# biter på gallret
Author: selmaab

Hej

Min hamsterhona biter väldigt mycket på gallret, hon gör alltid de efter att jag har hållit i henne som att hon vill ut igen. Vet ju att de biter på gallret när de är uttråkade men hon har massor att göra i buren, enda jag inte har är hjulet pga att en gång sprang en unge i hjulet och då kom hon och började springa och ungen bara flög runt så fick stoppa hjulet (ungen klarade sig). Det är ju varken bra för hennes tänder eller för mina öron.. Nån som har tips på hur jag får henne att sluta?

## Comment 1
Author: Cireea

Har hon ungar kvar i buren nu? Varför skulle du annars inte kunna sätta in ett hjul? 

Angående gallerbitande, det är ytterst sällan det ens går att få bort ett sånt beteende. När dom väl börjat så är oftast den enda lösningen att ta bort möjligheten att gnaga galler helt. Alltså ta bort gallret eller byt bur.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Om du har möjlighet så byt bur till ett akvarium eller DETOLF vitrinskåp från Ikea :) Det finns ofta väldigt billiga och stora akvarium på Blocket eller Sphock. Minst 120L så blir hamstern glad, men det kan aldrig bli för stort :)

## Comment 3
Author: selmaab

#1 

aa ungarna är snart 3,5 vecka, då kan jag väll flytta de? Hon springer mycket snabbare än vad de små är,  så om det är ett hjul i kan de väll skada sig om de börjar volta runt pga henne, därför vill jag inte ha hjulet. Har 3 gallerburar och en SAMLA låda, hon kanske får flytta in i den sen när man kan skilja henne från ungarna..

## Comment 4
Author: selmaab

#2

Kollade på vitrinskåpet, de va fint och inte för dyrt. ska nog spara till ett sånt, tack för tipset :)

## Comment 5
Author: Cireea

#3 Ja, om ungarna är 3,5 veckor så kan du sära ungarna från henne.

## Comment 6
Author: selmaab

#5 Ungarna är19 dagar idag så de är snart 3,5. Tror jag flyttar de 25:e

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#4 Vad bra! Hoppas allt löser sig :)

## Comment 8
Author: Kex!

Har själv haft problem med med galler gnagande hamstrar trots att jag har väldigt stora burar (akvarium 100 x 50, akvarium 110 x 45, terrarium 125 x 50, DETOLF 160 x 30) har haft problem med med galler gnagande på alla även fast de har fullt med inredning och får komma ut varje kväll. Nu har jag inte testat detta själv för hamstrar men med kaniner stryckte man på något kanin vänligt med som kaninen ej gillar på gallret. Man kanske skulle kunna göra någonting liknande. Det är ju inte så bra för deras tänder att fortsätta gnaga

## Comment 9
Author: selmaab

Nån som vet hut höga kanter det är på DETOLF?

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#9 43cm hög och 163cm lång

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Man kan väll ta bort stålstängerna från Detolf vitrinskåp? Stängerna innuti är ivägen och fult

## Comment 12
Author: selmaab

#10 tack :) Hur är det med lock? kollade lite bilder på google och många hade inget lock men borde det inte vara ganska lätt för hamstern att rymma? Det är väll en glasdörr på redan men de kanske blir svårt att andas med det

## Comment 13
Author: [Borttaget]

#12 Det är bara att bygga en ram av smala brädor och sätta nät på, inget krongligt.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Hmmm, jag kanske borde köpa Detolf vitrinskåp och ha som bur? Den ser stor och bra ut. Skulle ni rekommendera den buren?

## Comment 15
Author: selmaab

#13 tack :)

## Comment 16
Author: silverfiisk

#14 Man får aldrig använda någon annans bilder utan tillstånd! Man länkar genom att klicka på bilden, kopiera webbadressen högst upp och klistra in den här som man skriver kommentarer.

## Comment 17
Author: [Borttaget]

#18 JAG VET ATT MAN INTE FÅR ANVÄNDA ANDRAS BILDER. Läste du vad jag skrev? Jag behövde ju visa bilder för att h\*n skulle förstå vad jag menar och jag kunde inte länka.

## Comment 18
Author: silverfiisk

#19 Varför gör du det då? Ja, jag såg vad du skrev. Det var därför jag talade om hur man länkar, för att vara snäll och hjälpa dig. Du kunde ha talat om vad TS skulle googla på istället. Kan du försöka vara lite tacksam för att någon vill hjälpa till istället för att gå till attack och bli otrevlig? Nu vet du hur man länkar till nästa gång.

## Comment 19
Author: [Borttaget]

#20 TS hade googlat bilder men hon förstod inte hur hon skulle göra nätet och därför visade jag bilder.

## Comment 20
Author: Kex!

#21 man får länka i så fall

## Comment 21
Author: [Borttaget]

#22 Jag visste ju inte hur man länkar?

## Comment 22
Author: Kex!

#23 missade det

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#24 Det är okej

## Comment 24
Author: ThatPie

#12 jag har en detolf till mina tjejer och är väldigt nöjd med den. Visst den tar upp en del plats, men den blir mer som en möbel än bara en bur. Glasdörren ska man inte använda som lock, då ventilationen blir fruktansvärd (min och de hyllplan som följde med står nu och skräpar). Men med hjälp av metallstängerna så är det jätte lätt att göra ett lock efter smak. Jag har två vanliga trä ramar med nät på som vilar på stängerna, jätte lätt att göra själv så länge man har något att såga med. Stängerna gör även så att man väldigt lätt kan sätta in någon typ av avdelning ifall man ex skulle vilja ha en grävdel. Har inte haft några problem med gnagning på dem. Finns dock ett hål i botten (eller mer ena kort sidan när man har den som bur) som behöver fyllas i med en plugg, då det annars väldigt lätt kan gnagas på. Har inte haft några rymnings försök alls från mina tjejer, oavsett om jag har haft höga hus eller inte. De är dock gerbiler och inte hamstrar. Bilderna är på hur den ser ut just nu och hur mina lock ser ut (feat. Cherie).

## Comment 25
Author: ThatPie

Jag glömde lägga till bilderna, är för sent för detta tydligen :P

## Comment 26
Author: [Borttaget]

#27 Du kan lägga in bilder i en kommentar

## Comment 27
Author: ThatPie

#28 welp det viste jag inte, inte för att det är så jobbigt att bara skicka dem i ett nytt meddelande precis efter :)

## Comment 28
Author: selmaab

#27 tack för bilderna :)
