# Nu blir det kanske bebisar :)
Author: Imasy

jag ska ju ha några hamstrar ifrån Mymlan. Däribland en kh svart bandad hona (lh bärare).

Hon blev igår parad med Ham\_Madam´s lh svarta hane, så omkring den 26/3 blir det väl förhoppningsvis bebisar :)

är så nyfiken, och att vänta hela två veckor till är en grymt olidlig väntan för en nyfiken-i-en-strut som mig :)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Vad kul!

## Comment 2
Author: Imasy

Tycker jag med ;)

## Comment 3
Author: _hamsterbu_

Va roligt

## Comment 4
Author: [Borttaget]

i morrn kommer hon hem så sen får du sitta å kolla efter bulor på magen å andra dräktighetstecken ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

de två v kommer att gå fort.

tror det tog för idag är hon snäll, lugn å trevligare än i söndags

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 Hoppas, hoppas!!

## Comment 6
Author: Sara87

Va skojj! Håller tummen för att det finns bebbar i magen snart :)

## Comment 7
Author: Imasy

kan säga att vänta ända tills imorgon är lika olidligt det, har ju inte sett hur nån av dem ser ut juh! ska bli spännande :)

3 st tomma burar står där hemma och väntar på sötnosarna. Har sytt 3 st hängmattor till idag, så att de matchar glenn och anders bur ;)

ham\_madam, hur var det nu, din hane som du tog till den bandade, var han svart eller silver? fattade inte riktigt det där ;)

## Comment 8
Author: [Borttaget]

han är silversvart lh är lite lat å skriver bara svart

## Comment 9
Author: Imasy

aha, vad heter han då? tänkte uppdatera hemsidan ;)

## Comment 10
Author: [Borttaget]

fluffen

född 17/1-07

har med sin svarta lh fru gett fina lh ungar både med å utan silver.

han är zoohamster,ska reggas, får då ett regnr men ingen stamtavla då den blir tom(onödigt att köpa en stamtavla när det bara blir hans namn på den.

vissa svarta kan vara svarta creme men det är han inte för då skulle det ha märkts vid hans parningar.

## Comment 11
Author: Imasy

Nu är Greta, rö rosten och Ebba, cinnamonen också parad :)

är dock lite osäker på om det tog på Ebba, då min egen Anders är den som ska bli far, hade nåt kvar i "maskinen" när han parade Ebba. Han var inte på henne speciellt många gånger heller, men men, vi får se.

så mellan den ca 26-28/3 blir det väl värsta boomen hemma hos mig ;)

## Comment 12
Author: Mymlan

Kommer vilja veta vad de får o se massor av bilder..

## Comment 13
Author: Imasy

klart det kommer en massa bilder ;) det slipper ni inte ifrån :)

## Comment 14
Author: Mymlan

Saknar hamstrana enormt o Solero bebsen hade jag ej tänkt sälja eller placera om men nu vart det tvunget så.

## Comment 15
Author: Imasy

ja, jag förstår det. det var tråkigt att det blev som det blev

## Comment 16
Author: Mymlan

#15 Men skulle du sedan placera om dem fråga mig om jag kan ta dem OM jag har möjlighet då. Vet ej ännu hur det kommer bli. Dock är jag godkänd som hyresgäst av bostadföretaget med provkontrakt nu ska bara bostad hittas o de har brist på bostäder.

## Comment 17
Author: Imasy

självklart har du första tjing om jag ej kan ha henne kvar :)

## Comment 18
Author: Imasy

Nu är hemsidan uppdaterad med lite foton på tjejerna jag fått från mymlan :)

## Comment 19
Author: [Borttaget]

blir det stora kullar så får du jobbigt med tre samtidigt.

kul ska det bli å se färger mm.

jag är lite besviken på satinernas syrra, parad med en chokladhane å bara svarta ungar, ingen choklad el caramel till mej.

fast å andra sidan så om nån av de svarta ser ok ut å är så mörk som jag vill ha det svarta då behåller jag den

## Comment 20
Author: Imasy

ja, jag gruvar mig för att det kommer bli 10-15 ungar / kull. 15 st totalt är mer vad jag hoppas på max ;)

## Comment 21
Author: [Borttaget]

kolla in ämnet-får man bli besviken- så ser du att din rost nog också är cinnamon, de är ju kullsyskon.

## Comment 22
Author: Mymlan

Låt Lotte, Lisa kolla dem på ngn utställning för färg bestämning.

## Comment 23
Author: Imasy

fast jag kommer nog inte att åka på utställning... ![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif)

## Comment 24
Author: Mymlan

Ta bilder o visa dem här så kan vi se om ngn kan hjälpa.

## Comment 25
Author: Imasy

jag har ju bilder på hemsidan. fick faktiskt ett bra foto på ebba idag, men jag vet inte hur man för över bilder till datorn via bluetoothen, så jag får vänta tills karlsloken har vaknat ;)

## Comment 26
Author: [Borttaget]

min har redan blivit kollad å färgbestämd som rost.

det måste ju vara fel för hur förklarar du annars de nf ungarna. att hanen är choklad är ingen tvekan,det syns ju lång väg.

att min är cinnamon istället för rost gör inget för hon är lika fin ändå å trevlig. nu vet jag färgen till nästa parning .

## Comment 27
Author: Imasy

\# 27

som jag redan har sagt till dig så tycker jag att de är så lika att jag knappt kan se skillnad på dem, så vad deras färg heter på papperet spelar inte så stor roll ;)

men det kan ju vara bra att veta med bestämdhet endå :)

## Comment 28
Author: [Borttaget]

färgerna är bra å veta när man vill para om man vill få fram nån önskad färg

## Comment 29
Author: Imasy

\# 29

Precis! :)
