# Planer och mål 2021
Author: Cireea

[Förra årets inlägg](https://hamster.ifokus.se/discussion/1481006/planering-och-mal-2020) där vi berättade om våra planer och mål var givande för flera av oss. Nu är det nytt år och därmed behövs ett nytt inlägg för alla som vill ha en plats att skriva om sina planer för det kommande året.

Mina planer för i år är att nå min dröm att få avla fram rex dominant spot. Jag har rex och jag inväntar en dominant spot hane som väntar på mig uppe i norra Norge. Vi ska bara planera in ett passande datum för överlämnandet. Så i år blir det av, det vet jag! 

Utöver det hoppas jag kunna fortsätta avla på oddeye, det är en svår gen då man inte riktigt vet hur den nedärvs. Jag har en hane här hemma som är oddeye, och hans mamma är oddeye, så jag hoppas på fler. 

Vad har ni för planer och mål under 2020?  
Det behöver inte vara just uppfödning. Allt hamsterrelaterat är välkommet.

## Comment 1
Author: Mitchika

Min plan är att fortsätta undvika frestelsen med dina underbara oddeye-hamstrar så att jag inte slutar upp med sjutton stycken här hemma. 😍

Den här sajten är farlig, jag blir så hamstersugen varenda gång jag kommer in här.. 

Nu blev jag jättenyfiken. Hur ser en rex dominant spot ut? :D

## Comment 2
Author: Cireea

#1 Haha ja dom är så farligt söta dom där oddeye 😍

Jag har aldrig haft äran att äga en så har inga egna bilder på just rex ds, men lägger in en bild på en rex och några dominant spot. Rex är ju bara ett hårlag, så det innebär en dominant spot  (fläckig hamster) med krullig päls och morrhår. 

Men jag kan lägga upp rex ds sen när det kommit här hemma 😍 Ännu mer dröm hade ju varit en rex ds oddeye.

## Comment 3
Author: Thea.1

#2: gud så söta😍

## Comment 4
Author: Robbo&Breton

#2: Nämen vilka sötnosar! Hoppas det går vägen för dig med att lyckas få fram Rex dominant spot och lite mer oddeye. 

Mina mål och planer för i år är att försöka nå mitt mål att kunna börja avla på robbar. Kan dock erkänna att det mer eller mindre går lite segt. En förhoppningsvis fin och bra avelshona har jag nu fått tag på efter ett intensivt halvår av letande. Nu återstår det endast att fortsätta leta efter en bra avelshane. Är ju dock lite sådär med det nu. Men jag får hoppas på det bästa! 
Det tråkigaste för i år är nog att jag precis upptäckte att min lilla troligen kommande avelshona tyvärr är sjuk. Jag får i alla fall hoppas på att hon tillfrisknar snart och blir bättre! 

Om allt går som tänkt blir det förhoppningsvis även att kanske testa på att skaffa ett par Campbells dvärghamstrar och testa på att ha dom i ägo. Men prioriterar dock att försöka gå någon vart med att få min första hamster kull, innan det blir kommande planer. 
Just nu känns dock allt lite segt och hopplöst. Men det kanske återupplivas snart, får i alla fall hoppas på det.😊

## Comment 5
Author: Hampton

#4: Jaaaa, mer Robo-uppfödare till folket! Lycka till med att hitta hannen, hoppas lillan kryar på sig.

Personligen har jag som mål att fixa rör till att sätta ihop ordinarie buren med s.k. ‘Ökenburen’ så att Puttesnufsan får mer rum att röra sig på.

Samt att införskaffa Bunny Hamsterdröm-foder.

## Comment 6
Author: Mitchika

#2: Ånej.. jag kan förställa mig hur vackert det måste se ut och med odd-eye på det.. Herregud, det kommer vara för bedårande! 

Du får aldrig lyckas med det! 😅

(Självklart hoppas jag och håller tummarna stenhårt för att du lyckas med det! Jag försöker bara motstå hamstersuget och du gör det inte lätt för mig med dina sötnosar och planer. 😍)

## Comment 7
Author: L_819

jag vill nog skaffa en kompis till Sam, så mitt mål blir väl att övertala min familj till det!

## Comment 8
Author: 91Marran

#7 Vilken art är Sam? Du får uppdatera om hur det går.

## Comment 9
Author: Cireea

#6 Jag har haft några ds oddeye, en av mina favoriter var Red. Världens finaste. 🥰

## Comment 10
Author: Robbo&Breton

#9: Nämen vilken fin! De här oddeye är ju bara för fina.😍

Dina oddeye får ju mig smått på tankar att skaffa en guldhamster i framtiden....något som jag inte trodde skulle hända. Men vem kan stå emot så fina hamstrar. 🥰

## Comment 11
Author: Mitchika

#9: Jag tänker låtsas att jag inte såg det där.. 😍😍😍

## Comment 12
Author: L_819

#8 Han ska vara en robo enligt förra ägaren :)

## Comment 13
Author: Robbo&Breton

Som det ser ut nu så verkar det som jag har hittat en bra avelshane. Han är dock endast ungefär 6 veckor i dagsläget. Så det blir helt enkelt se hur det blir med det och hur han utvecklas i framtiden. 

Hoppas dock på att det kan bli något av det i framtiden! Lär dock dröja ett tag till innan en eventuellt parning sker. Då han är så pass ung . Om det nu även blir så att hanen kommer passa i avel. 
Får uppdatera här när jag vet mer hur det blir med den hanen som nu förhoppningsvis kan bli min framtida avelshamster!😊

## Comment 14
Author: Cireea

#13 Håller tummarna för en fin utveckling så att han kan användas i din avel.

## Comment 15
Author: Robbo&Breton

#14: Ja, får verkligen hoppas på det! 🥰

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Jag ska börja avla med stamtavla!
Helt klart!

## Comment 17
Author: Cireea

#16 Tror snarare att du bör fokusera på att lära dig om rätt hamsterhållning, genetik och hur en etisk avel bör se ut innan du börjar prata om att avla igen.

## Comment 18
Author: [Borttaget]

👍 tack för tips!
Då blir det mitt mål!

## Comment 19
Author: Robbo&Breton

På söndag blir det troligen att åka och hämta en härlig Agouti grabb från Cantata’s  som kommer bli min förhoppningsvis blivande avelshane! 😍

Får verkligen hoppas på en bra och stabil utveckling hos honom. 🥰

## Comment 20
Author: Cireea

#19 Så kul!! 😍 Håller tummarna för dig. 

Jag ska också åka och hämta en blivande avelshona inom kort hos Hamsterhiet. Ska lägga upp lite bilder på henne här på sajten när hon kommit hem. Vet dock inte vilken dag jag hämtar än.

## Comment 21
Author: Robbo&Breton

Jag får verkligen hoppas att det går vägen med den hanen! 🥰

Ser fram emot härliga bilder och en bra utveckling på din blivande avelshona. 😍

## Comment 22
Author: Cireea

Jag hämtar hem min bebis imorgon 😍

## Comment 23
Author: Robbo&Breton

#22: Nämen så härligt! Glöm inte bara uppdatera med bilder sen. 😍😉

## Comment 24
Author: Cireea

#22 Det ska jag komma ihåg 😂

## Comment 25
Author: Robbo&Breton

#24: 👍

## Comment 26
Author: Cireea

BEBIS!!

## Comment 27
Author: Thea.1

#26: nej men jag smälter😍

## Comment 28
Author: Robbo&Breton

#26: Så vacker liten tjej! 😍 Hur gammal är hon nu? 🌻

## Comment 29
Author: Cireea

#28 Lite över 5 veckor är hon 😊

## Comment 30
Author: Robbo&Breton

#29: Så härligt. 😊 Håller tummarna för en fin utveckling hos henne! 😍

## Comment 31
Author: Cireea

#30 Ja jag hoppas hon fortsätter utvecklas fint.   
Hon är jättetrevlig, lite kinkig såhär nu när hon lämnat syskonen men annars väldigt nyfiken och framåt. En riktig attityd har hon 😂

## Comment 32
Author: Robbo&Breton

#31: Det kan man dock förstå, när det helt plötsligt inte är några syskon man bor med. 😂 Låter ju dock som en riktig härlig tjej. Hoppas på fler bilder på henne i framtiden! 😉

## Comment 33
Author: anma04

#26: Såå fin😍

## Comment 34
Author: Robbo&Breton

Nu är han här! 😍 Riktigt trevlig och härlig liten robbe. Även väldigt framåt och social redan nu. 😁

## Comment 35
Author: Thea.1

#34: så söt!

## Comment 36
Author: Cireea

#34 Men vilken liten sötnos! 

Vilka härliga "rör" i björk, var har du köpt dom?

## Comment 37
Author: Thea.1

#36: Jag vet inte vart #34 e ifrån men har oxå sånna och dom är ifrån fidos :)

## Comment 38
Author: Cireea

#37 Är det en fysisk butik endast?

## Comment 39
Author: Robbo&Breton

#36: Jag minns dessväre inte varifrån de är då det var ett bra antal år sedan jag köpte de. Men har dock för mig att det var från någon utländsk internetsida, men är inte helt säker på det. ☺

## Comment 40
Author: Thea.1

#38: Ja tror det bara är en fysisk butik tror inte dom har någon hemsida sådär men hittade dessa liknade i Trollhättan om du bor i närheten :D  tror man kan peta ut de hö som ligger i

## Comment 41
Author: Cireea

#40 Attans, lite för långt bort bara för lite inredning 😂 Får kika om jag hittar det online någonstans.

## Comment 42
Author: Thea.1

#41: Ja😂

## Comment 43
Author: Robbo&Breton

Längesedan jag uppdaterade här nu om hur det går med avelsplanerna. Men allt har fördröjt sig i och med flera orsaker, och då även hamsterplanerna har stått stilla ett tag.😊

Men för uppdatering om avelsdjuren så har båda utvecklats fin fint och ser ut att bli riktigt bra kommande föräldrar till en nu planerad kull. Idag är även tanken att de kommer sättas ihop, så återstår att hoppas på att det kommer några bebisar inom kort och att allt flyter på så bra som hitills! 😍

Bilder på hamstrarna som förhoppningsvis blir föräldrar till ett gäng småttingar. Hanen är Agouti och honan är 
Agouti Recessive Pied.

## Comment 44
Author: Cireea

#43 Nu äntligen börjar det hända saker hos dig. Vad kul! 😍

## Comment 45
Author: Cireea

Jag vill uppdatera också nu när vi ändå är igång här i tråden. 

Min dominant spot hane, Mosaic, har äntligen kommit hem. Väldigt bastant och bra i storleken, bra utveckling på teckningen också så jag ser fram emot kullen som är på gång här hemma. 

Yin har utvecklats underbart och jag är jättenöjd med både hennes storlek och temperament. Social, framåt och ändå mjuk vid hantering. 

Mosaic och Yin ska paras vid nästa brunst! 😍
Mitt hopp ligger i att Mosaic bär på rex (finns möjlighet) och att det redan nu dyker upp rex ds som en liten överraskning. Annars kommer det rex ds i en kull längre fram!

## Comment 46
Author: Robbo&Breton

#44 Ja, äntligen börjar lite saker hända här! 😁 Får ha förhoppningar att inte behöva vänta allt för länge på att parningen skall gå igenom, men återstår att se helt enkelt. 😉

#45 
Nämen så härligt att läsa! Skall bli spännande att följa Mosaics och Yin's kommande kull. Hoppas att det dyker upp rex ds i kullen! 😍

## Comment 47
Author: Cireea

#46 Håller tummarna för en uppdatering inom kort med bebisnyheter!

## Comment 48
Author: Cireea

Vägen mot en rex ds har officiellt påbörjats, Yin och Mosaic parades nu inatt vilket kommer ge ds rexbärare. I bästa fall kanske en rex ds redan nu. Ska bli spännande att följa denna kull 😍

## Comment 49
Author: Robbo&Breton

#48: Åh så kul! Ska verkligen bli spännande att följa kullen. 😍

## Comment 50
Author: Cireea

Visst bakas det små ds-bebisar i Yins mage, +30g sedan parning. Hon är enorm 😍Nu är det bara några få dagar kvar till födsel. 

Robbo&Breton, hur går det för dig? Tror du det kommer smått inom kort?

## Comment 51
Author: Robbo&Breton

#50: Nämen så härligt! Ska bli spännande att följa Yins kull. 😍

Har vi tur så kanske det kommer smått inom några dagar, men det får vi helt enkelt se. Svårt att vara säker med robbarna som kan vara lite knepiga. 😅Om jag inte inbillar mig något så har jag då sett att Volen boar en del. Så förhoppningsvis hoppas jag att det kommer något smått inom kort! 
😉🥰

## Comment 52
Author: Cireea

#51 håller tummarna för att det dyker upp ett litet gäng hos dig med 😍😍

## Comment 53
Author: Cireea

Nej nej neeeeej! 
Nu visar det sig att hanen jag tänkt använda på min Yin  inte kommer gå att avla på trots allt som planerat. Nu måste jag planera om och min rex ds kull dröjer liiite till. 

Jag som var så peppad på att äntligen få min rex ds 😭

## Comment 54
Author: 91Marran

#53 Så tråkigt! Varför bör du inte avla på honom?

## Comment 55
Author: Cireea

#53 På grund av hans hälsotillstånd. Verkar tyvärr som att han inte är så kry och då vill jag inte utsätta honom för en parning. Då får det bli en annan hane helt enkelt. Supertrist men deras hälsa går alltid först! 🌸

## Comment 56
Author: 91Marran

#55 Det är bra att du tänker så. Ja hälsan är viktigare än en kull.

## Comment 57
Author: HaMsTeRpLaMsTeR123

Åh nej vad synd!😭
