# 54l akvarium?
Author: [Borttaget]

Hejsan! Jag funderar på att skaffa en dvärghamster. Kan jag ha den ett 54l akvarium eller en 130l samlarlåda? Vilken blir bäst? Jag tänkte att jag kunde ha akvariet/samlarlådan i 2-3 månader och sedan byta till två DETOLF vitrinskåp som jag sätter ihop. Jag vill helst ha en hamster så snart som möjligt men har inte råd med en stor bur nu för jag måste betala själv. Så funkar ett 54l akvarium? Eller ska jag köpa en samlarlåda? En till sak, måste man ha hjul till hamstern? Jag ser att många inte har hjul. Tacksam för snabba svar.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Ingen som har snabbt svar?

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Kan tillläga att akvariet är L:60cm B:29cm H:33cm

## Comment 3
Author: 91Marran

Vad ska du ha för hamster?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Sibirisk dvärghamster

## Comment 5
Author: Pandi00

Finns inget som heter sibirisk dvärghamster :) Finns 5 arter: Guldhamster, rysk vintervit dvärghamster, campbell dvärghamster, roborovski dvärghamster och kinesisk hamster. Finns hybrid mellan Rysk och Campbell vilket djuraffärer felaktigt kallar för sibirisk dvärghamster. Och om du köper från djuraffären så tipsar jag om att absolut inte göra det :) Och som svar på din fråga, Samlalådan är större vilket är bättre :)

## Comment 6
Author: 91Marran

Dvärghamstrar ska bo minst två och två, så då blir det för litet. Vänta med att köpa tills du har ekonomi veterinären kan kosta flera tusen.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Jag ska vänta med att skaffa hamster, jag ska fixa en stor bur först.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Tack för svar ändå;)

## Comment 9
Author: IsabellsHamsterhem

Ett 54L är för litet för en dvärg.

## Comment 10
Author: IsabellsHamsterhem

Och hamstern bör ha tillgång till hjul minst 2 timmar om dagen.

## Comment 11
Author: Twix741

Köp absolut ALDRIG från djuraffär. Köp från en uppfödare istället.

## Comment 12
Author: karlsson-peter

#11 Man köper var man vill  
  
Jag har alltid köpt i djuraffär, senast igår.  
Alltid fått fina ej sönderavlade hamstrar.  
Så fort nån nämner djuraffär här i forumet, vaknar alla uppfödare, som tar överpriser på sina så kallade bättre hamstrar.  
Lägg ner era attityder mot de som vill handla i butik,

## Comment 13
Author: Meja H

54 l akvarium är super små så ett stort nej

## Comment 14
Author: Meja H

Du stödjer grossister om du köper från djuraffär
