# Blöta doftkörtlar
Author: Elmaa

Insåg nyss att båda av billies doftkörtlar är blöta? Eller alltså det ser ut som om dom var blöta men har torkat typ? Vad kan det vara? ):

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Ser de på min med ibland. Det kommer ju nån form av vätska därifrån för att hamstern ska kunna markera revir, så de låter ju normalt. Men jag vet inte med all säkerhet, så vi vill gärna att någon bekräftar :)

## Comment 2
Author: Cireea

Det är inget att oroa sig för så länge doftkörtlarna inte är såriga eller ser infekterade ut. 🙂Ibland händer det att dom avger ett sekret som då hamstrarna använder för att markera sitt revir.

## Comment 3
Author: AnAnd20

![](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==)Det är samma som med min hamster. Efter att ha frågat uppfödaren två gånger om det är normalt. Har jag förstått att det är fullkomligt normalt att det kan se ut så här:   

![](/u2/32fa745cfc12951d9fa296cc599c0149/660/20190317-234632.jpg)

Uppfödaren svarade även att hennes hanar är extra "blöta" om det finns någon brunstig hona i närheten, fast i mitt fall är det nog inte så (jag har ju bara honom). 😂
