# Sluta gnaga på vattenflaskan!?
Author: Tinwe

Hej! Jag har nyligen fått ett stort irriterande problem, med guldhamsterkillen Baloo. Han kan inte sluta gnaga på sin vattenflaska och det gör mig galen! Han har en dunabur med en sån vattenflaska med proppar på.

Han gnagar även om han får vara ute minst 1 timme om dagen. Det värsta är att jag sover i samma rum där jag har hamstrarna, så det är inte lätt att hålla humöret uppe när han går igång på kvällarna. Ett annat problem är ju även att när han gnagar så rinner vattnet ut ur flaskan, på honom och i buren.  
  
Jag tänkte först ta bort vattenflaskan och sedan ha en vattenskål, men det blir bara värre. Då försöker han gnaga upp det "hålet" som är kvar, vilket bara resulterar i att han skaver bort pälsen osv..  
  
Någon som har något tips på vad jag ska göra? Jag har försökt med nya leksaker, lite intressantare gömmor, men inget funkar. ![Rynkar på näsan](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 1
Author: Sloj-border

hmmm... klurigt! :/ gu va irriterande! :O går der inte att "plasta"igen hålet och så kör du vatten i skål? :)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Jag har samma problem med Hani, fast han biter på gallret...:/

## Comment 3
Author: UlrikaD

Jag har några sådan också. Det enda som funkar för mig är mer utevistelse. Varje gång de börjar så plockar jag ut dem.

Egentligen belönar jag ju ett dåligt beteende men buren blir jätteblöt och hamstern blir blöt osv och det är bara otroligt jobbigt att höra på.

En del har bytt burar med bra resultat.

Här hemma beror det helt och hållet på att de vill ha mer att göra och de brukar jag försöka ge dem det.

## Comment 4
Author: Sloj-border

#3 förlåt att jag frågar här men jag är så nyfiken.. hur många hamstrar har du? ^^

## Comment 5
Author: UlrikaD

Jag har 34 guldhamstrar.

## Comment 6
Author: BMEXX

#5 ![Förvånad](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#5 Ooooh:O Jag vill också ha många! (Okej, det kan till och med jag tycka är liiiite mycket, men det måste vara jättekul att ha så många!:D) Hinner du med alla?

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#5 oj! Härligt med så många sötnosar ;) Men hur hinner du med alla? :)

## Comment 9
Author: Odette

Hade en hona som gjorde exakt samma sak, fruktansvärt irriterande! Och på morgonen var flaskan tom..

Men hon har slutat med det nu \*peppar peppar\* Man kan se om det går över av sig själv, med hjälp av aktivering etc.. alternativt byta bur iaf under en period. Så kanske han inte "börjar om" med samma beteende senare om du flyttar tillbaka honom i den buren. Men du får testa dig fram, hoppas verkligen han ger sig. Sånt där kan reta gallfeber på vem som helst ![Flört](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 10
Author: Tinwe

#1 Njae, han har ett till ställe han har börjat på nu, det är på sidag av buren, där man "spänner" fast den genomskinliga delen på buren. Så tror han bara kommer gnaga där då tyvärr :(  
  
#2 Det har jag med vart med om, jättejobbigt, därför jag skaffade dunabur..  
  
#3 Okej! Jag funderade på att kanske skaffa en klätterställning av trä, kanske att han hellre gör som sin mor, dvs att gnaga på möbeln istället för på plast! :)

## Comment 11
Author: Tinwe

#9 Aa, det är nog bara det som vi ska göra. Köpte hem en sån "Antonius" ställning från IKEA idag, tänker kanske flytta honom dit. Just nu springer han ute lite, men ska sätta in honom igen snart så får väl se vad han gör.. :)

## Comment 12
Author: pigelina

min biter oxå på vattenflaskan![Obestämd](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

men köpte antonius låda+ställning igår på Ikea och vi har fixat så vattenflaskan inte kan röra på sej så mkt::P så hoppas jag kan sova innat(A)

## Comment 13
Author: Tinwe

#12 Samma sak här! Men ska nog inte flytta honom dit förens imorn hade jag tänkt :) Just nu dricker han bara, har inte börjat gnaga ännu.. Men jag bara väntar på att han ska börja... Trots att han nyss var ute i 50 min.. :( Får väl hitta på nått annat till honom x)  
  
Lägger in en bild på den lille störande killen..! ![Flört](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Han har nyligen fyllt 20 veckor så han är inte så gammal endå :)<3

## Comment 14
Author: UlrikaD

Jag är sjukskriven och är hemma dygnet runt.

Har fler djur hemma som också tar tid och det är inga problem.

Det enda som är jobbigt är när alla burar ska städas.![Obestämd](http://hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 15
Author: Sloj-border

#5 :O:O:O:O!! :D (nu återgår vi till ämnet :))

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#14 Tur;) Vad mysigt med mycket djur<33

## Comment 17
Author: Tinwe

#14 Ojj! Att göra 34 burar hade jag aldrig orkat! :O

## Comment 18
Author: Sloj-border

#14 åherregud va jobbigt! xD tur att du är hemma! ^^

## Comment 19
Author: Be-Bopz

Man kan sätta för hålet och sätta en flaska i taket, om du nu har en dunabur vill säga.

Jag skulle inte sätta honom i en mindre bur bara för att han biter i flaskan, du kommer säkerligen ha en hamster som hoppar mot kanten hela tiden istället, mer utetid om det så krävs och flaska i taket funkar finfint för mig. ![Skrattande](http://www.hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 20
Author: UlrikaD

Som Be-Bopz skriver, absolut inte mindre bur. När jag skrev annan bur menade jag ju större. Alternativt mer utevistelse.

När en utav mina mest gnagande hampisar var yngre var han ute upp till fyra timmar varje dag. Sen när han blev äldre lugnade han ner sig och gnager inte alls på flaskan längre.

Verkar mer höra hemma hos yngre med mycket "spring i benen".

## Comment 21
Author: Tinwe

#19 Jo det är sant, men detta är verkligen överdrivet nu. Han gör INGET annat... Han vill inte ens hamstra eller nått.. Han brukar alltid hamstra på massor med mat när jag ger honom, men nu är han på flaskan som om den vore en fiende. Ingen aning vad detta är :S  
  
Som jag förklarade innan så biter han på två ställen, och det är där man "sätter ihop" de två delarna med "klaffar" eller hur man ska kalla det.. Finns ju roliga hål där med tänker han säkert.. -.- Jag börjar verkligen tröttna. Han får så mkt mer utetid än de 2 andra hamstrarna, sneppet intill dubbelt så mycket tid faktiskt. Börjar blir riktigt jobbigt, för han kan ju inte må bra när han gör sådär :/

## Comment 22
Author: Tinwe

#20 Då blir det mer ute då. Eftersom jag har ingen större bur (han har den största). Han verkar som besatt av detdära gnagandet..

## Comment 23
Author: UlrikaD

Låter som om han utvecklat ett stereotypt beteende helt enkelt. Att även om du skulle ge honom en chilla-bur skulle han ändå stå vid vattenflaskan och dra för det har blivit en vana.

Se om du kan byta sort på vattenflaskan som ser ut på ett annat sätt (kanske helgjuten) och något annat sätt att sätta den på.

Så det blir en ny grej helt enkelt och hoppas det bryter beteendet. Dåliga vanor blir lätt fixa idéer och ju längre de håller på desto svårare blir de att bryta.

Som tex när hundar jagar sin egen svans. De vet inte varför de gör det, men de kan ha svårt att sluta.

## Comment 24
Author: Be-Bopz

Jag har just nu flaska i taket hos 8 av 12 hamstrar, de bet konstant så jag var tvungen, jag höll på att bli galen faktist, hade även dvärg som bet precis vid kläppena som man gör att man sätter ihop delarna, jag satte helt enkelt plast över dem oxå =)

Jag bröt detta jobbiga beteende hos dem och till slut kunde jag även sätta dit en vanlig flaska efter ett tag och den hamstern bet aldrig mer i flaskan.

Man får försöka hitta lösningar om det är nåt som inte funkar så bra.

## Comment 25
Author: dragonstar

Min hamster gör samma sak perjodvis hon har en duna och gnager på flaskan. Men hon får vara ute ca 1-3 timmar i hela vardagsrummet.  Iblnad hjälper det iblnad inte. Jag har bara försökt ställa buren så flaskan sitter mer fastklämd för det dämpar ljudet lite.

## Comment 26
Author: SandyCipper

_Min dvärgis Polly gnager också på vattenflaskan och jag har med i dunan, jag ville med skaffa en matskål men då biter hon bara i de hålet man stoppar i vattenflaskan i !_  ![Skrikandes](http://www.hamster.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 27
Author: 91Marran

skaffa en gren eller ett hundben att gnaga på. funkar utmärkt.

## Comment 28
Author: indaa

min biter på gallret.. även fast han ibland fått vara ute 3 timmar i streck och springa (med kiss, mat och drickpauser :P) så direkt när han kommer in börjar han hoppa runt hela buren och bita på gallret.. jag är väldigt svårt att trötta ut men han tröttar ut mej på bara en halvtimme haha, för ja brukar låta han springa på köksgolvet, o han är så himla snabb..

## Comment 29
Author: Tinwe

#27 Har inskaffat det nu, ska testa ikväll! :) Inte ett hundben, men grenar, och lite annat smått och gott :)

## Comment 30
Author: 91Marran

#29 hoppas att det funkar :-)

## Comment 31
Author: Tinwe

#30 Ja det hoppas jag med! :) Han ligger och sover just nu, haha x)

## Comment 32
Author: Bianca hamster

Sätt ett hus eller nått så att han inte får tag på hålet

## Comment 33
Author: 91Marran

#32 gammal tråd
