms](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms") Fått för mig att det e ganska friska djur. Hade när jag var yngre och dom levde alltid alldeles för länge för att jag då skulle hinna tröttna på dom, hehe. Men nu är det ingen risk att jag tröttnar.

Har kikat runt på hamster i fokus nu och shit va söta djur ni har allihopa, långhåriga, rexade, massa olika läckra färger....min Pesky kommer kanske skämmas när jag lägger upp bilden för han kommer se för vanlig och trist ut ![Rynkar på näsan](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") Men jag älskar honom lite gott för det.

## Comment 1
Author: Shjimm

din Pesky är förmodligen en nf (normalfärgad) och det är mååångas favoritfärg, så det är bara att bombadera oss med bilder! och välkommen hit ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: Imasy

Hej och välkommen hit :)

## Comment 3
Author: Bullerbytjejen

Tack tack :) jag håller på att leta någon vänlig själ på råttor nu som kan tänka sig offra lite tid och ta emot en bild på telen och lägga upp så jag kan visa upp honom \*fniss\*

Jag vet inte hur gammal han är, jag frågade om hon visste och hon sa dom är nog mellan,... där slutade jag lyssna för jag hade ju ändå inte fått veta nått vettigt kändes det som. Dra till med nått bara ungefär..men han är inte vuxen iaf så mycket ser jag ![Tungan ute](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 4
Author: Imasy

[Denna rtikel](../Articles/Read.aspx?MessageId=fcbca415-9278-454e-9f73-4eb47bb1648d&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup) är långt ifrån färdig, men du kanske hittar "din" färg där? :)

## Comment 5
Author: Bullerbytjejen

ah, han e nog normalfärgad då kanske, fast väldigt lite mörkt i sig tycker jag.. bilder kommer snart, hittade en ängel på råttor som ska hjälpa mig ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 6
Author: Bullerbytjejen

Så här kommer iaf två bilder på Mr Pesky..

På den här ser han ut att skela, såg inte alls så fördelaktigt ut, hmmm.![Obestämd](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 7
Author: Bullerbytjejen

och en till...

## Comment 8
Author: Imasy

Det där ser ut att va en cinnamon tycker jag :)

Har han röda ögon på riktigt eller är det bara blixten?

## Comment 9
Author: Bullerbytjejen

bilderna är inte av toppkvalitet..tagen me telefonen ni vet...![Obestämd](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 10
Author: Bullerbytjejen

jo han har röda ögon..eller kanske ruby, kan dom ha det?

dom e inte helt ljusa, men dom är inte svarta iaf :)

Kollade genom färgtråden igen och jag tycker med mitt lekmannaöga att han är mer cinnamon än normalfärgad..Fast öronen? ska dom se ut sånna, e det för att han är så liten än? Dom ser ju ut å sitta halft fel på honom \*fniss\* han ser helt tokig ut ju

## Comment 11
Author: Imasy

ja, jag satsar då mina pengar på att han är cinnamon ;)

## Comment 12
Author: Bullerbytjejen

men jag tro ju också det, vem ska vi då få pengar av? \*skratt\*

## Comment 13
Author: Imasy

Vi kräver Mocchino på skadestånd, eftersom hon i [denna tråd](Read.aspx?ThreadId=1aad32ab-c077-4e97-abf9-8df00ec2f8b8&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup) försöker sno min prickiga lilla korv ;)

Vi kan dela på en sån där 20 kg´s fodersäck hon skryter om att hon orkar bära ;D

## Comment 14
Author: Bullerbytjejen

Hahahaha ja det gör vi, höet kan hon behålla själv tihii..kan stöta två morastenar mot varann så det tuttar eld och allt hundkiss från alla hundar torkar i värmen \*tihii\*

## Comment 15
Author: Imasy

#14

Det lät som en angenäm idé ;D

## Comment 16
Author: Shjimm

vilka stora fina öron! ![Kyss](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 17
Author: Mikis75

Hihi... han är ju för söt med sina "dumbo-öron". ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

En av mina pojkar här hemma hade sånna där dumbo-öron när han var runt 10-11 veckor gammal... så jag skulle gissa på att din lille Pesky är i "slyngelåldern" när dom växer åt alla möjliga håll och ser allmänt tokiga ut. ![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Välkommen hit förresten!

## Comment 18
Author: Sara87

Välkommen hit till att börja med :)

Så söt lille Pesky är, grattis! Han ser helt klart ut att va Cinnamon, å även Korthår om mina ögon inte lurar mej?

## Comment 19
Author: Bullerbytjejen

ja han e korthår :D

## Comment 20
Author: MickiRosa

Välkommen hit! Vilken söt iavatar du har, en pink Ona, en av mina favorit petpets på neopets![Tungan ute](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Och underbart söt hamster med, gillar verkligen öronen på han=)

## Comment 21
Author: Bullerbytjejen

#20 Ja haha en till neopetare här ser jag. Jag ahr itne loggat in på hundra år för jag har ingen egen dator, mina är säkert svinigt hungriga nu :( jag har bara blumaroos \*fniss\*

## Comment 22
Author: [Borttaget]

det är en cinnamon.

fick du nåt födelsedatum på honom?

är han från uppfödare så har ofta butikerna ett papper som följer med. fick du inget så ring å kolla, kanske glömde de ge dej det.

många zoobutiksdjur kommer ifrån uppfödare då inte alla butiker tar ifrån grossister.

söt är han å häftigt namn.

## Comment 23
Author: MickiRosa

#21 ja det är ju det som är så bra, att dom aldrig dör i neopets. bara väääldigt hungriga. jag heter nijmana på neopets om du skulle få för dig att gå in å kika.

## Comment 24
Author: Bullerbytjejen

#22, ne jag frågade aldrig var han kom ifrån, när hon inte hade koll på när han var född så antog jag att det va från imazoo så jag orkade inte fråga ![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

#23, åååh ja ska komma ihåg det när jag loggar in igen, hihi..vågar itne göra det än, måste ha tid på mig när jag väl loggar in.. jag heter eeeh ![Förvånad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") guud va heter jag?? jaa sockerchock heter jag...eller flipper\_smash...umher...och nått mer ![Oskyldig](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 25
Author: Bullerbytjejen

Om det är någon som vill ha mig med på **msn** så får ni gärna lägga till mig, jag har bara råttfolk där upptäckte jag. Skulle gärna vilja ha någon hamsterkunnig där utifall det är något jag behöver ta reda på mer om (_eller utifall, det är ganska glasklart att jag behöver lära mig mer, hihi, jag har ju nyss fått hem grabben_) min email är iaf **linda@shantytown.st** så det är bara att lägga till om ni vill offra er :-P

## Comment 26
Author: MickiRosa

la till dig på msn=) å dina blumaroos på neopets ser inte värst lyckliga ut;)

## Comment 27
Author: Bullerbytjejen

åååh neeeeej, säg inte så, haha nu mååste jag verkligen in och mata dom, buhuu, må¨ste ta tag i det där, haha...jag får ångest verkligen, jag har varit MANISK verkligen, satt dygnet runt på den där sidan.

## Comment 28
Author: [Borttaget]

**Välkommen hit!**

Hejsan!! Söt liten krabat du har! ;)

## Comment 29
Author: MickiRosa

#27 sätt in dom på hotell iaf så slipper du mata dom på, iaf vad är det 27 dar el nåt sånt;)
