# Var är er hamster ifrån?
Author: filippaaaberg

Hej! :) Undrade om ni skulle kunna dela med er om vart ni köpte er hamster? Vet någon om det finns någon som har en kull med dvärgisar?

## Comment 1
Author: Glass strut

Min guldhamster kommer från flingans uppfödning :)

## Comment 2
Author: hansterspyro

Mina hamstrar kommer från olika uppfödningar eller ja. Den äldsta kommer från kommer från http://www.smurfarnas.n.nu/ och dom två yngsta kommer från http://www.snogatanshamsteruppfodning.com/ . alla är vintervita men snögatans säljer också cambells och guldhamster. sedan vet jag att http://cmhamsters.hemsida24.se/ planerar kullar som kommer vara leveransklara i augusti. Men dom föder också bara upp vinervita. 

MVH Karl 😃

## Comment 3
Author: Tessan01

Jag köpte min guldis från Vädersjö's, och mina robbar från Eldängens (när hon ännu födde upp robbar) 🙂

## Comment 4
Author: RyuNeko

Hej! Min Guldhamster är från Cricetus och min campbells dvärghamster är ifrån Eldängens

## Comment 5
Author: Zvintos

Har två guldhamstrar:  
Lill-Troll kommer ifrån Flingans Hamstrar och Lyra kommer ifrån Be-Bopz. 🙂

## Comment 6
Author: Majaa12

Guldhamster från Vallmos :)

## Comment 7
Author: luddtuss

Min guldhamster är från Queens hamsteruppfödning:)

## Comment 8
Author: Mrsarrow

Jag har en guldhamster från Dianthus och en från Flingans :-)

## Comment 9
Author: [Borttaget]

För 5 dygn sedan föddes 7:e generationen hos oss, så vi föder upp egna :)

Då och då kommer det även in hamstrar som behöver akut ett nytt hem, men de avlar vi såklart inte med. Vid akuta fall köper jag från djuraffären om jag fått tips om något djur, annars går jag aldrig in i djuraffärer som säljer djur.

## Comment 10
Author: Cireea

#9 Jag frågar det här i all välmening, är du inte rädd att du råkar sprida papova när du föder upp med grossistdjur i hemmet? 🤔

## Comment 11
Author: [Borttaget]

#10 Finns inga dumma frågor :)  
Hamstrar/andra djur som vi får in via djurskyddet eller blir tipsade om att köpa i  djuraffären avlas som sagt inte på. Och några guldhamstrar har vi inte just nu och har aldrig avlat med.

## Comment 12
Author: Yohanna96

Just nu har jag bara en guldhamster hemma som är egenuppfödd. 

Förra veckan gick hennes mamma bort som var från dianthus.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Mapilamis =)

## Comment 14
Author: Helena1978

Mapilamis- Guldhamster & Coco Popz -2st Roborovski, samt en guldhamster som jag köpt som omplacering, den sistnämnda har bott här sedan 20 oktober  2013.

## Comment 15
Author: EmmaLiberg

Just nu har jag tre guldhamstrar hemma och dom kommer ifrån Mapilamis, Queens och Kokolandia 🙂

## Comment 16
Author: CamillaS

Mina två guldisar, Freja och Aro kommer från Blåtassens uppfödning. :)

## Comment 17
Author: Roonja

Jag har från mig själv haha(Flingans), Mapilamis, Queens, Vallmos, "Pastrys(oreggad)", "Annas(oreggad)" just nu :)

## Comment 18
Author: Odette

Mina guldar är från mig själv, två olika tjejer från Luleå, Blåbärsgränd's och Ablazing :)
