# För långa tänder
Author: Nelliemm

Hej! Min hamster har fått för långa tänder (antar jag) och undrar därför vart jag ska söka hjälp? Jag har sökt runt till veterinärerna i närheten men alla säger att dom inte har möjlighet till att slipa ner alt klippa ner.

## Comment 1
Author: Herveaux

Vart i landet bor du? Någon här kanske känner till en bra vet i din del av landet.

## Comment 2
Author: Jillyana

Vilken typ av tuggleksaker har din lilla pälskling tillgång till? Finns det hårt tiggbart godis (såsom tuggben till hund, har exempelvis sett dessa rekomenderas: https://www.tinybuddy.se/products/whimzees-alligatorz?variant=30070347923544 )
Finns det grenar att tugga på? Inredning? Skal att gnaga bort från hoda fröer? Läggs nötter med skal in?

Sådana saker som jag nämt hjälper till att slipa ner tänderna och det vore bra att veta då det kan hjälpa till att förebygga att det händer igen.

## Comment 3
Author: Nelliemm

#1: jag bor i Åtvidaberg utanför Linköping.

## Comment 4
Author: Nelliemm

#2:  han får både whimzees, kräcker, äppelpinnar och även såna pinnar man köper i djuraffär

## Comment 5
Author: Jillyana

#4: använder han dom aktivt?
Detta är endaste en DEL av det jag har damlat på mig. Hör har jag olika material tillgängligt då vissa kanske inte uppskattas. (Har inte min pälskling än, väntar på den)

## Comment 6
Author: Cireea

Vill inflika med att man absolut inte ska klippa tänderna utan fila. Tänker så man även uppmärksammar eventuell veterinär på detta. 

Utifrån bilden tycker jag inte dom ser för långa ut. Dom har långa tänder i underkäken. Kika på SHFs bild så ser du: 
http://www.hamsterforeningen.se/v%C3%A5ra-arter/guldhamster-1895075
