# Bråk
Author: HaHe

Hej!
Jag har två vintervita hamsterbröder som har bott hos mig i tre veckor. De har varit jättegulliga tillsammans och sover ihop, äter ihop och sprungit i samma hjul. Ända tills igår när jag plötsligt hörde höga pip från buren och såg att den ena hamstern jagade den andra. Sedan dess har det vissa stunder varit helt okej mellan dom och vissa stunder bråkar dom och de sover inte längre i samma hus. Jag hittade toapapper med en liten blodfläck på men ingen av dom har synliga sår. Jag har även noterat att den aggressivare hamstern kliar sig ovanligt mycket och är lite ruffsig i pälsen. 

Jag skulle verkligen behöva er hjälp då jag inte vet vad jag ska göra nu. Kan detta vara en rangordningsfajt eller bör jag sära på dom nu innan någon skadar sig?

De bor i en Duna Multy och jag har satt in två av varje sak för att försöka undvika onödiga bråk.

## Comment 1
Author: Cireea

Svårt att bedöma utan att själv se det. Kan handla om rangordning men kan också vara början på ett bråk som resulterar i att du måste sära. Du får vara lite uppmärksam på hur det utvecklar sig. Annars kanske någon som har mer kunskap om just dvärgar har andra råd. 

Vad säger uppfödaren? 

Angående den "aggressiva" hamstern och dess kliande. Den kan vara sjuk, skulle kontakta veterinären för en kontroll. Kan handla om exempelvis allergi eller ohyra.

## Comment 2
Author: HaHe

#1: Ja jag tycker det är jättesvårt att veta! Vill inte sära på dom i onödan då dom haft stort utbyte av varandra tidigare men jag vill ju inte heller riskera att någon blir allvarligt skadad. Uppfödaren säger att jag ska sära på dom ifall någon blir blodig. 

Jag har ringt och rådfrågat veterinär som säger att det kan vara ohyra men då borde även den andra hamstern vara påverkad. Så jag skulle avvakta något så länge de äter och dricker som de ska.

## Comment 3
Author: Cireea

#2 Jag skulle avvaktat lite till och sett hur det utvecklar sig. Fortsätter det och eskalerar så bör du sära. Just nu låter det som att det lika gärna kan vara rangordning som det handlar om.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Jag tycker du ska sära på dem. Mina började bråka och nu bör dem i olika burar och mår bra

## Comment 5
Author: HaHe

De verkar ha gått in i någon sorts vapenvila och är för det mesta lugna nu. Den hamster som jag uppfattar är undergiven har klättrat upp på ryggen på den dominanta hamstern några gånger ( jag vet inte varför? Den bet inte vad jag kunde se, såg ut mer som den putsade pälsen?) och fick en tillsägelse en gång, då blev det lite pip från båda och sen fick den undergivna slänga sig på rygg och så var det bra sen. 

Men jag har noga koll på hur de beter sig nu för jag vill inte att någon ska må dåligt

## Comment 6
Author: Cireea

#5 Låter som att dom sätter rangordningen.
