# Vattenflaska i SAMLA låda?
Author: Kaninen Alvin

Hur gör ni med vattenflaska i SAMLA lådor från Ikea? Sett att många har sånna och köpte en idag till min hamster, men hur gör jag med vatten? Kan man ha vattenskål?

## Comment 1
Author: Malinolsn

En hängde jag i taket, och en gång borrade jag hål för flaskan :)

## Comment 2
Author: Kaninen Alvin

#1 Hur borrade du? :)

## Comment 3
Author: Stinastygg

Häng hellre upp den inne i lådan. Att borra hål ger bara kanter för hamstern att ta tag och börja gnaga i. Blir snabbt ett stort hål och en förrymd hamster...

Finns flaskor med hål för hänge i toppen, eller så kan du göra en egen hållare av ståltråd och hänga flaskan över kanten.

Nu blir väl två av bilderna åt fel håll, men ja du ser ju ändå hur jag gjort.  
Den lilla klämman går snabbt att knäppa loss och sätta tillbaka när vattnet ska bytas, och i ståltrådshållaren kan man lyfta ur och sätta tillbaka flaskan och låta hängaren vara kvar i buren.

## Comment 4
Author: Malinolsn

[#2](#2) Borrade med vanlig borrmaskin, i lagom höjd för flaskans "pip", men som #3 sa så är det inget för rymmare :)

## Comment 5
Author: UlrikaD

Har borrat hål för mina flaskor. Sitter flaskorna på utsidan så finns inte risken att nån biter hål i flaskan och vattnet rinner ut. Eller att någon klättrar på flaskan och rymmer. Har akvarium där flaskan hänger på insidan och då den är lös tycker jag det verkar lite svårare för hamstrarna att hålla fast pipen när de dricker. Har faktiskt aldrig haft någon som gnagt vid hålet för vattenflaskan. Jag borrar hålet exakt lika stort som pipen är. Och sen två små hål för det som håller fast flaskan. Jag tror inte det går att få nåt tag med tänderna om hålet sluter tätt om pipen. Funkar här hemma iallafall:)

## Comment 6
Author: Kaninen Alvin

Tack för tipsen men #3 hur gjorde du med ståltråden? Ser inga bilder

## Comment 7
Author: Stinastygg

Konstigt att du inte ser några bilder. Lite svårt att förklara, och jag har tagit bort dem från kameran nu. Ska kolla om ja kan fixa så du kan se bilden ändå

## Comment 8
Author: Stinastygg

Klicka här: http://i63.tinypic.com/10ypdf5.jpg

## Comment 9
Author: Kaninen Alvin

Fick dit den genom att borra och de funka väldigt bra 😀

## Comment 10
Author: IsabellsHamsterhem

Jag gjorde ett hål och sedan hängde den i ett snöre på kanten :)

## Comment 11
Author: Ellrose

Jag har fäst några med karborreband och några har jag bränt hål i plasten och satt fast med hjälp av buntband, då jag har glasflaskor till två och det håller inte med karborreband till dom.

Det finns hållare att köpa till också finns bland annat där du har en ställning i buren och flaskan hänger på den sen finns det flera där du sätter fast som en hållare och trär i flaskan i.( Den finns bland annat på Petsmart; Petco) mm Och den funkar bra.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Kan man ha vattenskål till hamster?

## Comment 13
Author: IsabellsHamsterhem

#12 Ja :) Det kan man!

## Comment 14
Author: Stinastygg

#12 om du ska ha en skål, så sätt den lite upphöjt på t.ex en hylla i buren så att det inte kommer massa strö och annat bös i vattnet, och välj en skål som är tillräckligt tung för att hamstern inte ska lyckas välta ut hela skiten.

## Comment 15
Author: Twix741

Vatten skål ska helst bytas 2 gånger per natt så vattenflaska är att rekommendera
