# Vad tycker ni?
Author: Hamster.lakrits

Vad tycker ni om dessa hjul? Skriv gärna vad ni tycker här i tråden!

## Comment 1
Author: Hamster.lakrits

Bilden tog jag själv😁😆

## Comment 2
Author: 91Marran

Fungerar bra till dvärg :)

## Comment 3
Author: Kex!

Det finns information om för och nackdelar om hjulen i artikeln "hjul"

## Comment 4
Author: blåbärskulan

Blir snurrig av att ens kolla på det i mitten. Men bra är dom säkert!

## Comment 5
Author: iAlma

Har aldrig testat just den, men personligen gillar jag inte såna hjul som på bilden. Dom blir väldigt ”wobbliga” och gungar och tippar ofta. Låter mycket brukar dom göra. Jag gillar hjul med stor fot som inte välter eller gungar

## Comment 6
Author: Cireea

Majoriteten av mina hjul är sådana där Trixie hjul, dock 28cm då jag har guldhamstrar. Har aldrig haft problem med mina hjul och dom är stabila och tysta trots att dom använts under många år. 

Lätta att rengöra också, vilket är ett extra plus då jag har ett par som gärna lägger färskmat i hjulet och springer 😂

## Comment 7
Author: Soffan123

Som #6 säger: lätta att rengöra. Förut när jag hade trähjul var de omöjligt att få bort kiss fläckar men nu när jag har dessa är det lätt och smidigt med plasthjul!
