# Hamsterbollar
Author: [Borttaget]

Vad tycker ni om hamsterbollar? 

http://www.gnagarboden.se/hamster/hjul-och-bollar/joggingboll-large

## Comment 1
Author: fuzzie

Jag tycker inte alls att de är bra eftersom att hamstrar inte springer omkring i bollar ute i naturen, så nej det känns inte alls naturligt för dem. Dessutom är hamstrar bytesdjur och eftersom de har en instinkt att inte hålla sig på öppna ytor  så tycker jag att det är direkt elakt att stoppa in dem i en springboll. 😕 

De kan ju inte säga till om de vill ut eller ej.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1 Så tycker vi rätt så lika, haha.

## Comment 3
Author: Tina Torstensson

Jag håller också med Annas i hennes inlägg #1.

## Comment 4
Author: The Idizen

Jag tycker det är helt okej så länge djuret är med på det. Mina sitter stilla när dom börjar bli trötta och vill tillbaka in. 🙂

Mina är otrygga lösa och vill gärna vara nära eller i bollen.

## Comment 5
Author: Mimmi_Lola

Min hamster älskar att vara i hamsterboll. Hon rusar in i den genast jag öppnar luckan. :) Hon har lärt sig att ta jättetvära svängar och snirkla mellan möbler. :)

Jag ser det som ett roligt motionssätt eller en lek för hamstern, men alla hamstrar är ju olika och en del gillar det mer än andra.

## Comment 6
Author: Flöffo

Tycker det är okej så länge den är tillräckligt stor och hamstern tycker om det. Av mina tre hamstrar var det bara en som tyckte om att springa där och som inte blev stressad. Tycker också det är ett ganska bra sätt att rasta dom på lite då och då. Dock skulle jag aldrig tänka mig att ha dom i hamster boll varje dag och i mer än kanske 10-15 min. 

Men i fall jag t.ex vill sitta och titta på TV så kan jag ibland ha dom i en boll så man slipper kolla efter dom hela tiden. Fast man måste ha lite koll ändå eftersom luckan kan öppna sig på vissa bollar. Finns ju många saker vi har till hamstrarna som inte finns i naturen så jag tycker det går bra så länge hamstern själv gillar det. :)))

## Comment 7
Author: tilde.wahlgren

håller med #6

## Comment 8
Author: annakarin_li

Alla mina har älskat sin boll på olika sätt. Busan fick jag hälla ut ur bollen och hon hängde krampaktigt kvar ;-). Smulan gillade korta stunder och sen somnade hon. Ludde tycker om att springa i bland. Men markerar tydligt om han inte vill springa den dagen. Då luktar han på bollen och går iväg.

## Comment 9
Author: HamsterNora

Jag tycker att dom är okej.
