# Hur ofta leker du med dina hamstrar
Author: Linda-Lou

Jag leker med Legolas varje dag för att han ska få den motion och stimulans han behöver. Han älskar att få lukta på alla saker här hemma och att gosa.

## Comment 1
Author: Hamzter95

Haha okej.. Igår natt tog jag ut Kiwi för hon skulle springa lite på mit golv men nepp hon skulle absolut rymma ut i hela huset o jag letade o letade men hitta henne aldrig fast sen såg jag henne i köket ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Vi försöker ta upp alla varje dag, ibland funkar det inte av olika orsaker men för det allra mesta lyckas vi :o)

Så det fick bli alternativet Annat.

## Comment 3
Author: Hamzter95

Okej vad bra då :P

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#2 Oj det låter läskigt ![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif) Men det var tur att du fick tag i han!

Jag rastar alla djur varje dag här hemma (utom fiskarna XD)

## Comment 5
Author: Sara87

Jag hinner oftast ta ut alla tre varje dag :)

## Comment 6
Author: SaraA

Tar ut mina minst en timma var varje dag.

## Comment 7
Author: Hamzter95

Haha kiwi är en hon :D :P

## Comment 8
Author: Nicolina

Jag har ju rätt många hamstrar nu, men gör alltid mitt bästa varje dag med att ta ut dem en stund vardera - tycker det är jätteviktigt att de får komma ut och röra på sig så mycket som möjligt!!  
  
Men vissa dagar när det är mycket som händer så räcker inte tiden till (och då undrar man varför man skaffa sig så många..?) och då får de vara kvar i sina burar den kvällen, men självklart tar jag då upp varje individ och ser till att de mår bra.    
  
Sen så är det ju såklart gammelgubbarna som bor lyxigt i mitt rum! De två herrarna får vara ute på mitt golv minst en timme vardera varje kväll innan jag släcker - för släpper jag inte ut dem kan jag lugnt räkna med att de håller låda långt in på natten....

## Comment 9
Author: Hamzter95

Okej.. Jag har 4 olika hamstrar och 1 gerbil som inte är så tam så jag tar ut den i sängen ibland så han får springa men det blir tyvärr inte så ofta men jag försöker så mycket jag hinner iaf. Imorn SKA jag ta ut han sen får vi se om jag gör det idag :)

## Comment 10
Author: [Borttaget]

1 gerbil??? Du vet väl att de ska vara minst 2 tillsammans?

## Comment 11
Author: Hamzter95

Ja men dom som gav bort den hade bara en :S o man kan väl inte sätta in en annan gerbil nu då kommer dom börja bråka

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Om det är en hane du har så går det att sätta honom tillsammans med en liten "bebis-hane" och om du köper från en uppfödare så kan hon hjälpa dig att sätta samman dem och se om det funkar vilket det sannolikt gör.

## Comment 13
Author: Hamzter95

Okej vad bra :D

## Comment 14
Author: Hamzter95

Här är min Chicco

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Lite svårt att se färgen men har han röda ögon eller svarta?

## Comment 16
Author: Hamzter95

Svarta,men dom blir rödbruna om man kollar i ett visst ljus men annars är dom alltid svarta :)

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Då är det sannolikt en Dark Eyed Honey du har :o)

## Comment 18
Author: Hamzter95

Okej då vet jag![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Men Åsa...har inte du en gerbilhane kvar till salu?

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#15 Jag skulle ta bort allt som är i plast om jag vore du, gerbiler gnager gärna och då får dom lätt i sig det dom gnager loss...kan fastna i magen.

Vad är det för mått på buren?

## Comment 21
Author: mandizen-

varje dag tar jag ut hamstrarna, oftast fler gånger men då lite kortare tid

## Comment 22
Author: Hamzter95

#21 jaa jag har tagit bort allt som va i plast typ men det där är en gammal bild :P fast den där röda stegen gnagde han sönder fast han åt inte upp det alla söndergnagda bitar låg där stegen var så jag städade bort det.. :P

Jag vet inte måttet.

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#20 jag och hamzter95 har kontakt om detta :o)

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Oki...hihi...

## Comment 25
Author: MinLillaHamsterJill

Varje dag  såklart. Annars blir min älskling så uttråkad i buren, när hon ändå inte springer i hjulet.

## Comment 26
Author: Linda3046

Jag brukar ta ut hamstrarna varje dag utom varannan helg när jag är hemma hos pappa, då blir det tyvärr en eller två dagar i buren, förutom att min mamma kanske kollar till dom lite snabbt när hon ger dom mat.  

Nu har jag bara en hamster så han blir ju lite extra bortskämd nu. Mitt rum är relativt hamstersäkrat, har flyttat upp alla sladdar i rummet utom på ett ställe. Så han brukar få vara ute och springa 30-60 min om dagen + att han får vara med mig i soffan om jag tittar på tv.. det jag är mest orolig för när jag har dom ute är att dom ska kissa någonstans, min taklampa är trasig just nu så jag har rätt svag belysning i mitt rum på kvällarna så man ser inte så bra =/

## Comment 27
Author: Anne-Hedvig

Min guldis Caroline (har bare én hamster) får være ute med meg flere timer hver kveld og natt. Jeg er oppe om natten selv, og da er det koselig for oss begge med litt selskap! Både kjøkken og soverom hos meg er hamstersikret.

## Comment 28
Author: [Borttaget]

Varje dag , förutom om vi är på någon aktivitet. Men Peperoni gone crazy på kvällen. .. heh .

## Comment 29
Author: TiinaN

Mina får komma ut och leka/gosa flera timmar varje dag. :)
