# *Projekt* Hemma byggd hamster bur
Author: Tessan01

hejsan på er alla iFokusare! Jag hade tänkt att bygga en bur till min kommande guldis nån gång på hösten / sensommaren. Jag har hemma en liknande hylla som Ikea Expedit med 8 fack. Jag behöver lite tips av er, nämligen så vet jag inte vad jag skall ha som botten på buren. Har ni några idéer på vad man kan ha som botten? Då om man har trä så när hamster kissar blir det ju blött och möglar sen. Dock vet jag inte om jag får före det då jag har redan ett par burar xD tråkigt att man inte får bestämma själv än på 5 år :( Som kom gärna med tips jag kan ha nytta av. Kan vara om annat än botten just.

## Comment 1
Author: Tessan01

Putteliputt, brhöver lite tips ;)

## Comment 2
Author: Felibaba

Jag antar att du skulle kunna ha vaxduk på botten, då det inte suger åt sig vatten. Fast det kanske ändå inte skulle vara så bra om hamstern fick tag i det och började äta det.

## Comment 3
Author: Tessan01

Tack för ditt svar #2 :) Andra svar?

## Comment 4
Author: philippazon

Platsplatta eller plexiglas :)

## Comment 5
Author: Tessan01

Tack #4 Plexiglas skulle låter nice :D Ska söka på plastplatta lite till ^^

## Comment 6
Author: Tessan01

Tror ni att 34 cm hög kant räcker som höjd med typ 5-10cm spån i. Kan jag klara mig utan nätlock eller ska jag köra med?

## Comment 7
Author: philippazon

Jag skulle köra med, för säkerhets skull :)

## Comment 8
Author: Tessan01

Okej #7

Tror ni att en guldis kommer att trivas i en bur som är typ 70cm x 80cm? Dock kommer hamstern bara få dagsjlus uppifrån :( Kommer det vara för instängt?

## Comment 9
Author: philippazon

Såga små fönster o sätt plexiglas :)

## Comment 10
Author: Tessan01

Jo något sånt hade jag tänkt med :)

## Comment 11
Author: monstermash

Jag skulle använda vaxduk. Du har inte hamstrarna direkt på underlaget i vilket fall som helst, och du får beskära kanterna så de inte blir så enkla att tugga på.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Tass tass ;)
